По данни на три федерални агенции Иран се е опитал да изпрати откраднатите данни на Тръмп и Ванс на медийни организации и на кампаниите на Байдън и Харис
Американски прокурори повдигнаха обвинения срещу трима иранци заради участието им в хакерски пробив в президентската кампания 2024 г. на Доналд Тръмп. Обвиняемите са Масуд Джалили, Сейед Али Агхамири и Яшар Балаги, сочат съдебни документи, заведени във Вашингтон и разсекретени на 27 септември, удостоверени от The Epoch Times. Триото е работило с Корпуса на гвардейците на ислямската революция, който е част от иранските въоръжени сили.
Представители на американското разузнаване потвърдиха, че иранският режим е отговорен за хакването на кампанията на Тръмп и за разпространението на файлове, придобити при хакерската атака. Те посочиха също, че иранците са „търсили достъп до лица с пряк достъп до президентските кампании на двете политически партии.”
Според прокурорите схемата е започнала около януари 2020 г. и първоначално е била насочена както към бивши, така и към настоящи служители на САЩ, преди да се пренасочи към президентската кампания около май 2024 г.
Съдебните документи сочат, че хакерите са използвали сложни техники в своята операция, включително фалшиви имейл акаунти, представили се за добре познати хора и групи. Те са използвали акаунтите, за да изпращат имейли на хора, чрез които да получат достъп до компютрите им ако получателите отворят съобщенията. Техниката е известна като „фишинг“ или „спиър фишинг“.
Джалили, Агхамири и Балаги са обвинени в заговор за получаване на информация от защитен компютър, измама с банков превод и други.
И тримата мъже живеят в Иран и не е ясно дали ще бъдат изправени пред правосъдната система в САЩ. Министерството на правосъдието обаче ще ги преследва „безкрайно“, по думите на главния прокурор Мерик Гарланд по време на брифинг на 27 септември.
Иранската хакерска атака на кампанията на Доналд Тръмп
ФБР потвърди през септември, че подкрепяни от Иран хакери са атакували президентската кампания на Доналд Тръмп за 2024 г. и са се опитали да предложат информацията на кампанията на президента Джо Байдън.
Инцидентът е станал през лятото на 2024 г., гласи изявление на ФБР, Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ (CISA) и Службата на директора на националното разузнаване (ODNI).
Хронология
В края на юни и началото на юли ирански хакери са изпратили това, което агенциите описват като „нежелани имейли“ до хора, свързани с кампанията на Байдън. Това се случва седмици преди Байдън да обяви, че прекратява кандидатурата си за втори мандат и подкрепя тази на вицепрезидента Камала Харис.
Имейлите съдържат непублична информация, открадната от кампанията на 45-я президент.
ФБР и другите агенции заявиха, че Иран се е опитвал още от юни да изпрати откраднатите данни до медийни организации.
През август агенциите съобщиха, че Иран е предприел многостранна тактика за влияние върху изборите в САЩ и за създаване на разногласия сред американския електорат.
Софтуерният гигант Microsoft съобщи същия месец, че подкрепяни от Иран хакери са атакували високопоставен служител на американска предизборна кампания чрез фишинг атака, но не посочи коя президентска кампания е била атакувана.
Google анализатори заявиха пак през август, че спонсорирани от Иран хакери са атакували кампаниите на Байдън и Тръмп чрез фишинг атаки.
Иранският режим отправи през януари 2020 г. заплашителни изявления срещу тогавашната администрация на Тръмп, след заповедта за дронова атака, при която беше убит иранският генерал Касем Солеймани.
Кампанията на Байдън не е проявила интерес, кампанията на Харис отговаря
По думите на ФБР, CISA и ODNI, кампанията на Байдън не е проявила интерес към хакнатите материали на Тръмп. Според съвместното изявление на агенциите няма доказателства, че служители от кампанията на Байдън са отговорили на предложението.
Морган Финкелщайн, говорител на кампанията на Харис, посочи в изявление, че кампанията на вицепрезидента си сътрудничи с органите на реда.
„Не сме наясно дали някакъв материал е бил изпратен директно до кампанията; няколко души бяха атакувани на личните си имейли с нещо, което изглеждаше като спам или фишинг опит“, се казва в изявлението, което уверява: „Осъждаме по най-категоричен начин всеки опит на чуждестранни участници да се намесват в изборите в САЩ, включително тази нежелана и неприемлива злонамерена дейност.“
Реакцията на Доналд Тръмп
Доналд Тръмп реагира на изявлението на федералните агенции с публикация в Truth Social на 18 септември. В него бившият държавен глава твърди, че Иран се е опитал да даде „цялата [негова] информация на кампанията на Камала Харис“ и че последната „нелегално“ го е „шпионирала“.
Той направи паралел между новината и пропагандираните от масмедиите твърдения на Хилъри Клинтън, по време на и след кампанията на Тръмп през 2016 г., че Русия се е опитала да се намеси в президентските избори. Тези обвинения бяха разследвани в продължение на години за сметка на американците данъкоплатци и многократно бяха доказани като изфабрикувани и фалшиви.
Кампанията на Тръмп разкри на 10 август, че е била хакната, и заяви, че ирански участници са откраднали и разпространили чувствителни вътрешни документи.
Поне три новинарски издания – Politico, The New York Times и The Washington Post – са получили изтекли поверителни материали. Досега нито една от тези медии не е публикувала подробности за получената информация. Те съобщават, че са получили част от хакнатите материали, като само ги описват, без да ги публикуват. Изключение прави независимият репортер Кен Клипенщайн, който публикува на 26 септември един от документите на своя уебсайт.
X свали акаунта на репортера от медийната платформа, тъй като не е редактирал личната информация на сенатора Джей Ди Ванс, който е избраникът на Тръмп за вицепрезидент.
Отговорът на Иран
Делегацията на Иран в ООН отрече през септември обвиненията като „недоказани и лишени от всякакво основание“ и увери, че режимът няма нито мотив, нито намерение да се намесва в изборите. Тя призова САЩ да предоставят доказателства и заяви, че ако Съединените щати го направят, „ще отговори съответно“.
Други предупреждения
Американски служители предупредиха за постоянни и нарастващи усилия от страна на Китай, Русия и Иран да влияят на изборите в САЩ чрез онлайн активност. Освен тези хакерски инциденти, групи, свързани с тези страни, са използвали фалшиви новинарски сайтове и профили в социалните мрежи, за да произвеждат съдържание, което изглежда има за цел да повлияе на мнението на избирателите.
Съдия от федералния апелативен съд предупреди други членове на федералната съдебна система на САЩ да се пазят от възможни кибератаки от чуждестранни противници, които могат да се намесят в свързани с изборите дейности.
През септември ODNI публикува отделен доклад, в който се казва, че Иран, Китай и Русия „се опитват в някаква степен да изострят разделенията в американското общество в своя полза“ преди изборите на 5 ноември.