„Странное дело – это моя душа…“ пее Ярослав Дронов при едно от изпълненията си в конкурсния телевизионен музикален формат „Голос“ през 2014 г. и очите му блестят. Преди да блесне и звездата му на руската сцена ще минат още осем години. Но, известен или не, Дронов знае, че най-ценното в човека е неговата душа. И раздава своята на тези, които го обичат. А те му отвръщат със същото.
На 22 юли 2024 г. Владимир Путин присъди на 32-годишния певец званието „Заслужил артист на Руската федерация“ за „сериозен принос в развитието на родната култура и изкуство“. Ярослав взе активно участие в предизборната кампания на руския президент, заради което Европейският съюз го включи в списъка със санкционирани граждани на Русия. Но това няма как да засегне певеца, на когото най-голяма популярност донесе хита „Я русский“. В него Ярослав пее, че като руснак не се спира пред нищо, че кръвта му е (дадена) от Бога и че да си роден в Русия е голям късмет.
По-голям удар за певеца беше затварянето на канала му в youtube. В него той редовно качваше новите си песни, общуваше с почитателите си и печелеше популярност и на Запад. По собствените му думи клиповете в канала преди затварянето са били гледани 800 000 000 пъти. Цифрата изглежда шокираща и нереална, но в началото на януари 2024 г. само една от неговите патриотични песни, «Живой», изпята от името на човек, пострадал в името на истината, е гледана 2,5 милиона пъти само за няколко дни. А тя далеч не е най-популярната му песен. «Я русский» само за месец е гледана над 10 милиона пъти. В канала все още може да се намери концерта му за «Авторадио», който е гледан 2,7 милиона пъти. А безспорно най-силната му песен и до днес – «Встанем», посветена на героите от Отечествената война, има няколко клипа, които продължават да стоят в Ютюб. Общият им брой гледания е над 15 милиона. «Встанем» е и песента, която Shaman изпя на концерта „Мы вместе» през септември 2022 г., за присъединяването на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожието към територията на Руската федерация. За нея често правят паралел с най-популярната песен, написана веднага след нападението на Германия над Съветския съюз през 1941 г. – «Вставай, страна огромная». Общото наистина е много, но песента на Shaman има предимството и свободата да говори открито за Бога – нещо, което по време на комунистическия режим се прави по-скоро тайно, а не открито и с обществена подкрепа.
От 2020 г. Ярослав възприема името Shaman, прави прическата си на расти и неизменно носи на врата си дървено кръстче, което няма как да остане незабелязано. В разговорите си с журналисти той неизменно подчертава православната си вяра, споделя разбиранията си, че човешкият живот е изцяло в Божии ръце (най-вече колко дълго ще бъдем на земята), а от нас зависи единствено как ще изживеем дните си.
„Докато съм жив, ще служа на Русия“, казва Шаман в едно свое интервю. И плаща скъпа цена за това. Постоянните концерти и отсъствие от дома в крайна сметка водят до втори развод за певеца – през октомври двамата със съпругата му Елена Мартинова решават да се разделят поради „пълно несъвпадение на графиците“. А през ноември Бог изпраща на Шаман още едно тежко изпитание: от инфаркт умира неговия прессекретар Антон Коробков-Землянский, едва на 40 години.
„Дай ми да живея и дишам дори и с ранено сърце. Дай ми сила да нося тежкия си кръст, без да падам. Дай ми сила да преживея всичко и да мога да обичам до смъртта си. Чуваш ли – дай ми.“ Така се обръща към Бога Ярослав в най-личната си песен – „Изповед“. В клипа към нея той отива в една отдалечена и малка дървена църква, а свещеникът, който го очаква там, отрязва растите му. След „Изповед“ Шаман носи косата си къса. Дървеното кръстче остава единственият отличителен белег, който го съпътства от началото на кариерата му.
Разбира се, песните на Шаман далеч не са само патриотични. В момента той е на музикално турне, което се нарича „Победа“. Целта му е да вдъхне на руските хора увереност, че инвазията в Украйна ще завърши успешно за Русия. Но отсега певецът обещава, че следващото му турне ще бъде с лирическа музика. Една от песните, донесли му най-голям успех, е кавър на Максим Фадеев, песента се нарича „Танци върху стъклени парчета“. В интервюто за „Авторадио“ Шаман казва, че тя е била гледана над 40 милиона пъти. Под нея в Ютюб на немски език може да бъде намерен следния отзив: „Хиляди благодарности за качването, БЛАГОДАРЯ, БЛАГОДАРЯ, БЛАГОДАРЯ, БЛАГОДАРЯ!!!! Той може да бъде забраняван, музиката му и каналите му може да бъдат забранявани и канселирани, но неговите фенове и почитатели ВИНАГИ ще намират начин да слушат музиката му. ВИНАГИ!!! Дори ако трябва да е извън закона, той просто НЕ МОЖЕ да бъде канселиран и това е върхът!!!! И не го казвам, защото искам да съм „Revoluzzer“, а защото е напълно откачено – той е музикант и човек на изкуството, не политик.“
„Аз съм просто руско момче, у нас като мен са милиони“, пее Шаман в песента си „Душа на распашку“ (Широка душа), чиято премиера беше през лятото пред американското посолство в Москва, след забраната на SHAMAN-ския канал в Ютюб. Но феновете му мислят другояче. Те го наричат най-често „родной“ – обръщение, което трудно може да бъде преведено на български с всичките му нюанси, а и значението е достатъчно ясно. Шаман също се обръща към публиката си с тези думи на всеки концерт. Но някои от феновете предпочитат и по-силни определения, в социалните мрежи го наричат и руски принц. Злите езици предпочитат определението „нацист“, но това си е тяхна работа.
Ще бъде ли приказката за този принц от Новомосковск, който на 22-ри ноември става на 33, с щастлив или трагичен край? Развръзката предстои.
Бих искала и в България да има такива хора на изкуството!