Getting your Trinity Audio player ready...
|
Под американски натиск режимът забрани производството на фентанил през 2019 г., но китайските компании просто смениха тактиката и започнаха да изпращат прекурсори в Мексико
Китайският режим започна таен проект по време на първия мандат на американския президент Доналд Тръмп за отслабване на Съединените щати чрез увеличаване на производството на прекурсори на фентанил и изпращането им в Мексико и Канада за производство и разпространение през границата, според вътрешен източник, който има контакти в най-висшите политически кръгове в Пекин.
Прекурсор е вещество или суровина, която се използва за производство на друго вещество като наркотици, психотропни вещества и др. (бел. прев.).
Планът, който китайският режим нарича „Проект Нула“, цели да направи американците зависими, според Юан Хунбин, дисидент и юрист, живеещ в изгнание в Австралия. Неговите източници са близки до наследниците на високопоставени служители на Китайската комунистическа партия (ККП). Те поискаха да останат анонимни поради съображения за сигурност.
Висши служители на ККП продължават да прокарват фентанил в Съединените щати, каза Юан пред The Epoch Times в скорошно интервю.
Страхът, че информация за плана ще изтече навън, противоречейки на твърденията на Пекин, че действа отговорно, е една от причините Пекин да избере пряка конфронтация с Вашингтон по време на сегашната тарифна война, каза Юан.
По време на първия си мандат Тръмп оказа натиск върху лидера на ККП Си Дзинпин да спре потока на китайски прекурсори на фентанил към САЩ. Си обаче многократно се е позовавал на друга част от китайската история – Опиумните войни – и е обвинявал Запада, че някога е превърнал Китай в полуколониално общество.
Според Юан, Си смята широко разпространената наркомания в САЩ за „възмездие“ и ясен показател за убеждението на Си, че Изтокът се издига, а Западът залязва.
„Проект Нула“ е замислен в този дух, посочва Юан.
Свръхдозите наркотици, предимно причинени от синтетични опиоиди като фентанил, остават сред водещите причини за смърт на американци на възраст 18-44 години. Те са убили повече от 107 000 души през 2023 г., според Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ. Януарски доклад от Commonwealth Fund, частна фондация, подкрепяща изследвания, свързани със здравеопазването, установи, че САЩ имат най-високия процент на смъртност от свръхдоза наркотици в света.
Юан е преподавал осем години в престижния Пекински университет и още десет години в държавния Гуейджоуски университет в югозападен Китай. Той е поддържал връзки с някои лица, които заемат ключови позиции в китайската политическа и правна система и въоръжените сили.
Ролята на Пекин
В продължение на години Китай е бил основен източник на незаконен фентанил и свързани с фентанила вещества, пренасяни в Съединените щати.
Р. Еван Елис, професор в Института за стратегически изследвания на Американския военен колеж, е работил в Службата за политика, планиране и ресурси на Държавния департамент на САЩ по време на първата администрация на Тръмп, когато департаментът започна да оказва натиск върху Китай да ограничи производството на фентанил. Той определи китайския град Ухан като ключов доставчик на фентанил поради неговата „силна фармацевтична и химическа индустрия“.
Министерството на правосъдието на САЩ е обвинило няколко китайски компании и лица от Ухан в трафик на фентанил, а съдебно жури от Ню Йорк през февруари осъди двама китайски граждани, работещи за компания от Ухан, които са продали повече от 200 килограма прекурсори на фентанил на агенти под прикритие на американските правоохранителни органи.
„Китай буквално изпращаше пакети с фентанил чрез пощата, пристигащи директно в Съединените щати от Китай“, каза Елис пред репортери на испанското издание на The Epoch Times.
Под американски натиск китайският режим забрани производството и продажбата на фентанил през 2019 г. Но китайските компании просто смениха тактиката. Вместо това, те започнаха да изпращат химически прекурсори за фентанил в Мексико, където картелите произвеждат наркотика и го пренасят през границата, според U.S.–China Economic and Security Review Commission.
Мрежата за борба с финансовите престъпления на Министерството на финансите на САЩ, в доклад от април, посочи Мексико и Китай като ключови играчи в производството на фентанил и изпирането на пари от печалбите.
Мексико се превърна в идеалното място в китайската верига за разпространение на фентанил поради историята на страната с контрабанда на наркотици и корупция, според Аарон Греъм, бивш агент на Администрацията за борба с наркотиците на САЩ.
„В Мексико можете да платите на митническите служители, за да го вкарат, и след това могат да създадат тайни лаборатории, защитени от полицията“, каза той пред The Epoch Times.
„Всичко е защитено от [мексиканската] полиция“, каза Греъм. Картелите имат „всички механизми на място и вероятно, най-важното… близост“.
Пекинските служители отричат отговорност за кризата с фентанила, твърдейки, че проблемът е „на Съединените щати, а не на Китай“.
Конгресно разследване представи констатации, детайлизиращи участието на Китай.
Избраната комисия на Камарата на представителите за ККП, в доклад от април 2024 г., заяви, че е установила, че режимът директно субсидира незаконни наркотици като вещества за производството на фентанил и че китайските компании са имали право на данъчни отстъпки и други парични облаги след износа на прекурсорите химикали.
Пекин е давал парични грантове и награди на компании, „открито пренасящи незаконни материали за фентанил и други синтетични наркотици“, се казва в доклада. Някои компании са получили и посещения от провинциални служители, които са ги хвалили за приноса им към местната икономика.
Комисията отбеляза, че службите за сигурност на Китай „не са сътрудничили на американските правоохранителни органи и дори са уведомявали целите на разследванията на САЩ, когато са получили искания за помощ“.
В доклада се посочва, че режимът е разрешил незаконната продажба на наркотици в строго контролирания китайски интернет. Китайските системи за цензура са създали онлайн тригери за блокиране на някои вътрешни транзакции за наркотици, но не и за съдържание, ориентирано към износ, според доклада.
„Чрез действията си, както разкри нашият доклад, Китайската комунистическа партия ни казва, че иска повече фентанил да влиза в страната ни“, каза тогавашният председател на комисията Реп. Майк Галахър на изслушване през април 2024 г., озаглавено „Ролята на ККП в кризата с фентанила“.
Няма връщане назад
Китайският режим сега е централната цел на американските мита, след като Тръмп го изключи от глобалната пауза на реципрочни мита и увеличи ставката. Повечето китайски стоки, внасяни в Съединените щати, сега се облагат с мито от 145%, което включва 20-процентно мито конкретно за борба с фентанила.
Тръмп, в изявление от февруари, обясняващо свързаните с фентанила мита върху Китай, каза, че иска да държи Пекин отговорен за улесняването на веригата за доставки на синтетични опиоиди.
„На ККП не липсва капацитет за сериозно притъпяване на глобалната епидемия от незаконни опиоиди; тя просто не желае да го направи“, се посочва в президентското действие.
Китайските служители възприемат сегашното напрежение като знак, че Вашингтон е научил за плановете им за фентанил, според Юан.
„Си вярва, че няма връщане назад“, каза той пред The Epoch Times. Ако правителството на САЩ обяви публично плана „Проект Нула“, каза той, Си може да се сблъска с криминални обвинения като „един от най-големите наркобарони в света“.
Китайското външно министерство заяви в края на април, че режимът ще „се бори до край“ относно търговската война. То също така отрече, че е ангажирано в търговски преговори със Съединените щати, въпреки че Тръмп предполага противното.
The Epoch Times се свърза с Държавния департамент на САЩ за коментар относно плана за фентанил „Проект Нула“ на китайския режим.
Отговорност за COVID-19
Китайският режим има още един страх, който го е задържал от отстъпление в търговската война, според Юан и неговите източници.
Съдия от Мисури през март постанови, че ръководството на ККП носи отговорност за 24 милиарда долара обезщетения за Мисури, защото Китай се е презапасявал с медицински консумативи по време на пандемията от COVID-19.
Съдебното решение беше удар за Си, посочва Юан. Ако Съединените щати продължат да търсят отговорност за глобалното разпространение на COVID-19, Си ще трябва да отговаря за това.
Белият дом на 18 април промени правителствената уеб страница, за да включи твърдения, че вирусът, който причинява COVID-19, е дошъл от лаборатория в Ухан.
„По почти всички научни мерки, ако имаше доказателства за естествен произход, те вече щяха да са се появили“, пише в новообновения уебсайт. „Но няма.“ Множество федерални агенции на САЩ, включително ЦРУ, са оценили теорията за изтичане от лаборатория като действително възможна.
Като намек, че Пекин се подготвя да продължи търговската битка, върховният ръководен панел на режима обеща да стабилизира икономиката на страната, тъй като новите митнически тарифи започват да засягат китайските износители.
Китайското външно министерство изясни позицията на Пекин във видео от 29 април, озаглавено „Никога да не коленичиш“. Видеото твърди, че Съединените щати са поставили „смъртоносен капан“ за китайския режим.
Да се поклониш, казва то, би било като „да пиеш отрова, за да утолиш жаждата си – това само задълбочава кризата“.
Синди Ли, Лу Я и Естела Ернандес допринесоха за този материал.