Глобалната рецесия може да бъде избегната, ако правителствата съобразят финансовите си планове със затягането на паричната политика. „Въпреки това вероятно ще има държави, които ще изпаднат в рецесия през следващата година“ – заяви пред „Ройтерс“ Кристалина Георгиева – директор на Международния валутен фонд.
В контекста на затягането на паричната политика финансовите държавни политики не може да останат безучастни, тъй като разходите за издръжка се повишават и се отразяват драматично на някои части от обществото – заяви Кристалина Георгиева.
„Наистина е необходимо централните банки да действат решително… защото инфлацията е много упорита… Тя е вредна за растежа и е много вредна за бедните хора. Инфлацията е данък за бедните“ – заяви Георгиева пред Ройтерс, след като взе участие в конференция за продоволствената сигурност в саудитската столица Рияд.
Тя добави, че фискалните политики, които безразборно подкрепят всички чрез субсидии и намаляване цените на енергията, работят срещу целите на паричната политика. „Получава се така, че имаме парична политика, която натиска спирачките, и фискална политика, която натиска газта“.
Правителствата по целия свят се намесиха, за да подкрепят населението си в условията на висока инфлация и недостиг на храни, като последваха повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ. Това предизвика шокови вълни на финансовите пазари и в икономиката.
По-рано в понеделник агенция на ООН предупреди за сериозните последици за развиващите се страни от глобална рецесия, предизвикана от паричната политика. Тя призова за нова стратегия, включваща извънредни корпоративни данъци, усилия в областта на предлагането и регулиране на спекулациите със суровини.
Георгиева призова Федералния резерв на САЩ да бъде изключително предпазлив в политиките си и да има предвид страничното въздействие върху останалата част от света, като добави, че отговорността му „е много голяма“.
Като част от срещата на ССПЗ Георгиева участва и в панел на високо равнище за справяне с продоволствената несигурност заедно с други длъжностни лица по време на посещението си. „Благодарна съм за неотдавнашното изявление на Арабската координационна група за предоставяне на първоначална сума от 10 млрд. долара за облекчаване на световната криза в снабдяването с храни и съм изключително доволна, че няколко държави от Съвета за сътрудничество в Персийския залив планират скоро да поемат допълнителни ангажименти“, добави тя.
В края на посещението си в Саудитска Арабия Георгиева говори за създаването на регионалния офис, като заяви, че „той ще бъде в основата на ангажираността с регионалните институции, ще укрепи отношенията с властите на страните и ще спомогне за разширяване на дейностите на МВФ за развитие на капацитета“.
В петък Международният валутен фонд одобри нова възможност за спешно финансиране за уязвимите държави, за да се справят с недостига на храна и високите разходи, произтичащи от инфлацията.
„От своя страна МВФ току-що стартира нов прозорец за продоволствена сигурност в рамките на съществуващите ни програми за спешно финансиране, за да помогне за осигуряването на допълнителни средства за страните, които са най-засегнати от настоящата продоволствена криза“ – заяви Георгиева и допълни, че между 10 и 20 държави – повечето от тях в Африка – вероятно ще поискат достъп до прозореца и имат право да получат финансиране.
Георгиева допълни, че фондът е в напреднал стадий на обсъждане с Египет и Тунис, тъй като и двете правителства се борят с икономически кризи, които са натоварили публичните финанси.
„Мога да потвърдя, че и с двете страни сме в много напреднал етап на обсъждане на споразумения на ниво персонал, дали това ще стане до дни или седмици, е трудно да се предвиди, но ще бъде много скоро“, каза тя.