• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 15 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало "Шен Юн"

Психиатър: „Здравословните ползи от изкуството на „Шен Юн“ са ненадминати“

отКатрин Ян
12 ноември , 2022
Психиатър: „Здравословните ползи от изкуството на „Шен Юн“ са ненадминати“

Завеса на "Шен Юн" в театър "Уилям Сароян" във Фресно, 31 октомври 2021 г. (Гари Ду/The Epoch Times)

Специалистът по западна и източна медицина д-р Дзиндуан Ян обяснява връзката между здравето, емоциите и сценичното изкуство

Д-р Дзиндуан Ян е психиатър и специалист по акупунктура. Той е основател на Американския институт за клинична акупунктура, Института за интегративна медицина „Ян“ и клиниката по акупунктура „Тао“. Също така е член на управителния съвет на Международната мрежа с нестопанска цел за интегративно психично здраве, която се занимава с подобряване обществения достъп до лечение с интегративна медицина. Тъй като съчетава западните методи с традиционната китайска медицина, неговите пациенти са предимно хора, при които конвенционалните съвременни медицински методи не са помогнали.

Съвременната медицина се фокусира предимно върху структурата и химията на човешкото тяло, но „без да оценява човешката енергия“, коментира Ян.

За първи път Ян открива „Шен Юн“ преди повече от десет години. Базираната в Ню Йорк компания за сценични изкуства разкрива какъв е бил Китай преди комунизма чрез музика и класически китайски танци и Ян препоръчва представлението на пациентите си през последните 14 години. Често те се превръщат в редовна публика.

С настъпването на пандемията Ян не променя позицията си. Всъщност според лекаря терапевтичният ефект на представлението на „Шен Юн“ е станал по-актуален от всякога в съвременния свят, обхванат от пандемии.

По-дълбоко разбиране за енергията

Енергията на човешкото тяло е същата като тази на околната среда, обяснява Ян. Енергията на тялото и околната среда постоянно си взаимодействат.

„Звукът, светлината, цветът и движението в околната среда оказват силно въздействие върху баланса на човешката енергийна система, която ни осигурява психическо и физическо функциониране“, казва той.

„Петте елемента най-добре описват начина, по който тялото и природата съществуват и си взаимодействат помежду си и в себе си. Например петте цвята и петте звука влияят върху енергията на петте вътрешни органа и техните енергийни системи – обяснява Ян. – Хармоничната и позитивна музика, цветните костюми и декори, както и летящите движения на танцьорите генерират лечебна сила за тялото и ума ни.“

„Открих, че в „Шен Юн“ композицията и изпълнението на живия оркестър, цветовете на фона и костюмите, движенията на танцьорите генерират хармонична енергия, която е много лечебна“, споделя Ян.

На пръв поглед това, което публиката преживява, е най-доброто от традиционната китайска култура чрез сценичните изкуства, казва лекарят, но погледнато холистично, е много повече.

„Това, което те не виждаха, но изпитваха, беше енергийно зареждане, което уравновесява потока на нашата телесна енергия и подобрява качеството ѝ – уточнява той. – Нищо, което правя, не може да се сравни с това, което „Шен Юн“ прави за моите пациенти.“

„Освен това – шегува се той, – това е много по-приятно преживяване, отколкото да им се вкарва акупунктурна игла в тялото.“

Как умът влияе на тялото

Като специалист по психично здраве Ян е установил, че поведението на човека има пряко въздействие върху физическото му здраве. „А най-силното влияние върху поведението ни оказват нашите емоции. Най-силно влияние върху емоциите ни оказват нашите мисли. А това, което определя мислите ни, е нашата система от убеждения“, разкрива той.

„Ето защо смятам, че физическото здраве идва от поведенческото здраве, поведенческото благополучие идва от положителния емоционален баланс, а системата от убеждения на човека помага да интерпретираме значението и смисъла на нашия житейски опит и нашите мисли“, допълва Ян.

„В „Шен Юн“ има нишка, тема, която свързва цялото представление, произлизаща от древната, но обновена система за усъвършенстване на живота Фалун Дафа“, казва Ян. Древната система е представена пред обществеността в Китай в началото на 90-те години на миналия век и в рамките на десетилетие между 70 и 100 милиона души започват да я практикуват, като съобщават за подобрено физическо, умствено и духовно здраве.

