Инвестирането в компании, които се съобразяват с критериите за екологичното, социално корпоративно управление (Environmental, Social, and Governance – ESG), в момента е на преден план в бизнес новините. Много брокерски фирми предлагат продукти, съобразени с тези критерии. Освен това инвестиционните фондове също предлагат ESG продукти.
Някои компании твърдят, че използват ESG практики. Точното определяне на оценката на критериите, обаче често е неясно. Какво е ESG, как се оценява и помага ли това на акционерите?
ESG задава стандарти за поведението на компаниите
Екологичните, социални и управленски критерии съществуват още от 60-те години на миналия век, но напоследък все повече се използват като начин да се въздейства на компаниите да спазват определени стандарти.
ESG е набор от нефинансови стандарти за поведението на дадена корпорация. Това поведение има три компонента. Първият е екологичният критерий: например какви мерки използва компанията за справяне с изменението на климата.
Вторият критерий на ESG е социалният. Той обхваща управлението на взаимоотношенията с клиентите, служителите, общностите и доставчиците.
И накрая, управлението. То се отнася до ръководството на корпорацията, заплатите на ръководителите и правата на акционерите.
Как се определят ESG рейтингите
Не съществува стандартизиран начин да се определи дали дадена компания спазва стандартите на ESG. Всъщност няма определен критерий за стандартите. Оценките се основават на мнения, а не на реалността.
Повече от 150 компании са се включили в предлагането на рейтинги. Повечето от тях имат свои собствени критерии и оценки за ESG.
Четирите водещи от тях са: MSCI, Robeco, Sustainalytics и Vigeo Eiris. Всяка от тези компании има различна методология и прилага отделен рейтинг. Например някои предлагат буквени оценки, като например висока оценка „ААА“, а други имат висока оценка от 100 точки.
Фирми на челно място в индекса S&P 500 ESG
През май 2022 г. главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск нарече ESG „измама“, след като Tesla изпадна от индекса S&P 500 ESG. Той заяви още, че ESG е „превърнато в оръжие от фалшиви борци за социална справедливост“. Мъск посочи, че корпорацията Exxon Mobil е девета в списъка.
Exxon е една от най-големите производителки на петрол в света. През 2019 г. тя създава повече емисии от Обхват 3 от всяка друга голяма западна петролна компания. А от март 2021 г. Exxon Mobil планира да увеличи производството на изкопаеми горива до 2025 г.
Друга компания, която е в челната десетка на ESG компаниите, е Nvidia. Nvidia е на шесто място в индекса S&P 500 ESG. Компанията – създател на чипове за компютърна графика, произвежда своите чипове в Тайван. Nvidia е сред водещите в списъка за корпоративна социална отговорност. Но компанията се занимава с чипове, което в крайна сметка води до образуването на електронни отпадъци.
Към май 2022 г. в топ 10 по ред са Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet Inc. Class А, Alphabet Inc. Class C, Nvidia, United Health Group, Procter & Gamble, Exxon Mobil Corporation, J.P. Morgan Chase and Company.
SEC ще наблюдава ESG практиките
ESG оценяването е до голяма степен като Дивия Запад, когато става въпрос за последователност. Но Комисията по ценните книжа и борсите (Securities and Exchange Commission – SEC) започва да наблюдава внимателно компаниите, които твърдят, че практикуват ESG пред своите инвеститори. През май 2022 г. SEC предложи изменения, които ще се прилагат на определени регистрирани инвестиционни консултанти, регистрирани инвестиционни дружества и фирми за развитие на бизнеса.
SEC обяви предложения за изменения на правилата и отчетните форми, които според нея ще „насърчат последователна, съпоставима и надеждна информация за инвеститорите относно фактори, свързани с околната среда, социалната сфера и управлението (ESG)“.
Председателят на SEC Гари Генслер заяви: „ESG обхваща голямо разнообразие от инвестиции и стратегии. Смятам, че инвеститорите трябва да могат да проникнат по-надълбоко и да видят какво се крие под капака на тези стратегии.“
Комисията по ценни книжа и борсите се стреми да категоризира определени видове ESG стратегии. И ще изисква от фондовете и консултантите да предоставят по-подробна информация в годишните отчети и брошурите на консултантите въз основа на прилаганите ESG стратегии.
Това предложение ще изисква специфично отчитане на ESG във формуляри N-CEN и ADV част 1А. Това са формуляри, които фондовете и консултантите използват, за да докладват данни от типа на преброяване на населението.
Разпространение на ESG инвестициите
Въпреки че ESG е актуална тема, когато става въпрос за инвестиране, тя все още не се е наложила сред инвеститорите. Дори ако даден инвеститор е склонен да прегледа фондовете, инвестиращи в ESG, спазването на ESG като цяло не е водещият приоритет.
Повечето инвеститори дават приоритет на представянето на акциите, а не на ESG.
Според проучване на Gallup 78% от инвеститорите обръщат внимание „много“ или „доста“ на очакваната възвръщаемост, когато купуват акции. 74% от инвеститорите придават същата тежест на риска от потенциални загуби.
Но при покупката на акции проучванията на ESG се изплъзват. Например само 35 % от инвеститорите разглеждат отражението на компаниите, в които инвестират, върху околната среда, докато 38 % проучват социалните ценности. И накрая, 41% са разглеждали политиките за корпоративно управление.
Може ли ESG да навреди на акционерите?
Проблемът не е само в това, че хората искат да инвестират „морално“, без да имат ясна представа какво означава това. Проблемът е, че големи институции, които имат малки инвестиции в тези компании, в името на ESG, налагат на компаниите етикети против интересите на акционерите.
Парите ви може да са инвестирани в акции, защото те отговарят на изискванията на ESG – а не защото ще ви донесат печалба. Активистите често оказват влияние върху големите фондове да инвестират в ESG компании и да избягват компании, които, макар и доходоносни, не следват програмата. Един от големите фондове, Vanguard, популяризира ESG фондове. Инвеститорите законно дават правата си на тези големи фондове да избират акциите, за които те плащат. И докато частните лица могат да сменят фондовете, държавните служители и учителите може да не могат да избират в кои фондове да бъдат инвестирани техните 401К (пенсионни фондове).
Безпристрастно ли е ESG оценяването?
Илон Мъск коментира в Twitter, че висока ESG оценка означава, че компанията спазва „левия политически дневен ред“.
За съжаление, в момента не изглежда да има някаква логика или разум в това как се оценява спазването на изискванията от страна на дадена компания. Инвеститорите може да гледат колко печеливши са бизнесите, колко екологично съзнателни са те или да търсят да инвестират по противоположен начин – като инвестират в компании, които не маршируват под ритъм на барабана на ESG. Независимо от мотивацията, настоящите рейтинги са безполезни.
Участието на Комисията по ценните книжа и борсите може да помогне за стандартизиране на рейтингите, вместо да се разчита на тълкуванията на 150 различни фирми. Или пък може да се окаже толкова обременително, че да доведе до фалита на компании.
Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“.