Getting your Trinity Audio player ready...
|
По-рано Русия предупреди, че ако НАТО позволи на Украйна да нанася удари навътре в страната, това ще се счита за пряко участие във войната.
Анонимни американски служители съобщиха, че президентът Джо Байдън е разрешил на Украйна да използва далекобойни ракети, предоставени от Съединените щати, за удари по цели в руския регион Курск, който в момента е окупиран от Украйна в продължаващата война.
Украинските сили проведоха значителна трансгранична операция в руския регион Курск по-рано тази година. В момента се водят интензивни боеве, докато руските сили се опитват да си върнат изгубените територии. Украйна превзе няколко селища и все още държи стратегически позиции. В отговор Русия е позволила на 11 000 севернокорейски войници да се съберат в Курск, за да я подпомогнат.
Миналата година, в отговор на доставките на далекобойни балистични ракети от Северна Корея за Русия, администрацията на Байдън вече даде зелена светлина за използването на далекобойната армейска тактическа ракетна система (ATACMS) – с обхват около 300 километра – от Украйна за цели в нейните територии, включително в окупирания от Русия Крим.
Това решение да се позволи на Украйна да разшири използването на американските ракети идва в последните два месеца от мандата на Байдън, според неназованите служители, които са разговаряли с The New York Times. Служителите също така твърдят, че докато ракетите са предназначени да подкрепят борбата на Украйна в Курск, те вярват, че Байдън би могъл да разреши използването им и на други места в Русия.
Те заявиха, че не вярват разрешението за използване на ракетите значително да промени изхода на войната.
Служителите също споделиха, че Байдън е решил да премахне ограниченията за Курск отчасти защото смята, че Съединените щати се нуждаят от силен отговор на използването на севернокорейски войски на фронта от страната на Русия. Президентът също така е бил загрижен, че украинските сили могат да бъдат надвити без използването на ракетите, казаха те.
Служителите и другите запознати с въпроса не са били упълномощени да обсъждат решението публично и са говорили при условие на анонимност, съобщи Associated Press на 17 ноември.
Белият дом отказа да коментира запитването на The Epoch Times.
Конгресменката Мерилин Стрикланд (демократ от окръг Колумбия) каза пред NTD, сестринска медия на The Epoch Times, че одобрението „беше необходима политика.“
„Както винаги, не искаме да ескалираме, но Украйна е наш партньор. Трябва да застанем до тях. Те трябва да могат да се защитават,“ каза тя.
Според доклада на Асошиейтед прес, други служители казали, че решението няма единодушна подкрепа в американското правителство. Новоизбраният президент Доналд Тръмп също е заявил, че неговата администрация ще се стреми да деескалира, ако не и да прекрати войната. Засега Тръмп не е отговорил публично на тези съобщения.
В неделя украинският президент Володимир Зеленски каза в отговор на анонимните съобщения, че „Ударите не се правят с думи. Такива неща не се обявяват. Ракетите ще говорят сами за себе си.“
Зеленски също каза пред украинските медии в петък, че Киев се надява да приключи войната с Русия следващата година чрез „дипломатически средства“, когато Тръмп встъпи в длъжност.
Зеленски отдавна търси разрешение да използва далекобойни оръжия на руска територия, а Байдън оставаше против. Досега Байдън твърдеше, че позволяването да се използват американски ракети на руска територия би могло да въвлече Съединените щати и други членки на НАТО в пряк конфликт срещу въоръжената с ядрено оръжие Русия.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че ако съюзниците от НАТО позволят на Украйна да нанася удари навътре в руска територия, това ще се счита за същото като пряко участие във войната, и че Москва би могла да предостави далекобойни оръжия на други страни за удари по западни цели.
Обединеното кралство и Франция също са доставили на Украйна ракети Storm Shadow и SCALP с обхват около 250 километра и казаха, че ще следват американските ограничения за използване на ракети, въпреки подкрепата си за исканията на Зеленски за удари навътре в Русия.
В отговор на съобщенията, Доналд Тръмп младши каза в социалната платформа X: „Военно-индустриалният комплекс изглежда иска да се увери, че ще започне Трета световна война, преди баща ми да има шанс да създаде мир и да спаси животи.“
Ричард Гренел, бивш изпълняващ длъжността директор на Националното разузнаване, каза в X, че ходът е „все едно [Байдън] започва съвсем нова война.“
Америка е най-ценният съюзник на Украйна във войната, предоставяйки повече от 56.2 милиарда долара (около 104 милиарда лева) помощ за защита от руската инвазия през февруари 2022 г.
Загрижена за реакцията на Русия обаче, администрацията на Байдън многократно е отлагала предоставянето на някои съвременни оръжия като танкове, системи за противовъздушна отбрана Patriot и изтребители F-16, търсени от Украйна.
Associated Press допринесе за този репортаж.