През последните няколко месеца се наблюдава рязък скок на случаите на заболели от левкемия деца, след като им е била поставена доза от китайската ваксина срещу COVID-19. От октомври миналата година режимът въведе спешни мерки за ваксиниране на деца на възраст от 3 до 11 години. Случаите на левкемия обхващат различни възрастови групи в цял Китай.
Национален натиск
По последни данни на Националната здравна комисия на Китай към 13 ноември са ваксинирани около 84,4 милиона деца на възраст от 3 до 11 години, което представлява повече от половината от населението в този възрастов диапазон. Когато кампанията за ваксиниране на деца влиза в действие, родителите оказват известна съпротива. Те изразяват загриженост относно липсата на информация за въздействието на ваксините върху детския организъм. Китайските производители, доставящи ваксините са компаниите Sinopharm и Sinovac. Съобщава се, че те носят съответно 79% и 50,4% ефикасност въз основа на наличните данни от опити, проведени върху възрастни.
Информацията за последиците на китайските ваксини върху здравето на децата е ограничена, а Световната здравна организация не е одобрила прилагането им върху деца.
Родителите, които не са склонни да ваксинират децата си, са подложени на натиск да спазят изискванията, като някои от тях казват, че губят служебни премии на работното си място или са притискани от своите работодатели. В други случаи децата им биват наказвани по различни начини: от отнемане на отличия до забрана за посещение на учебното заведение.
Му Жунсюе, 75-годишен активист в областта на общественото здравеопазване, настоява властите да публикуват клинични данни за въздействието на ваксината върху децата още от началото на кампанията за ваксиниране. Той изисква данни за случаите на инфекции, хоспирализации и смъртни случаи. Искането му е отхвърлено.
„Поисканите от Вас данни изискват административните органи да обработват и анализират съществуваща правителствена информация и няма да бъдат предоставени“, се казва в писмо на Националната комисия по здравеопазване от 12 ноември, според скрийншот, който Му публикува онлайн. Въпреки постоянните му опити за завеждане на дело срещу агенцията, Пекинският общински висш народен съд не предприема никакви действия по случая, като впоследствие го информира, че ако делото му бъде прието, „това ще повлияе на усилията за контрол на пандемията“, уточнява Му.
Левкемия след COVID-19 ваксина
Ли Дзюн е баща на 4-годишната си дъщеря, приета в болница с треска и кашлица след прием на първа доза от COVID-19 ваксината. Симптомите са овладени след интравенозна терапия. След втората доза, обаче бащата на момиченцето осъзнава, че нещо не е наред. Около очите на дъщеря му се появява оток. В продължение на седмици детето се оплаква от болки в краката, които получават синини без видима причина. Малко след това детето е диагностицирано с остра лимфобластна левкемия.
„Детенцето ми беше напълно здраво преди ваксината – казва Ли (псевдоним) от северната централна китайска провинция Гансу пред англоезичния The Epoch Times. – Заведох я на преглед. Всичко беше нормално.“
Дъщерята на Ли получава първата си инжекция в средата на ноември по молба на детската градина. Сега тя се лекува чрез химиотерапия в Народна болница № 2 в Ланджоу, където според Ли се лекуват поне други 20 деца с подобни симптоми, повечето от които на възраст между 3 и 8 години.
„Нашият лекар от болницата каза, че от ноември насам децата, които постъпват в хематологичното им отделение за лечение на левкемия, са се удвоили в сравнение с предишните години и имат недостиг на легла“, споделя той.
Ли разказва, че поне осем деца от района Суджоу, където живее, са починали наскоро от левкемия. Коментар от Хематологичното отделение на болницата не е получен.
Ли е сред стотиците китайци, членуващи в група в социалните мрежи за хора, които страдат или имат роднини, страдащи от левкемия, развила се след прием на китайски ваксини. Осем от тях потвърждават ситуацията пред англоезичния The Epoch Times, като имената на интервюираните не са посочени, за да се осигури тяхната безопасност.
Друг случай е този на Уан Лун от китайската провинция Шандун, който разказва, че на 10-годишният му син е забранено да посещава училище, ако не е ваксиниран. „Миналата година от училището ни казаха да го заведем на ваксинация на тази и тази дата, иначе няма да може да ходи на училище“, споделя Уан пред англоезичния The Epoch Times. Момчето получава втората си доза на 4 декември. Месец по-късно започва да изпитва умора и вдига леко температура. Детето е настанено в болницата на Шандунския университет „Цилу“, където се лекува от остра левкемия, диагностицирана на 18 януари.
Цензура
Сигнали от граждани с пострадали от ваксините деца стигат до местния център за контрол на заболяванията, от където обещават да проведат разследване. Проучванията завършват с това, че случаите на левкемия не могат да бъдат директно свързани с ваксините и са определени като „случайни“ (съвпадения). Властите издават същото становище през 2013 г. когато се увеличават смъртните случаи на деца от хепатит B.
При подозрение за некоректност от страна на властите, гражданин на Ланджоу решава да се обади до здравната агенция на провинциално ниво, от където научава че никой не знае за провеждането на подобно разследване, а докладите за случаите никога не са стинали до там.
Когато граждани, пострадали от ваксините се опитват да повдигнат въпроса в онлайн пространството на социалните медии, техните коментари и информация биват своевременно премахнати. От китайската държавна телевизия CCTV отказват да дадат медийна изява на проблема.
Здравната комисия на град Ланджоу, Здравната комисия на провинция Гансу, Центърът за контрол и превенция на заболяванията в провинция Гансу, Центърът за превенция и контрол на заболяванията в Ланджоу, Центърът за превенция и контрол на заболяванията в град Дзиуцюен, Sinopharm и Sinovac не отговарят на многократните обаждания на англоезичния The Epoch Times за коментар.
Националната комисия по здравеопазване, Sinopharm и Sinovac не отговарят и на запитванията по имейл на пресата. Инспекционният екип на Централната комисия за дисциплинарна инспекция на КЗК към Националната здравна комисия също не отговоря на изпратено по факс искане за коментар.
Гу Сяохуа допринесе за този доклад.
Гу Сяохуа е журналист, работещ за англоезичния The Epoch Times.