Getting your Trinity Audio player ready...
|
Направете информиран избор при европейските и парламентарни избори на 9 юни в България
Свободните и честни избори са в основата на демократичния процес. Гласоподавателите трябва да могат да направят своя избор без намеса и манипулиране. В България все по-малко хора упражняват своето право на глас и вероятната причина е, защото не вярват, че това може да бъде постигнато.
Избори за Европейски парламент
Европейският парламент (ЕП) се състои от 705 членове, избрани в 27-те държави – членки на разширения Европейски съюз, които се избират чрез всеобщи преки избори за срок от 5 години. ЕП е единствената, пряко избирана транснационална асамблея в света, като понастоящем 17 члена представляват интересите на България.
Изборите за Европейски парламент през 2024 г. в България ще се проведат на 9 юни, като всеки гражданин на ЕС в предстоящите избори ще гласува заедно с 360 милиона европейци. ЕП призовава своите избиратели със следното послание:
Членовете на Европейския парламент представляват вашите интереси и могат да оформят и вземат решения относно ново законодателство на ЕС. Те също така гласуват по нови търговски споразумения и контролират институциите на ЕС и начина, по който се изразходват парите на данъкоплатците.
След изборите Европейският парламент ще гласува за одобряване на новия председател на Европейската комисия, както и на целия колегиум на членовете на Комисията, която се назначава от Европейския съвет.
Имената на кандидатите, регистрирани за участие в изборите за членове на Европейския парламент от Република България са част от кандидатските листи на 20 партии и 11 коалиции, като е регистриран един единствен инициативен комитет, издигащ кандидатурата на Кузман Илиев за член на ЕП.
Агенциите „Галъп Интернешънъл Болкан“ АД, „Алфа Рисърч“ ООД, Изследователски център „Тренд“ ООД и „Маркет Линкс“ ООД са регистрираните в ЦИК агенции, които ще извършват социологически проучвания в изборния ден.
Избори за народни представители
Заедно с изборите за членове на Европейския парламент, на 9 юни в България ще се проведат и избори за Народно събрание. Номерата на партиите в бюлетините за гласуване са еднакви, както за европейските, така и за парламентарните избори:
1. ПП „Има такъв народ“
2. ПП „Глас народен“
3. КП „Синя България“
4. КП „Ние гражданите“
5. Кузман Илиев Илиев – независим кандидат за член на Европейския парламент
6. ПП „Български гласъ“
7. КП „Коалиция на розата“
8. КП „Център“
9. КП „Солидарна България“
10. ПП „Единение“
11. ПП „Българско национално Обединение“
12. ПП „Възраждане“
13. ПП „Морал единство чест“
14. КП „Продължаваме промяната – Демократична България“
15. ПП „Народна партия истината и само истината“
16. ПП „Български възход“
17. КП „Граждански блок“
18. ПП „Общество за нова България“
19. КП „Левицата!“
20. ПП „Партия на ЗЕЛЕНИТЕ“
21. ПП „Ние идваме“
22. КП ГЕРБ-СДС
23. ПП „Български национален съюз „Нова демокрация“
24. КП „БСП за България“
25. ПП „Величие“
26. КП „ВМРО – Българско национално движение“
27. ПП „Пряка демокрация “
28. ПП „Движение за права и свободи“
29. ПП „Зелено движение“
30. ПП „За велика България“
31. ПП „Български съюз за директна демокрация“
32. КП „Неутрална България“ – участник в изборите само за народни представители
След първоначално вписване в публичния регистър на партиите, регистрирани за участие в предстоящите избори, с решения на ЦИК са заличени партия „Републиканци за България“, партия „Атака“ и партия „Правото“. Информация кои политически партии участват в регистрираните коалиции можете да намерите тук .
Разяснителна кампания
За улеснение на гражданите по отношение на изборния процес за европейски и парламентарни избори на 9 юни, ЦИК публикува интерактивна електронна брошура – Брошура – част 1 и Брошура – гласуване Част 2 с ключова информация за:
- Избирателни списъци
- Гласуване по постоянен и настоящ адрес
- Документи за гласуване
- Гласуване с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване
- Гласуване извън страната
- Гласуване от избиратели с увреждания в т.ч. гласуване с подвижна избирателна кутия
- Гласуване от ученици и студенти
Видеонаблюдение
На 28 май ЦИК прие условията и реда за видеонаблюдението в реално време , както и видеозаснемане след обявяване края на изборния ден в секционните избирателни комисии при преброяването на гласовете и съставянето на протоколите.
