Три седмици преди откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин, по време на пълния локдаун на град Сиан заради епидемия от COVID, властите удвояват строгите ограничителни мерки поради опасения от намеса в Олимпийските игри и разваляне на имиджа на комунистическия режим. Това стана ясно от вътрешна реч, произнесена на 24 декември от губернатора на северната централна провинция Шанси, чиято стенограма (pdf) е получена от The Epoch Times.
Отбелязвайки откриването на игрите в Пекин в началото на февруари официалният представител Джао Идъ заявява, че разпространението на епидемията ще „създаде хаос в цялостната ситуация в страната и ще опетни националния имидж“.
Във онлайн речта, произнесена пред здравните служители от региона, Джао разпорежда да бъдат въведени „най-строги мерки“ за спиране на разпространението на вируса в Сиан.
Това се случва след пълната блокада на 13-милионният град заради най-лошите данни за COVID-19 в страната от 21 месеца насам. Подобни официални данни обаче вероятно не отразяват истинските нива на заразяване, като се има предвид практиката на Китайската комунистическа партия да потиска негативната информация, за да защити имиджа си.
В речта си губернаторът акцентира върху използването на „твърди“ и „строги“ мерки за „блокиране на веригата на предаване“(на вируса). Той за кратко обръща внимание на необходимостта да се осигури достъп на гражданите до ежедневни консумативи, така че да се гарантира „цялостна стабилност“ на обществото. Въпросите, свързани с медицинските грижи и емоционалното благополучие на блокираните жители не са адресирани.
Обществен гняв и цензура
Суровите мерки в града, въведени в рамките на политиката за „нулев COVID“, постановена от режима, не след дълго предизвикват изблик на обществен гняв и отчаяние. Жителите използват социалните медии, за да изразят трудностите си при получаването на достъп до хранителни запаси и медицински грижи.
„Минаха повече от 20 дни, а [местните власти] изпратиха храна веднъж, само веднъж“ – пише гражданин в публикация в социалните мрежи на 9 януари, като изразява тревогата си за приятели, също заключени в домовете си.
Както при всички неудобни за комунистическия режим събития и този път китайската онлайн армия за цензура се впуска в прикриване на негативното съдържание.
В друг вътрешен документ (pdf), получен от The Epoch Times, на 28 декември Общинското бюро по земеделие и селски въпроси в Сиан заявява, че ще „засили наблюдението на общественото мнение в реално време по време на Зимните олимпийски игри и празничните сезони“ в опит да „намали негативното въздействие“.
На 5 януари местни жители получават „важно съобщение“ в популярната китайска платформа за съобщения WeChat. Според екранни снимки, споделени с Радио Свободна Азия, съобщението е предупреждение, че чат групите се наблюдават активно. „Слуховете“ и видеоклиповете, свързани с епидемията, са строго забранени в чатовете, се посочва в съобщението, като се добавя, че всяко разпространение на „негативни новини“ ще доведе до спиране на акаунта.
Вътрешни документи показват, че правителството на провинцията разглежда успеха на Зимните олимпийски игри като главна политическа цел, заявява коментаторът по въпросите на Китай Ли Лини пред китайскоезичното издание на The Epoch Times.
„Когато Китайската комунистическа партия прокарваше крайни мерки за предотвратяване на пандемията, тя мислеше за имиджа на партията, а не за живота на хората – казва той. – Това е антихуманно и (е форма на) социален контрол, осъществяван с цената на потъпкване на живота и достойнството на китайския народ“.
Сурови мерки
Жителите на Сиан споделят в социалните мрежи истории за отчаянието и трудностите, на които са подложени, заради строгите мерки в града от началото на блокажа на 23 декември.
Бременна жена абортира пред болница на Нова година, след като ѝ е отказан достъп, заради отрицателен тест за COVID. Други случаи на спонтанни аборти при подобни обстоятелства и истории за тежко болни пациенти, на които е отказана помощ, са споделени в социалните медии, предизвиквайки обществено недоволство.
След разрастването на обществения гняв, представители на Китайската комунистическа партия поднасят нетипично за тях публично извинение на жената, направила аборт. На 6 януари китайският вицепремиер Сун Чунлан заявява, че „дълбоко се срамува“ от лошото отношение, а Лиу Шунджъ, директор на градската комисия по здравеопазване, се извинява за антихуманното си отношение по случая.
Въпреки това в същия ден, служител, разкритикувал в социалните мрежи строгите мерки на властите в Сиан, бива уволнен от китайския режим. Той описва случаи на жители, предприели крайни мерки, за да избегнат блокирането, включително 31-годишен мъж, който вървял в студа осем дни и нощи, за да се върне в родния си град. Публикацията на служителя е определена като „слух“ и премахната от интернет.
Епидемията в Сиан е обявена за овладяна на 5 януари. Това обаче не означава, че част от жителите на града все още не са блокирани. Наскоро някои от тях разказаха пред The Epoch Times, че са затворени в домовете си, а запасите им от храна намаляват.