Представлението възражда древната китайска цивилизация преди влиянието на комунизма
Компанията за сценични изкуства „Шен Юн“ получи приветствие от сенатори в италианския Сенат и обиколка на историческата сенатска зала, ден преди началото на представленията ѝ в Рим.
Поканата беше отправена от сенатор Джулио Терзи ди Сант’Агата, председател на сенатската комисия по въпросите на ЕС и бивш външен министър на Италия.
На приема присъстваха още сенатор Чинция Пелегрино, ръководител на Департамента за защита на жертвите на партиите, градският съветник Федерико Рока и Матео Ангиоли, генерален секретар на Глобалния комитет за върховенство на закона и др.
Базираната в Ню Йорк „Шен Юн“ е водеща световна компания за класически китайски танци, чиято мисия е да възроди пет-хилядолетната китайска цивилизация и да покаже на публиката красотата на „Китай преди комунизма“.
Досега през този сезон „Шен Юн“ е изнесъл представления в шест града в Италия, общо 28 представления. Всяко представление е посрещано с пълни зали и бурни аплодисменти. Италианската публика изрази възхищението и благодарността си от артистичността и културното възраждане на „Шен Юн“.
„Красота, която не може да бъде спряна“
През сезон 2025 г. „Шен Юн“ ще представи близо 300 представления в поне 61 града в 14 европейски държави, достигайки до 600 000 зрители – безпрецедентен мащаб. Терзи определи това като забележителен успех в културната дипломация.
„Това е нещо наистина необикновено“, каза той, обяснявайки широката привлекателност на „Шен Юн“ с представянето на културата, хуманността, ценностите, историческите познания и 5000-годишната цивилизация на Китай. „Вие представяте красотата, представяте божествеността на човешкото същество, а танцът е съвършеният израз на всичко това.“
Той също така подчерта, че артистите на „Шен Юн“ са практикуващи Фалун Гонг, духовна дисциплина, основана на принципите на истинността, добротата и търпението. Той я описва като „движение за мир, истина, свобода – издигане на характера и търсене на вътрешния дух, вътрешното измерение на човешкото същество“.
Терзи спомена широкото признание и подкрепа, които „Шен Юн“ е получил в Италия и други свободни страни. В същото време той изрази съжаление за опитите на Китайската комунистическа партия (ККП) да възпрепятства представленията на „Шен Юн“, като подчерта дългогодишните исторически връзки на Италия с Китай, датиращи от личности като Марко Поло и Матео Ричи, италиански учен, почитан в Китай като мъдрец от Запада.
„Това, което вашата компания ни носи, е реалност на красотата – красота, която не може да бъде спряна“, каза той.
Новогодишни поздрави и споделени ценности
Посещението се състоя само няколко дни след Китайската нова година и Терзи отправи новогодишни поздрави към творците.
„Така че моите пожелания са искрено почувствани и са убедени пожелания за винаги по-голям успех на „Шен Юн“, а също и на ценностите, които „Шен Юн“ представя с тези представления“, каза той.
Терзи заяви, че ценностите на „Шен Юн“, свързани с истината, състраданието и търпението, са дълбоко свързани с европейските идеали, като също така я определи като „образцова култура“, която отразява самата основа на европейската цивилизация, залегнала в европейските договори и исторически традиции.
„Това [европейските ценности] е нещо, което точно съвпада с ценностите, които „Шен Юн“ представя. Така че най-добри пожелания за Новата година“, каза той.
Терзи връчи подарък на „Шен Юн“, а главната танцьорка Анджелия Уан го прие от името на ансамбъла.
Китай, който не се огъна пред комунизма
Терзи изтъкна културното значение на „Шен Юн“, която е създадена през 2006 г. от артисти от цял свят, много от които са напуснали Китай след религиозно преследване от страна на ККП и са потърсили свобода на изразяване в чужбина.
„От Токио до Париж, през годините „Шен Юн“ възроди хилядолетната традиционна китайска култура за света чрез цветни танци, радват се на голям успех“, заяви Терзи в съобщение за пресата преди премиерното представление на „Шен Юн“ в Рим на 1 февруари. „Утре „Шен Юн“ ще изнесе представление в Рим, където всичките шест представления са напълно разпродадени“.
Терзи определи представлението като отличен пример за „културна дипломация“, използваща изкуството и красотата като средство за споделяне на универсални ценности. „Шен Юн“ е носител на универсално послание за хармония, уважение и най-вече за свобода“, заявява той.
Според Терзи историята на „Шен Юн“ представя „Китай, който не се е поддал на комунистическото обезличаване“, въпреки че режимът продължава опитите си да заличи традицията.