Видеонаблюдението и видеозаснемането ще се извършва във всички избирателни секции с изключение на секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора, местата за изтърпяване на наказание лишаване от свобода и задържане, и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и избирателните секции извън страната.
Също така във всяка избирателна секция, освен при горецитираните изключения, се осигурява излъчване онлайн в интернет на картина и звук, както и видеозапис от преброяването на гласовете и съставянето на протокола чрез поставено в секцията устройство за видеонаблюдение. Записът от преброяването на гласовете и съставянето на протокола следва да е осигурен дори в случаите, когато по технически причини е прекъснато онлайн излъчването.
Записите от произведеното видеонаблюдение се публикуват на място, определено с решение на ЦИК за срок от една година. Данните от видеозаснемането се съхраняват до следващите избори за членове на Европейския парламент от Република България.
Финансиране на партиите и медийни пакети
Съгласно Закона за политическите партии с последни изменения от 7 май 2021 г. дейността на политическите партии може да се финансира от собствени приходи и от държавна субсидия.
Държавна субсидия се предоставя на политическите партии, които на последните избори за народни представители са получили не по-малко от едно на сто от действителните гласове в и извън страната, с изключение на гласовете с посочен избор „Не подкрепям никого“. Коалициите също получават държавна субсидия, като това са тези, които на последните избори за народни представители са получили не по-малко от 4 на сто от действителните гласове в и извън страната, с изключение на гласовете „Не подкрепям никого“. Държавната субсидия, предоставяна на всяка коалиция се разпределя между партиите, включени в състава на коалицията, според коалиционно споразумение, а при липса на такова се разпределя пропорционално на броя на народните представители от отделните партии.
Годишният размер на държавната субсидия на всяка политическа партия или коалиция се определя, като действителните гласове, които е получила съответната партия или коалиция, се умножават по размера на държавната субсидия за един получен действителен глас, който размер се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България. В Закона за държавния бюджет за 2024 г. размерът на държавната субсидия за един глас за 2024 г. е 8 лв.
С решение на ЦИК от 20 май 2024 г. държавата предоставя средства за медийни пакети в размер на 40 000 лв. с ДДС на партии и коалиции, които са регистрирали кандидати за членове на Европейския парламент от Република България и които нямат право на държавна субсидия по Закона за политическите партии, както и още 40 000 лв. за медийни пакети на партии и коалиции, които са регистрирали кандидати в изборите за народни представители във всички изборни райони, които също нямат право на държавна субсидия.
Общият размер на финансирането на всяка предизборна кампания на партиите, коалициите и инициативните комитети не може да надхвърля при избори за народни представители за Народно събрание 3 000 000 лв. за партия и за коалиция, и 200 000 лв. за инициативен комитет.
Гласоподаватели
ЦИК публикува броя на избирателите в избирателните списъци за гласуване за членове на Европейския парламент (6 138 050 лица) и за народни представители (6 593 275 лица), като за националните избори гласоподавателите от изборни райони „София“ и „Софийски“ са общо 1 394 314 лица, в изборни райони „Пловдив“ и „Пловдивски“ са общо 592 301 лица, в изборни райони „Варненски“, „Бургаски“ и „Плевенски“ са съответно 404 974, 360 935 и 228 503 лица.
Министерство на външните работи публикува списъци за гласуване извън страната с адрес на избирателната секция и лицата, заявили желание да гласуват в изборите за народни представители.
Справка за гражданите в коя избирателна секция участват
Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГД ГРАО) на Министерство на регионалното развитие и благоустройството поддържа Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН). В информационната система на ГРАО се съдържат в актуално състояние лични данни за българските граждани и чрез нея от 1990 г. се отпечатват избирателните списъци за всички национални избори.
На сайта на ГД ГРАО гражданите могат да направят онлайн справка по ЕГН или адрес за номера на избирателната секция и мястото на гласуване, където на 9 юни могат да упражнят своето право на глас.
Предстоящите избори ще покажат дали българите вярваме, че използвайки правото си на глас – можем да променим света, в който живеем. В по-прозаичен порядък е важно да се отбележи, че когато гласоподавател избере опцията „Не подкрепям никого“, неговият глас се брои за действителен. В този случай това има значение за изчисляването на избирателната активност, а високата избирателна активност намалява относителната тежест на купения и контролиран вот.
Използвайки правото си на глас, ние подкрепяме демокрацията и то с надеждата, че след предстоящите избори начинът на управление на държавата ни ще зависи от волята на народа. От нас, народа, обаче зависи кои ценности и добродетели залагаме за водещи, така че да подсигурим собственото ни светло и съзидателно бъдеще.