Изследователи в Япония са установили, че Ламбда вариантът на COVID-19 показва по-висока инфекциозност и имунна резистентност към ваксини, отколкото този, който се появи за първи път в Ухан, Китай.
Наскоро публикуванo нерецензирано проучване на японски учени предполага, че Ламбда е в състояние да устои на индуцираните от ваксината неутрализиращи антитела, които могат да се борят с ККП вируса.
Чрез лабораторни експерименти изследователите установяват, че три мутации в пепломерния белтък на Ламбда му помагат да заобиколи антителата, докато две допълнителни мутации го правят по-заразен.
Ламбда вариантът, известен също като C.37, за първи път се появява в Перу през август 2020 г., но е признат за потенциална глобална заплаха едва през последните месеци.
Световната здравна организация (СЗО) го обявява за вариант, представляващ интерес, на 17 юни 2021 г., след като се появи в няколко държави едновременно.
По-рано СЗО заяви, че „неутрализиращите антитела“ на варианта могат да увеличат способността му да се предава или потенциално да повишат неговата резистентност. Това е „свързано със значителни нива на предаване между хората в множество страни“.
В Перу Ламбда представлява приблизително 82% от новите инфекции. Междувременно Чили, Аржентина, Бразилия, Колумбия, Еквадор и Мексико потвърдиха широко разпространени случаи на този варант на COVID-19.
„По-специално степента на ваксинация в Чили е относително висока; процентът на хората, които са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19, е около 60%“ – пишат изследователите.
„Въпреки това през пролетта на 2021 г. в Чили настъпи голям скок на случаите на COVID-19, което предполага, че Ламбда има способността да не се повлиява от антивирусния имунитет в следствие на ваксинацията“ – предупреждават изследователите.
В САЩ вариантът Ламбда досега е заразил малко под 1000 души и някои експерти смятат, че той представлява по -малка заплаха от варианта Делта, който в момента съставлява поне 80 % от всички нови последователни случаи в страната.
Японските изследователи предупреждават, че тъй като Ламбда е определен от СЗО само като вариант, който представлява интересе, а не като такъв, който трябва да буди тревога, хората може да не осъзнаят, че той е сериозна заплаха в сравнение с други щамове.
Вирусологът на СЗО Жайро Мендес-Рико заяви пред медията Дойче Веле в края на месец юли, че макар щамът да показва по-високи нива на инфекция, няма индикации, че е по-агресивен.
Мендес-Рико каза за медията, че са необходими повече данни, за да се сравни ново маркираният щам с други съществуващи щамове като Гама (P.1) и Делта (B.1.617.2), които вече са категоризирани от СЗО като варианти, които будят безпокойство.
Междувременно старши изследователя Кей Сато от Университета в Токио заяви пред Ройтерс, че вярва, че „Ламбда може да бъде потенциална заплаха за човешкото общество“.
Изабел ван Брюген притежава множество награди по журналистика. Понастоящем е репортер на новини в медията The Epoch Times. Магистър по журналистика от Сити, Лондонски университет. Следвайте изабел в Twitter @isabelvanbrugen