„Шен Юн“ е и история за смелост, именно защото през годините е имало много случаи на сплашване и бойкот, което показва, че меката сила – в този случай силата на танца – е важен елемент от диалога между народите“, заявява той.
„Много силно въздействие“
Сенатор Чинция Пелегрино, защитник на правата на човека, говори за успеха на представленията на „Шен Юн“.
„Тази ваша прекрасна акция да поднесете историите си по този артистичен начин, е най-добрият подход за общуване, защото ще бъде още по-ангажиращ емоционално и визуално. Така че използването на тези начини ще получи много силно въздействие“, каза Пелегрино.
Тя добави, че е получила и книги за насилственото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг от ККП и че те са ѝ помогнали да „разбере и проумее тежестта на масовите нарушения, извършвани от китайския режим по целия свят“.
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа, придобива огромна популярност, след като е представен на обществеността през 90-те години на ХХ век, а през 1999 г. ККП го забранява напълно, като започва интензивно преследване за една нощ. И до днес практикуващите Фалун Гонг в Китай са подложени на преследване, включително произволно задържане, изтезания и насилствено отнемане на органи. Неотдавна информатори разкриха и усилията на ръководството на ККП за засилване на преследването на практикуващи Фалун Гонг в чужбина, включително атаки срещу „Шен Юн“, което правозащитниците наричат транснационална репресия.
Пелегрино заяви, че ще продължи да повишава осведомеността за жестокостите, свързани с насилственото отнемане на органи, и планира да повдигне този въпрос по време на предстоящо изслушване в Сената.
„Трябва да призная, че няма достатъчно знания за това престъпление“, каза тя.
Пренасяме послание за надежда
По време на посещението си в Сената водещият на „Шен Юн“ Масимилиано Русано сподели: „Мисията на „Шен Юн“ е да възроди красотата и ценностите на автентичната традиционна китайска култура, история на пет-хилядолетна цивилизация и божествена култура“.
Той заяви, че универсалните ценности на добротата, смелостта, толерантността, състраданието, справедливостта и истината са вкоренени в китайския народ от хилядолетия.
„Без значение от коя част на света идвате или в каква култура сте израснали, всички ние можем да се възползваме от тези традиционни китайски ценности“, добави той.
Той уточнява защо ККП се е опитала да закрие „Шен Юн“.
„Шен Юн“ възражда културата на Китай, вдъхновена от божественото начало, но ККП официално е атеистична. Небесната красота, която „Шен Юн“ представя, е точно това, което режимът се стреми да поквари и заличи“, заяви той.
Но публиката по целия свят направи мисията на „Шен Юн“ успешна. Русано отбеляза огромното търсене на „Шен Юн“ в Рим, който не е бил домакин на „Шен Юн“ от 2018 г. насам.
„Чухме, че представленията тук, в Рим, са се разпродали бързо, можем да разберем колко много хората са копнеели „Шен Юн“ да се завърне“, каза той.
„Италия е необикновена страна с безценни артистични традиции и културно наследство. Днес сме в Рим, красивия вечен град, един от източниците на художественото и културното наследство на Запада“, добави той.
„Изказваме най-дълбоката си признателност на артистичния директор на „Шен Юн“ за това, че донесе на света уникално и рядко срещано послание за красота, морал и духовност. Възраждането на традиционната китайска култура е не само обогатяващо – то носи надежда“, каза Русано.
След приема артистите от „Шен Юн“ разгледаха историческата сграда на италианския Сенат. Около горните стени на залата са изписани четири ръководни принципа: Fortezza (Сила), Diritto (Права), Concordia (Хармония) и Giustizia (Правосъдие).
След обиколката градският съветник на Рим Федерико Рока изрази задоволството си от присъствието на „Шен Юн“.
„След като изнесе представления в столици по целия свят, „Шен Юн“ най-накрая пристигна в Рим. За нас е чест да ви посрещнем. Пожелавам ви много успехи в изпълненията ви и да продължите да имате късмет и в бъдеще“, каза той.
Главната танцьорка Анджелия Уанг сподели своята гледна точка.
„Въпреки че се изявявам на сцената повече от десетилетие, смятам всяко представление за невероятно ценно. Всяка публика, всяко представление е напълно уникално“, каза тя.
Тя обясни, че мисията за разпространение на традиционната китайска култура и дълбоката признателност на публиката към изкуството карат изпълнителите да продължават.
„Благодарение на това никога не чувствам, че е твърде трудно или изтощително. Всъщност тези предизвикателства са доста лесни за преодоляване“, каза тя.
Репортаж на Мери Ман.
The Epoch Times е горд спонсор на Shen Yun Performing Arts. Ние отразяваме реакциите на публиката от създаването на „Шен Юн“ през 2006 г.