Getting your Trinity Audio player ready...
|
Дари кръв – спаси живот!
Днес, 14 юни, отбелязваме Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител.
Отбелязването на годишното събитие стартира през 2005 г. по инициатива на Световната здравна организация. Целта е да се привлекат колкото се може повече доброволни дарители на кръв за спасяване на човешки животи и лекуване на редица заболявания.
Кръвта се използва за лечение при пациенти с остри кръвозагуби, причинени от травми, за лечение на тежки изгаряния, при планови и спешни хирургични и акушерски интервенции, при AB0 и Rh несъвместимост на майката и плода, за лечение на злокачествени заболявания, както и за подържане живота на пациенти с различни вродени анемия и хемофилия.
Всяка година над 192 държави организират различни инициативи по повод Световния ден на кръводарителя, с които освен че подкрепят доброволния дарител на кръв, те насърчават нови дарители да се присъединят към тази толкова благородна и животоспасяваща кауза.
Кръводарителски кампании
На 14 юни Националният център по трансфузионна хематология (НЦТХ) организира традиционна Кампания за кръводаряване, която ще се проведе в пункта за кръводаряване в Централата на Българския червен кръст (БЧК) на адрес „Джеймс Баучер“ № 76 от 9:30 до 13:30 часа.
По повод Световния ден на кръводарителя отново в Централата на БЧК, на 14 юни от 12:00 до 13:00 ч., ще се проведе и тържествена церемония за награждаване на дългогодишни кръводарители.
Екипът на НЦТХ награждава всяка година организации и личности за специален принос за кръводаряването. Предприятия, търговски дружества, неправителствени организации, лечебни и учебни заведения получават благодарствени грамоти в знак на признателност за проявена съпричастност, активно участие и принос в насърчаването на доброволното кръводаряване в столицата и страната.
На уебсайта на НЦТХ в секция „Кръводарителски акции“ е изложена информация в кои дни кои компании, организации, вкл. държавни администрации в България, провеждат кръводарителски акции в своите офиси на посочени адреси и в определени часови интервали. През юни и през следващите месеци кампании ще организират футболен клуб „Арсенал“, ДАНС, НЕК ЕАД, Луфтханза Техникс България, IBM, DHL, Yettel, Фитнес Pulse, Овъргаз, община Самоков и други. Информация за всички дарителски инициативи от този вид можете да намерите тук.
Дари кръв
Даряването на кръв е изключително важна и благородна инициатива, която всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години може да предприеме, без значение дали е в рамките на национална, корпоративна или друга кампания.
Всяка капка кръв спасява живот и всеки, който би искал да подари надежда за живот на друго човешко същество, може се информира как да го направи на уебсайта на Национален център по трансфузионна хематология.
Желаещите да дарят кръв могат да се информират от тук кои са центровете за кръводаряване в България. В повечето големи градове обаче има и допълнителни кръводарителски пунктове от посочените от НЦТХ.
Ползи за кръводарителя
Кръводаряването е полезно, тъй като стимулира процеса на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма.
Всички консумативи, използвани по време на кръводаряването, са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба. Не съществува никаква опасност от зараза по кръвен път.
Количествено кръвта се възстановява за по-малко от 24 часа, а качествено – за 3-4 седмици. Количеството на дарената кръв е между 405 и 450 мл.
Минималният срок между две дарявания на кръв е 60 дни. Ако кръводарителят е жена, правото да се дарява кръв е най-много 4 пъти в годината, ако е мъж – 5 пъти. Кандидат-кръводарителят се изследва предварително, като от пръста му се вземат няколко капки кръв за експресно определяне на кръвна група и хемоглобин. Ако хемоглобинът е под 125 г/л за жените и под 135 г/л за мъжете, кръводаряването не се разрешава.
Кръводарителят има право на два дни платен отпуск след деня на манипулацията.
Всеки дарител получава уникален код за достъп до системата на НЦТХ за проверка на резултати от направените му изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.
Статистика
За 2023 г. общият брой кръводарявания в страната са 173 177 спрямо 168 811 за 2022 г., т.е. има увеличение с 2,6%. За броя кръводарявания по области в страната можете да се информирате от тук
Информация за общото количество кръв и кръвни съставки, експедирани за лечебните заведения в страната по видове, можете да намерите тук.
Статистиката за броя прегледани кандидат кръводарители по пол от 2005 г. до 2023 г. е изложена тук, като за изминалата година мъжете, кандидати кръводарители, са 139 070, а жените – 50 666.
Човешката кръв няма заместител и редовното кръводаряване е от решаващо значение за осигуряването на достатъчно количество кръв и кръвни съставки, необходими за лечението на всички нуждаещи се пациенти. Всеки в един момент от живота си може да се окаже в положение на нуждаещ се от дарена кръв. Човешката солидарност винаги е била и ще бъде необходима.
Екипът на „Епок Таймс България“ се присъединява към публичното обръщение на екипа на Националния център по трансфузионна хематология по повод Световния ден на кръводарителя:
Уважаеми кръводарители, приемете нашата дълбока признателност за това, че доброволно и редовно дарявате кръв, за да подкрепите лечението и спасяване живота на болни и пострадали пациенти. Всяко кръводаряване е ценен животоспасяващ дар, а многократните кръводарявания са ключът към осигуряването на адекватно количество безопасна кръв.
Решението за даряване на кръв е лично, дълбоко човешко право и се дължи на собствена убеденост и информираност.
Станете кръводарител – спасете живот!