• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Как Калифорния може да помогне на Тайван срещу Китай

отДжон Сейлър
16 август , 2022
Как Калифорния може да помогне на Тайван срещу Китай

Привърженици очакват пристигането на тайванския вицепрезидент Лай Чин-те в хотел "Хилтън Юнивърсъл" в Юнивърсъл Сити, Калифорния, на 25 януари 2022 г. (снимка: Робин Бек/AFP чрез Getty Images)

Коментар

„Големите резултати могат да бъдат постигнати с малки сили“, казва Сун Дзъ в „Изкуството на войната“.

Въпреки че Калифорния не е „национална държава“, както обича да се хвали губернаторът Гевин Нюсъм, тя е най-големият щат в САЩ и може да направи много, за да помогне на Тайван в борбата му срещу Китайската (комунистическа) народна република (КНР). Външната политика трябва да бъде оставена на Държавния департамент на САЩ за въпроси като координиране на търговската политика, например. Но и много други неща могат да бъдат направени. Ето някои предложения, както за правителството, така и за бизнеса, които се основават на силните страни на Калифорния.

1. Подобряване на бизнес климата в щата, особено в областта на производството. Калифорния трябва да насърчава връщането на производството от Китай. Оригиналните компютри „Apple Macintosh“ бяха произведени в завода на компанията във Фримонт. Сега много от техните устройства са щамповани с: „Проектирано от Apple в Калифорния, сглобено в Китай“.

Следва да пише: „Проектирано и сглобено от Apple в Калифорния“. Освен това, работните места в производството обикновено са много по-добре платени от другите работни места, особено за работници само със средно образование, което укрепва средната класа.

За да се постигне това, Калифорния ще трябва да намали данъците и да започне да отменя много от хилядите антибизнес регулации, които са в сила.

2. Да позволи пълена свобода в избора на учебно заведение в областта на образованието, както направи Аризона. Според проучване на „World Population Review“ Калифорния има най-ниското ниво на грамотност от всички щати. Не можете да се конкурирате с Пекин, когато работната ви сила не може да чете.

Пречка, отнасяща се за всички образователни реформи, остават учителските синдикати. Ако те не бъдат укротени, икономиката на Калифорния и на Съединените щати ще имат затруденния в достигането на високо ниво.

3. Стриктно прилагане на Предложение 209, което забранява използването на „подкрепящи“ действия от страна на щатските и местните агенции. През 2020 г. гласоподавателите с 57% на 43% отхвърлиха Предложение 16, което щеше да отмени Предложение 209. Въпреки това политиците и бюрократите продължават да се опитват да заобикалят ясната буква на закона.

През март системата на щатския университет в Калифорния се отказа от използването на тестовете за интелигентност SAT и ACT за целите на приема. Калифорнийският университет направи същото през ноември миналата година. Това означава, че качеството на колежаните ще се понижи, а най-умните ученици ще бъдат лишени от възможността да се изявят.

Предполага се, че тези действия имат за цел да преодолеят „разликата в постиженията“ на чернокожите и латиноамериканските ученици. Но всичко, което се прави, е да се прикрие некомпетентността на системата на държавните училища K-12 в обучението на чернокожи и латиноамериканци, като се забавят необходимите реформи.

Преди няколко дни писах и за това как калифорнийските училища провалят технологичната индустрия, като преподават разделящи етносите програми и забавят приемането на Калифорнийската математическа рамка. Едновременно със стриктното прилагане на Предложение 209, тази неразумност трябва да бъде прекратена.

4. Утвърждаване на преподаването на мандарин в училищата. Повдигнах този въпрос в предишна статия в The Epoch Times, като посочих: „Комбинирането на английски, мандарин и испански дава 3,4 милиарда говорещи, или почти половината от хората на планетата. Каква огромна полза от владеенето на тези езици е това в бизнеса или в която и да е друга област.“

Позволете ми да добавя следното: американските разузнавателни служби винаги страдат от недостиг на лингвисти, особено на анализатори на мандарин. Ситуацията беше същата и преди 40 години, когато бях руски лингвист в американската армия.

С разгарянето на тайванската криза трябва да е очевидно, че Агенцията за национална сигурност, ЦРУ и Министерството на търговията се нуждаят от повече мандаринисти. Калифорнийските училища трябва да поемат инициативата за осигуряването им.

5. Свобода на словото в интернет. Според „Business Insider“ Китай е наложил „социална кредитна оценка“, която „категоризира гражданите и ги наказва с намаляване на скоростта на интернет и забрани за полети, ако комунистическата партия ги сметне за ненадеждни“.