Самият Ян е практикувал тай-чи, но след като открива Фалун Дафа (известна още като Фалун Гонг), я намира за по-лесна за усвояване и по-мощна. Когато започва да практикува, успява да се откаже от 24-годишния си навик да пуши и да стане по-здрав и по-продуктивен. „Когато имаш практика, която се грижи за енергията и душата ти, и я практикуваш, се случва чудо“, споделя той.

„Това, което прави Фалун Дафа уникална духовна практика, е, че тя се фокусира върху учението, а не върху учителя, върху универсалната ценност, а не върху териториалната ограниченост. Не ми се налага да избирам между това да бъда будист или християнин, да бъда даоист или мюсюлманин“, коментира той.

Фалун Дафа учи на три универсални принципа: истинност, доброта, търпение. „Всеки, който практикува тези ценности, ще открие, че е много по-позитивен, по-щастлив и спокоен. Те свеждат до минимум реакциите ни към ежедневните стресови фактори, като следователно елиминират една от най-основните причини за заболяванията: стреса!“ – казва той.

„Това е причината буквално да „предписвам“ Шен Юн на всеки, който се грижи за здравето си“, казва Ян.

„Древната китайска медицина твърди, че във всяка система от вътрешни органи съществува душа или дух и те са безсмъртната част от нашия живот, наречена „истинската ни същност“. Това, което подхранва душите ни, са петте добродетели: състрадание, уважение, справедливост, мъдрост и вяра – споделя той. – Моралът на спектаклите на „Шен Юн“ представя най-добрата практика на тези ценности. В обобщение, „Шен Юн“ подхранва тялото, ума и душата ни.“

В условията на пандемия

Вирусът на ККП (Китайската комунистическа партия), който разпространи COVID-19, е причинил „невъобразими жертви за хората и обществата“, казва Ян.

Директните и физически последици от вируса върху хора с вече съществуващи здравословни проблеми и такива, които са здрави, се оказаха много различни, забелязва Ян.

„За да се пребори с непосредствените щети за уязвимото население, ваксинацията изглежда показва краткосрочни ползи“, коментира той. За съжаление, допълва лекарят, обществените мандати и усилията, насочени отгоре надолу, са се фокусирали само върху краткосрочната битка, включваща ваксини и блокиране на достъпа и скъпоструващи разработки на лекарства.

„Въпреки това, ключът все още е здравето на носителите.“

Уязвимото население не е по-голямата част от населението, обяснява той. „Нито нашите правителства, нито нашите лекари обръщат голямо внимание на подобряването на имунитета ни чрез промени в начина на живот, включително хигиена на съня, промяна на хранителния режим, управление на теглото и стреса, хранителни добавки, упражнения и духовни практики“, посочва той. Добрата новина е, че много хора са направили собствени проучвания и са потърсили превантивни мерки.

„Винаги съм вярвал, като лекар, добре запознат както с китайската, така и със западната медицина, че ние, човешките същества, никога не трябва да се страхуваме от какъвто и да е вирус или бактерия. Със здраво тяло и ум няма причина за страх.“

„Посещаването на „Шен Юн“ допринася за нашето благосъстояние и способност да се борим с вируса“, заявява той.

Вече може да гледате „Шен Юн“ и онлайн в плaформата Shen Yun Zuo Pin.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0

Свързани Публикации

Как се роди Шен Юн, за да разкрие преследването в Китай и да възроди традиционната култура

Как „Шен Юн“ се роди, за да разкрие преследването в Китай и да възроди традиционната култура

0
0
Италиански сенатори приветстват "Шен Юн" в Рим, за да споделят Китай преди комунизма

Италиански сенатори приветстваха „Шен Юн“ в Рим

0
0
Сцена от представление на "Шен Юн". Shen Yun Performing Arts

„Шен Юн“ с послание за Истинност, Доброта и Търпение на световните сцени

0
0
Артистите на "Шен Юн" изнасят представление в пълната зала на Grand Théâtre de Provence, в Екс-ан-Прованс, на 7 февруари 2022 г. Джан Юе/The Epoch Times

„Шен Юн“ откри европейската част от своята програма за 2025 г. с представления в Италия

0
0
sy

Глобалната сценична сензация „Шен Юн“ с обновена артистична програма за сезон 2025 г.

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
САЩ тарифите могат да тласнат икономиката на Китай към депресия, твърдят експерти

Американските мита може да тласнат китайската икономика от рецесия в депресия

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Следваща публикация
„Музите Урания и Калиопа“, 1634 г., Симон Вуе (маслени бои върху дърво 80/125 см)

„Музите Урания и Калиопа“ на Симон Вуе – възхвала на небесното великолепие

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria