Филмът „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ забранен в Китай заради пропагандиране на The Epoch Times и Фалун Гонг
Ако нормалният зрител вижда в новия филм на Marvel Studios „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ фантастични герои и менящи се реалности, китайската комунистическа партия (ККП) съзира нещо друго – жълта вестникарска кутия на китайскоезичния The Epoch Times.
Докато Доктор Стрейндж и жената супергерой Америка Чавес мерят сили с еднооко чудовище по улиците на Ню Йорк, вляво на екрана се забелязва жълта кутия за вестници, на която с китайските йероглифи 大紀元時報 е изписано името на медията „The Epoch Times“.
Всъщност тя се появява два пъти, във всеки от които за по-малко от три секунди. Точно заради тези три секунди феновете на Доктор Стрейндж в Китай няма да могат да видят продължението на подвизите на своя екшън герой в Мултивселената на лудостта.
Очевидно това не е направено предумишлено, тъй като такива кутии за вестници има много по улиците на Биг Епъл. Фактът, че “Epoch Times” е написан на китайски обяснява защо никой в продукцията не е обърнал внимание на появата му в бойната сцена. Още повече, че продуцентът и разпространителят на филма са част от Disney – компания, която винаги се нагажда към изискванията на Пекин.
Но китайският режим не може да се задоволи само със забраната на филма. Медията Global Times – рупор на международната пропаганда на ККП, твърди в публикация от 1 май 2022 г., че „Marvel Studios открито „рекламира култ“. Медията настоява, че филмът „намеква за Фалун Гонг и The Epoch Times“, което едновременно е „обида към Китай“ и „срам за САЩ и Холивуд“. Всичко това, заради трисекундно изображение, което неговорещ китайски зрител няма дори да разбере.
Защо The Epoch Times?
Разбира се, има обяснение защо китайският режим не желае да има нищо общо с The Epoch Times. Медията е известна с подробни, нецензурирани, първа ръка новини за текущите събития в Китай, включително политическите борби в ККП, нарушенията на човешките права на режима срещу етнически малцинства и религиозни групи, и пропагандата и операциите за влияние на Пекин в чужбина.
The Epoch Times стартира през 2000 г. в САЩ, като вестник на китайски език, основан от практикуващи Фалун Гонг, които са били преследвани в Китай заради вярата си.
Духовното учение Фалун Гонг, познато също като Фалун Дафа учи своите последователи да живеят според принципите Истинност, Доброта, Търпение и да поддържат физическо благоденствие чрез изпълнение на пет медитативни упражнения.
На 20 юли 1999 г. ККП обявява 100-те милиона привърженици на Фалун Гонг в Китай за врагове на режима, а практиката за зъл култ (xie jiao). В продължение на вече 23 години, практикуващите Фалун Гонг в източната държава са подложени на брутални репресии, затвор, нечовешки изтезания и насилствено отнемане на органи.
Изданието на The Epoch Times на китайски език е най-тиражираният вестник сред китайските общности в чужбина. Англоезичният The Epoch Times е най-бързо развиващата се независима новинарска медия в САЩ.
В момента The Epoch Times се публикува на 21 езика в 33 страни, включително и на български.
Журнализмът на The Epoch Times е основан на истина и традиция – ценности, които са противоположни на идеологията на ККП. Подобно на много западни медии и социални медийни платформи, уебсайтовете на The Epoch Times на английски и китайски са забранени в Китай.
Disney признава, че има трудности с представянето на продукциите в Китай
По време на бизнес разговор на 11 май 2022 г. изпълнителният директор на Disney Боб Чапек спомена за „трудностите“ при представянето на филми в Китай. Той нарече ситуацията в страната „много променлива“ и „много сложна“ от бизнес и политическа гледна точка.
Чапек изрази оптимизъм, че Disney ще има финансов успех, въпреки предизвикателствата с китайския пазар.
„Ние сме доста уверени, че дори и без Китай, в случай че продължим да имаме трудности с разпространяването на филми там, това няма да попречи на нашия успех. Особено като се има предвид относително по-ниския процент на печалба от боксофиса в Китай, отколкото в останалия свят“, коментира главата на компанията.
„Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“, който е втора част от франчайза „Доктор Стрейндж“ от 2016 г., направи премиера в САЩ на 6 май 2022 г. До момента филмът се радва на огромен успех в боксофиса, като спечели 909 милиона щ.д. (1742 милиона лв.) в глобалния боксофис. Това включва 388 милиона щ.д. (743 милиона лв.) в САЩ и 520 милиона щ.д. (996 милиона лв.) в международен мащаб.
Цензурата
Крис Фентън, автор на „Хранене на дракона: Вътре в дилемата за трилион долара пред Холивуд, NBA и американския бизнес” сподели в програмата „China Insider“ на EpochTV: „Скорошните събития, в които на The Epoch Times се гледа като на една от основните звезди във филма, определено са спънка за всяка възможност, която [Marvel] имат за навлизане на този пазар“.
Той също така посочи, че е проблем, когато холивудските студия се ангажират с автоцензура: „Проблемът с Китай е, че си цензурираме съдържанието, което правим за света, за да получим достъп до този единствен пазар“, споделя Фентън. „Така че, когато правим това, ние всъщност умилостивяваме Китай, като спазваме неговия наратив не само в собствените му граници, но и го разпространяваме по целия свят.“
Той посочи като примери римейка от 2012 г. на култовата класика от 1984 г. „Червена зора“ и новия „Топ гън“.
Продуцентите на „Червена зора“ решиха да изобразят злодеите, нахлуващи в Съединените щати, като севернокорейци, а не като китайци, от страх да не загубят китайския пазар.
В трейлър от 2019 г. на „Топ гън: Маверик“, филм, който излезе в САЩ на 27 май 2022 г, се вижда, че знамето на Тайван е премахнато от коженото яке на героя на Том Круз, военноморския летец Пийт „Маверик“ Мичъл. Китай смята Тайван за част от своята територия и отхвърля всякакви намеци, които биха могли да предположат фактическа независимост на острова.
Въпреки, че в трейлъра знамето е подменено от произволен символ, което предизвика остри критики по повод преклонението на Холивуд пред Китай, в световната премиера на филма, тайванският флаг отново се появи на гърба на Маверик.
Вандализирани кутии за вестници на Epoch Times в Ню Йорк
Екип на англоезичния The Epoch Times в Ню Йорк установи на 2 май 2022 г., че общо 44 кутии с вестници на медията на 28 места в Долен Манхатън и Чайнатаун са изписани с еднакви графити, което своевременно беше докладвано на полицията.
Хуан Уанцин заместник-главен редактор на The Epoch Times, сподели, че трейлърът за филма на Marvel, пуснат на 29 април, включва кадри от кутията на вестника The Epoch Times в Манхатън, Ню Йорк, което явно е станало причина за този акт на отмъщение. Кутиите с вестници на The Epoch Times са нормално явление по улиците и алеите на Ню Йорк, особено сред китайската общност. Това е гледка, с която нюйоркчани са свикнали. Според Уанцин, фактът че ККП не допуска филма в Китай и вандализирането на вестникарските кутии демонстрират, че влиянието на The Epoch Times е огромно и ККП се страхува от медията, тъй като разпространява истината и разобличава лъжите на режима.
Той потвърди, че екипът на вестника ще продължи да следи за графити върху своите кутии за вестници и ще работи в тясно сътрудничество с полицията в Ню Йорк и ФБР за задържане на виновниците за инцидента. Заместник-главният редактор покани читателите на вестника да докладват за лица, които вандализират кутиите на медията.
Деси Иванова е журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество.