Getting your Trinity Audio player ready...
|
Шваб остава една от най-влиятелните личности, които ухажват световния политически и бизнес елит.
Основателят на Световния икономически форум (СИФ) Клаус Шваб подаде оставка от поста си на председател на организацията, както бе обявено на 21 април.
„След неотдавнашното ми изявление и с навлизането в 88-ата ми година реших да се оттегля незабавно от позицията на председател и член на Борда на попечителите“, казва Шваб в изявлението си.
Оставката на Шваб беше приета на извънредно заседание, проведено на 20 април.
87-годишният Шваб е временно наследен от заместник-председателя Питър Брабек-Летмат. Той беше единодушно назначен от борда, който сформира комисия за търсене на бъдещ председател.
Шваб насърчаваше ежегодното събитие на СИФ в швейцарското планинско селце Давос, което всяка година събираше световния политически и бизнес елит.
Срещата в Давос е критикувана за това, че не е в контакт с широката общественост, като същевременно насърчава грандиозни идеи за климата, които често са пренебрегвани от самия световен елит.
Шваб основава СИФ през 1971 г.
„Световният икономически форум привлича политически, бизнес, академични, граждански и други лидери на обществото, за да оформят глобални, регионални и индустриални програми“, се казва на уебсайта на организацията.
Шваб е основател и на Форума на младите глобални лидери, сред чиито членове са Пийт Бутигиг, бивш министър на транспорта на САЩ; Рохит Чопра, бивш директор на Бюрото за финансова защита на потребителите; Ибрам Х. Кенди, директор на Центъра за антирасистки изследвания; Питър Тийл, съосновател на Paypal; и Марк Зукърбърг, основател на Facebook, посочва Influence Watch.
Правителствени лидери като френския президент Еманюел Макрон и бившия канадски министър-председател Джъстин Трюдо също са били част от програмата.
Глобално въздействие
Шваб е критикуван за изключителното влияние, което СИФ има върху световните лидери и за позициите, които заема по спорни въпроси, включително действия в областта на климата и капитализъм на акционерите.
За разлика от традиционния бизнес модел, който се фокусира върху подобряването на стойността за акционерите чрез разширяване на активите, капитализмът на акционерите, въведен от Шваб през 1971 г., поставя акцент върху участието на компаниите в социални въпроси и въвеждането на обществени промени.
Той води до „тристранна система за колективни трудови преговори, включваща ръководството на компанията, служителите и правителството. Той допринесе и за създаването на социалната държава, в която компаниите и служителите плащаха своя дял от данъците за финансиране на общественото образование, здравеопазването и социалното осигуряване“, според СИФ.
Организацията продължава да бъде основен поддръжник на инициативите за многообразие, равнопоставеност и приобщаване (DEI) и развива въпроси като равенството между половете.
Инициативите за DEI бяха остро осъдени от администрацията на Тръмп.
На 20 януари, в първия ден от втория си мандат, президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди на федералното правителство да премахне всички програми за DEI.
„Федералните практики за наемане на работа, включително прегледите на ефективността на федералните служители, трябва да възнаграждават индивидуалната инициатива, уменията, ефективността и упоритата работа и при никакви обстоятелства не трябва да вземат предвид фактори, цели, политики, мандати или изисквания на DEI или DEIA“, се казва в указа на Тръмп.
СИФ, под ръководството на Шваб, позиционира „изменението на климата“ като глобален екзистенциален риск.
„Провалът на действията в областта на климата също така се счита за най-критичната заплаха за света както в средносрочен план (2-5 години), така и в дългосрочен план (5-10 години), с най-висок потенциал да нанесе сериозни щети на обществата, икономиките и планетата“, заяви организацията на своя уебсайт през 2022 г.
СИФ насърчава глобален консенсус, което е в контраст с национално ориентирания подход на настоящата администрация на САЩ.
„Моята администрация предприе действия за премахване на всички дискриминационни безсмислици за разнообразие, равнопоставеност и приобщаване – а това са политики, които бяха абсолютни безсмислици – в цялото правителство и в частния сектор“, заяви Тръмп в изказване пред участниците в Давос на 23 януари.
„Америка отново ще стане държава, основана на заслугите. Трябва да чуете тази дума: държава, основана на заслугите.“