Getting your Trinity Audio player ready...
|
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че преговарящите ще трябва да „разрешат цяла серия от нюанси“, преди да могат да сложат край на руско-украинската война.
Краят на руско-украинската война не е зад ъгъла и преговарящите все още са изправени пред няколко сложности, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на 30 април.
На пресконференция Песков заяви, че руският президент Владимир Путин продължава да проявява интерес към прекратяване на огъня и евентуално мирно уреждане на конфликта.
„Но преди да се направи това, е необходимо да се отговори на редица въпроси и да се разрешат цяла серия от нюанси“, каза говорителят.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който вече е в длъжност повече от 100 дни, направи уреждането на продължаващата война фокусна точка в кампанията си през 2024 г. и на моменти по време на предизборната кампания той предположи, че би могъл да преговаря за край на конфликта в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност.
В януарско интервю за Fox News, пенсионираният генерал-лейтенант от армията на САЩ Кийт Келог—специален пратеник на Тръмп за Украйна—предложи по-умерена цел за постигане на споразумение в рамките на първите 100 дни на Тръмп в длъжност.
Миналата седмица Тръмп заяви, че Русия и Украйна са „много близо до споразумение“.
Въпреки това, в коментарите си пред репортери на 30 април, Песков предположи, че ще отнеме време споразумението да бъде финализирано.
„Разбираме, че Вашингтон е готов да постигне бърз успех в този процес, но същевременно се надяваме на разбиране, че уреждането на украинската криза е твърде сложно, за да бъде направено за една нощ“, каза говорителят на Кремъл.
Кремъл се стреми да забрани влизането на Украйна в НАТО и изрази опасения, че Украйна представлява продължаваща заплаха за руските национални интереси. На 30 април Песков заяви, че Путин се е опитал да разреши тези опасения мирно, преди да изпрати руски сили в Украйна през 2022 г.
Песков заяви, че руският президент остава ангажиран с военните си цели и със запазването на руските национални интереси.
През последните седмици Тръмп многократно призна възможността Путин да протака мирните преговори.
По-рано този месец Тръмп и държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупредиха, че Съединените щати могат да се оттеглят от ролята си на посредник, ако не видят ясни признаци на напредък към евентуално мирно уреждане.
Въпреки че наскоро призна опасенията относно бавното придвижване на преговорите от руска страна, Тръмп също влезе в конфликт с украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица относно това дали Украйна трябва да отстъпи територия на Русия, за да помогне за уреждането на конфликта.
Руският и украинският лидер също са в конфликт относно конкуриращи се предложения за временно прекратяване на огъня.
Миналия месец Украйна и Русия изразиха интерес към подкрепеното от САЩ предложение за 30-дневно прекратяване на огъня, но Путин повдигна въпроси относно неговото прилагане и все още не е дал пълното си съгласие за предложението.
Русия и Украйна потвърдиха подкрепата си за по-ограничен 30-дневен мораториум, забраняващ удари по енергийните съоръжения на всяка от страните. Въпреки това, Киев и Москва се обвиниха взаимно в продължаващи нарушения на този ограничен мораториум.
Путин обяви 30-часово прекратяване на огъня, съвпадащо с Великденските празници, но украинската страна твърди, че руските атаки са продължили през това време.
На 28 април Путин едностранно обяви, че Русия ще спазва тридневно прекратяване на огъня от 8 до 10 май.
На 29 април Кремъл заяви, че все още очаква ясен отговор от украинската страна дали Киев ще спазва това временно прекратяване на огъня.
В отговор на новото предложение на Путин за тридневно прекратяване на огъня, Зеленски попита защо руският лидер не е приел подкрепеното от САЩ предложение за 30-дневно прекратяване на огъня, което беше предложено за първи път през март.
„Прекратяването на огъня не трябва да бъде само за няколко дни, само за да се върнем към убийствата след това“, заяви Зеленски в обръщение от 28 април. „То трябва да бъде незабавно, пълно и безусловно, за поне 30 дни, за да се гарантира, че е сигурно и гарантирано. Това е основата, която би могла да доведе до реална дипломация.“