Getting your Trinity Audio player ready...
|
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер предупреди, че изкуственият интелект (ИИ) се превръща в заплаха за демокрацията, като призова за по-добра цифрова грамотност сред обществото, за да може хората да разпознават съдържание, манипулирано от изкуствен интелект.
„Нито изкуственият интелект, нито компаниите, които го управляват, са демократично избрани“, заяви Щайнмайер, докато изнасяше речта си по време на неотдавнашно събитие в Берлин, посочи агенция Блумбърг. Гражданите трябва да бъдат по-добре подготвени да проверяват отговорите, предоставени от ИИ и да разпознават кога технологиите за изкуствен интелект са манипулирали изображения или текст. Това е важно, тъй като сега дезинформацията може да бъде генерирана и разпространявана много бързо, предизвиквайки объркване сред обществото, отбеляза германският президент.
Докато либералните демокрации могат да идентифицират потенциалните опасности от ИИ, има авторитарни сили, които виждат тези разработки в различна светлина, заяви той. „Това е още една причина да сме ясни в позицията си“.
Щайнмайер призова обществата да разработят правни и етични рамки за наблюдение на ИИ. „Бяхме предупредени, че към нас се приближават потенциално неконтролируеми рискове… И това заслужава нашето внимание.“
Коментарите на германския президент идват, след като Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAI, която стои зад чатбота ChatGPT, призна още през май т.г., че изкуственият интелект може да представлява заплаха за демокрацията.
По време на изслушване пред Комисията по юридическите въпроси на Сената на САЩ Алтман изрази опасения, че ИИ може да бъде използван за разпространение на дезинформация по време на избори. „Най-големите ми опасения са, че ние – [представителите на] науката, технологията, индустрията – причиняваме значителни вреди на света. Мисля, че това може да се случи по много различни начини“, каза той.
Дигитален авторитаризъм чрез ИИ
По време на 11-тото Общо събрание на Световното движение за демокрация (National Endowment for Democracy) миналата година Айлин Донахоу, член на борда на директорите на Националния фонд за демокрация, посочи, че изкуственият интелект е „заредил с турбо мощност“ вече съществуващи форми на репресия, предоставяйки на авторитарните режими нови „инструменти за социално инженерство“, необходими за формиране на поведението на гражданите.
„Важно е да разпознаем дигиталния авторитаризъм като явление, което е свързано с много повече от репресивното прилагане на технологиите“, каза тя. „Трябва да го разглеждаме като алтернативен модел на управление, който се разпространява по света и се конкурира с демокрацията.“
Някои експерти се опасяват, че дезинформацията, подхранвана от изкуствен интелект, може да стане широко разпространена в президентската надпревара в САЩ през 2024 г., като видеоклипове, изображения и текстове, генерирани от изкуствен интелект, се използват за повлияване на обществеността.
Подобна злоупотреба с ИИ вече се случва. Акаунт в Twitter, наречен DeSantis War Room, наскоро сподели видеоклип, показващ няколко изображения на Тръмп и Фаучи, три от които изобразяват Тръмп, който прегръща и целува Фаучи по лицето, с надпис „REAL LIFE TRUMP“. Всичко това вменява близки отношения между двамата.
По-късно обаче трите изображения, показващи как Тръмп прегръща и целува Фаучи, бяха идентифицирани като фалшиви и генерирани от изкуствен интелект.
В изявление от 3 май Американската асоциация на професионалните създатели на програмни кодове (AAPC) заклейми използването на „измамно съдържание, генерирано от изкуствен интелект“ в политическите кампании, като го нарече „тревожно предизвикателство“ за свободния и честен дебат за политическите идеи.
Целенасочена манипулация с ИИ
В коментар за американския Epoch Times от 4 януари т.г. Андерс Корр, директор в Corr Analytics Inc, предупреди, че изкуственият интелект тласка САЩ и света към „върха на най-голямата заплаха“ за демокрацията и човешката активност.
„Технологиите с изкуствен интелект ще бъдат в състояние да наблюдават, микро-таргетират и влияят на демократичното население по начини, които досега бяха невъзможни чрез традиционния държавен мониторинг и частно разработените алгоритми на социалните медии“, каза той.
„ИИ ще бъде в състояние най-малко да намира печеливши коалиции в n-измерното политическо пространство, за да определя краткосрочни и средносрочни политически цели, например, и след това да влияе на избрано население чрез производство на съдържание с ИИ.“
Изкуственият интелект дава предимства на съществуващите центрове на властта, отбеляза той. Тъй като хората, които вече са на власт, ще извлекат големи ползи от технологиите на ИИ, това ще доведе до по-нататъшна централизация на властта, прогнозира Корр.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: