Getting your Trinity Audio player ready...
|
Четирите висящи съдебни дела във Флорида, Джорджия, Ню Йорк и Вашингтон срещу Доналд Тръмп ще имат различен развой след като влезе в Белия дом
Историческата победа на 47-я президент на САЩ Доналд Тръмп на 5 ноември означава край на многобройните съдебни преследвания срещу него. Това на практика изключва и възможността той да излежи каквато и да е присъда в затвора.
Тръмп вече обяви, че още с встъпването си в длъжност, незабавно ще уволни човека, който повдигна двата федерални съдебни процеса срещу него. Това е специалният прокурор Джак Смит.
Според правни експерти вторият президентски мандат му осигурява защита отвъд тази, която му предостави Върховният съд в решението си за президентския имунитет по-рано тази година.
Федералното дело във Вашингтон за намеса в изборите през 2020 г.
Не е ясно как точно ще продължи досъдебното производство пред окръжния съдия от окръг Колумбия Таня Чъткан, която води делото за намеса в изборите през 2020 г. То бе заведено от специалния прокурор Джак Смит, но е почти сигурно, че делото никога няма да стигне до съд.
По думите на вицепрезидента на консервативната организация Heritage Foundation Джон Малкълм пред The Epoch Times обвинението вече е отхвърлено и „Всичко, което трябва да направят, е да направят добавка на база разделение на властите.“
Питър Кар, говорител на офиса на специалния прокурор, отказа да коментира, но насочи The Epoch Times към публикация от 2000 г. на Службата на правния съветник на Министерството на правосъдието на САЩ.
В нея се посочва, че „обвинението или наказателното преследване на действащ президент е противоконституционно и би подкопало способността на изпълнителната власт да изпълнява конституционно възложените й функции“.
Неама Рахмани, бивш федерален прокурор, коментира пред Epoch Times, че Джак Смит трябва сам да оттегли обвиненията: „Смит трябва да отхвърли делото и ако той не го отхвърли, защитата трябва да подаде молба за отхвърляне, която очаквам съдия Таня Чъткан да удовлетвори“.
Той също така добави, че Тръмп може да поиска спиране на всички досъдебни производства до встъпването му в длъжност през януари 2025 г.
Федералното дело за класифицирани документи във Флорида
Във федералното съдебно дело във Флорида за злоупотреба с класифицирани документи, съдията Ейлин Кенън отхвърли през юни 2024 г. обвиненията на Джак Смит. Мотивът за това беше, че назначаването на Смит е било противоконституционно.
Подобно на делото във Вашингтон, това във Флорида вероятно ще бъде отхвърлено от Апелативния съд на САЩ за 11-ти окръг, където Джак Смит обжалва решението на Кенън.
Джон Малкълм обясни пред медията, че статутът на Смит като специален прокурор, а не като независим прокурор означава, че е подчинен на разпоредбите на Министерството на правосъдието и не може да продължи със своите дела срещу Тръмп, дори и да иска.
Говорител на офиса на Джак Смит не е отговорил на поканата на Epoch Times за коментар.
Щатското дело в Ню Йорк за „пари за мълчание“
Съдебно жури в Ню Йорк намери Доналд Тръмп за виновен по 34 обвинения през май 2024 г. Въпреки че бяха класифицирани като леки престъпления, те носят потенциален риск от затворническа присъда. Този съдебен процес стана обект на усилени критики и мнозина правни специалисти, в това число и Джон Малкълм, предполагат, че може да бъде отменен при обжалване.
Съдията от Върховния съд на Ню Йорк Хуан Мърчан, който води това дело, назначи дата за произнасяне на присъдата в края на този месец, но това може да се отложи.
Мърчан все още не се е произнесъл по аргументите на Тръмп относно президентския имунитет. Очаква се това да стане на 12 ноември. Но дори съдията да реши да осъди Тръмп, тази присъда вероятно ще срещне значителен отпор въз основа на конституционни аргументи.
Правните експерти коментираха пред The Epoch Times, че клаузата за върховенство в конституцията на САЩ няма да позволи Тръмп да лежи в затвора, докато е на президентския пост.
„Клаузата за върховенство ясно гласи, че щатите не могат да се намесват в способността на президента да изпълнява работата си и… президентът да не може да прави това, което трябва да прави, за да управлява страната от затвора“, посочи Джон Малкълм пред медията на 6 ноември и добави: „Тайните служби не биха могли да гарантират безопасността му в затвора, така че той няма да види вътрешността на затворническа килия, дори ако присъдата бъде потвърдена.“
Неама Рахмани обаче постави под въпрос дали клаузата за върховенство би могла има този ефект и отбеляза, че „сме в неизследвани правни води“.
Въпреки това той е на мнение, че е „неблагоразумно“ Доналд Тръмп да бъде осъден на затвор предвид липсата на криминално минало и отбеляза, че е вероятно да му бъде наложена глоба.
Щатското дело в Джорджия за оспорване на изборните резултати в щата
Малко вероятно е окръжният прокурор на окръг Фултън Фани Уилис да може да продължи наказателното си преследване срещу Тръмп. Дори при положение, че спечели в щатския апелативен съд, където защитата иска тя да бъде дисквалифицирана от делото.
Подобно на делото в Ню Йорк, продължаването на съдебното преследване на Доналд Тръмп в Джорджия би създало потенциални конфликти с Конституцията на САЩ.
Според Джон Малкълм клаузата за върховенството вероятно ще попречи на Уилис да продължи съдебното производство, но отбеляза, че въпросът дали щатски прокурор може да съди президента е „чисто нов“.
„Няма нищо, което да попречи на щатски прокурор да съди действащ президент“, заяви пред The Epoch Times адвокатът по наказателни дела от Джорджия Кийт Джонсън. „Особено когато този човек е бил президент, когато е извършено предполагаемото престъпление“, допълни той.
Малкълм обаче отбеляза, че делото може да бъде „замразено“ или да бъде спряно, без да изтече давността му. Което би оставило отворена възможността наказателното преследване срещу Тръмп да продължи, след като изтече вторият му мандат.
„Ако тя [Фани Уилис] отхвърли обвинението и после се опита да го обвини пак, след като давността му е изтекла – тогава няма да има късмет“, обяснява той. „Но ако Тръмп е обвинен в рамките на давностния срок и делото е замразено, тогава няма да има проблем с давността.“
Рахмани постави под съмнение ефективността на такъв ход от страна на Уилис с аргумента, че Тръмп може да повдигне възражения въз основа на правото на обвиняемия на бърз процес.
Също така е под въпрос доколко обществеността би подкрепила продължаването на съдебното преследване срещу Тръмп.
„Огромната победа на Тръмп ме кара да вярвам, че хората не са били убедени, че той е престъпник, който не е подходящ за длъжността“, споделя Рахмани.
Според Малкълм изборите са вид референдум относно обвиненията срещу Тръмп. Той е на мнение, че много американци мислят, че тези съдебни дела са политизирани и възприемат Доналд Тръмп „по-скоро като жертва, отколкото като престъпник.“
Уилям Бар, който беше главен прокурор на САЩ в администрацията на 45-я президент, и впоследствие негов критик, също заяви, че прокурорите трябва да прекратят делата срещу президента.
„Американският народ произнесе своята присъда за президента Тръмп и решително го избра да ръководи страната през следващите четири години“, коментира той пред Fox News Digital. „Те направиха това с пълното знание за обвиненията срещу него от прокурори от цялата страна и мисля, че главният прокурор Мерик Гарланд и щатските прокурори сега трябва да уважат решението на хората и да прекратят делата срещу президента Тръмп“.