Getting your Trinity Audio player ready...
|
Точно като в научнофантастичен филм, погребалните агенции в Китай предлагат нова услуга – чрез инструменти за изкуствен интелект (ИИ) създават реалистични аватари на починалите, с които опечалените могат да общуват.
Според Strait Times (сингапурска новинарска медия), Shanghai Fushouyun, компания, която предлага дигитални погребални услуги, е провела първото си погребение с помощта на ИИ технологии през януари 2022 г.
„Надяваме се да позволим на живите да разберат, че смъртта не е краят на живота. Хората искат да използват изкуствения интелект (ИИ), за да възстановят починалите, защото имат нужда да отърсят от емоциите си“, казва пред изданието Ю Хао, главен изпълнителен директор на Fushouyun.
Аватарите се създават чрез комбинация от инструменти като чатбота ChatGPT и софтуера за генериране на изображения Midjourney, съчетани с компилация от снимки и гласови записи, които могат да се комбинират, за да се образуват реалистични копия на починалия. Целта на създателите му е да помогнат на хората да се справят със скръбта от загубата.
Г-жа Смит
Според Telegraph през юли 2022 г. една баба е успяла да отговори на въпроси на собственото си погребение с помощта на усъвършенствана от изкуствен интелект „холографска“ видеотехнология. Марина Смит, която е починала на 87-годишна възраст, преди време записала няколко часово видео с подробности за живота си, много от които са били неизвестни за опечалените. По време на погребението ѝ холограмната ѝ версия можела да отговори на въпросите за живота ѝ, зададени от присъстващите.
Нейният син, д-р Стивън Смит, съосновател и главен изпълнителен директор на StoryFile, създател на технологията, която изобретява реалистичния образ, разказва пред изданието, че опечалените на погребението на майка му са почувствали облекчение от пътуването назад в отвъдното.
„Мама отговаряше на въпросите на опечалените роднини, малко след като те бяха наблюдавали кремацията ѝ“, казва д-р Смит пред The Telegraph. „Невероятното беше, че тя им отговаряше откровено и с нови подробности.“
„Хората се чувстват окуражени, когато записват информация за себе си. Така опечалените може да получат по-автентична, и по-реална версия за своя изгубен близък“.
Критиците на технологията на изкуствения интелект обаче твърдят, че възвръщането на реалистични образи на мъртвите в общуване с живите може да навреди, като заобиколи процеса на траур и изпрати объркващи сигнали, особено на децата, при сблъсъка им със суровата реалност на загубата.
Идва ли и в останалата част на света?
Колин Хаскет, президент на голяма погребална агенция в Канада, признава, че макар концепцията за изкуствения интелект да е трудна за възприемане в началото, хората не бива да се затварят пред идеята да приемат ползите, които тези нови постижения могат да предложат.
„Все още сме на много ранен етап от проучването на възможностите на изкуствения интелект и в момента го разглеждаме като инструмент, който можем да приложим, за да разкажем историите на хората“, казва Хаскет пред Epoch Times.
„Сега, когато аватарите се използват в Китай, е почти неизбежно те да се разпространят и в останалата част на света“, добавя той.
„Това, което видяхме, е, че ако някъде се прилага технология, тя скоро ще се разпространи навсякъде, така че можем да бъдем сигурни, че тази технология ще се разпространи в бъдеще. Въпросът е кога, а не дали“, допълва Хаскет.
Хаскет казва, че вече е видял ползите от технологията на изкуствения интелект от първа ръка и е започнал да я използва, за да помогне при писането на персонализирани погребални услуги.
„Определено експериментираме с изкуствения интелект и досега получихме страхотни реакции“, казва Хаскет. „Той ни позволява да създаваме по-креативни материали, а използването му ни спестява повече време.“
Според него обаче остава открит въпросът дали скоро по време на погребалните церемонии в Америка ще се появят подобни на живите аватари на починали, които да отговарят на въпросите на близките, и дали това ще бъде решено от обществеността.
„Що се отнася до бъдещето, определено не изключвам нищо“, казва Хаскет. „В крайна сметка кога и как тази технология ще се използва в Америка, ще зависи от потребителите, но хората ще са луди, ако поне малко не са отворени към идеята.“