За съжаление подобна система се налага и в Америка, като на неудобните хора, като например бившия президент Тръмп, се забранява достъп до социалните медии, а на някои хора дори се забранява достъп до банковата система. На 28 юли Twitter цензурира цялото съдържание от Epoch Times. Но два дни по-късно, след като обществеността се възмути, тя прекрати цензурата. Несигурността е смразяваща за свободата на словото.

Как Америка може да стои като стожер на свободата, ако имитира най-лошите черти на китайската диктатура? Свободата на словото трябва да бъде възстановена на всички нива от всички калифорнийски компании.

6. Разследване на корупцията. Главният прокурор на Калифорния Роб Бонта трябва да разследва подозрителните дейности около Пекин и някои политици. Един от тях е китайски шпионин, който е бил „на страната на сенаторката Даян Файнщайн в продължение на почти 20 години“, съобщава CBS News през 2018 г.

Друг случай е разкрит от вестник „Вашингтон пост“ през 2020 г.: „Предполагаем китайски шпионин на член на Конгреса от Демократическата партия и други политици в продължение на години. Най-известният, за когото знаем, е конгресменът Ерик Суолуел (Д-Калифорния) … Има снимки във Facebook, на които жената, Фан Фан или Кристин Фан, позира със Суолуел и други политици от района, включително бивши членове на Конгреса, на различни политически събития, които тя редовно посещава.“

Според правната група Eisner Gorin „в Калифорния шпионаж е всяка ситуация, в която една организация получава поверителна информация от друга по незаконен начин. Един от законите, които уреждат действията за корпоративен шпионаж, е Единният закон за търговските тайни или подобно законодателство в Калифорния в гражданския кодекс на Калифорния, § 3426-3426.11. Ако дадено лице получи присъда за шпионаж, то може да бъде осъдено на много години затвор.“

7. Подпомагане на ядрената енергетика. Странно е, че ядрената енергия в Калифорния не е определена като „възобновяема“, въпреки че е безопасна и не произвежда парникови газове. И дори губернаторът Гевин Нюсъм подкрепи удължаването на срока за затваряне на атомната електроцентрала „Диабло Каньон“.
Разработваната ядрена технология от четвърто поколение е 100 % безопасна, защото реакторите не могат да се разтопят. Калифорния трябва да се подготви за нея, като обяви ядрената енергия за възобновяема и насърчи затворените места с реактори – като Сан Онофре в окръг Ориндж – като бъдещи места за реактори от IV поколение.

Освен че ще донесе на калифорнийците евтина енергия, развитието на ядрените реактори от четвърто поколение ще има и други предимства пред Китай. На първо място, това би ни направило по-малко зависими от електроенергията, произведена от вятърни турбини. Според EV Wind „седем от десетте най-големи производители на вятърни турбини са китайски компании, като китайската Goldwind е на второ място след General Electric от САЩ“.

Второ, изграждането на ядрени централи от четвърто поколение би довело до напредък на тази важна технология тук, у дома, не само срещу Китай, но и срещу други съперници като Русия и Франция. Франция получава 75 % от електрическата си енергия от атомни електроцентрали. По време на неотдавнашните проблеми с получаването на руски нефт и газ от Европа, по време на войната в Украйна, Франция е в най-добро положение, защото е почти независима в производството на електроенергия.

В заключение, предприемането на горепосочените действия би било от полза както за калифорнийците, така и за нашите приятели в Тайван. Както е казал и Сун Дзъ: „Възможностите се умножават, докато се използват“.

Мненията, изразени в статията, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“.

Джон Сейлър е ветеран в писането на коментари за Калифорния. Почти 30 години той пише редакционни статии за The Orange County Register. Той е ветеран от армията на САЩ и бивш прессекретар на сенатора на щата Калифорния Джон Мурлах. Пише блогове на JohnSeiler.Substack.com

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да“

0
0
Разгадаване на парадокса на трудолюбивите бедни в Китай

Парадоксът „трудолюбивите бедни“ в Китай

0
0
Тръмп открива непреднамерени съюзници в своята търговска война с Китай

Тръмп открива неволни съюзници в своята търговска война с Китай

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Логото на Световния икономически форум (СИФ) по време на годишната среща на СИФ в Давос, Швейцария, на 24 януари 2018 г. (Денис Балибуз/Reuters)

Конспирация ли е "Големият рестарт"?

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria