Getting your Trinity Audio player ready...
|
За да завладее пазара, Китай субсидира своите авиокомпании, правейки конкуренцията за останалите невъзможна
Германската авиокомпания Lufthansa обмисля дали да продължи да извършва ежедневни полети между Франкфурт и Пекин поради високите разходи, слабото търсене и неравностойната конкуренция от други държави, особено от Китай.
Окончателното решение дали да се прекрати връзката от Франкфурт ще бъде взето през октомври, заяви говорител на Lufthansa на 20 септември. Авиокомпанията „непрекъснато оценява и оптимизира цялата си маршрутна мрежа“, каза говорителят.
По време на руско-украинската война от 2022 г. насам Русия затвори въздушното си пространство за повечето европейски авиокомпании като ответна мярка за санкциите на Запада след нахлуването ѝ в Украйна. Полетите на Lufthansa трябва да заобикалят на юг, за да избегнат руското въздушно пространство, което удължава времето на полетите, а това увеличава разходите.
В същото време китайските авиокомпании, тези от Близкия изток и други имат по-кратко време за полет и по-ниски разходи, тъй като през последните две години им беше разрешено да използват руското въздушно пространство. Според говорителя на Луфтханза те печелят предимства и заради други по-ниски бизнес разходи и високи държавни субсидии.
Говорителят заяви, че за разлика от тях европейските авиокомпании работят при много по-високи разходи, породени от нарастващите данъци и такси, високите държавни регулаторни изисквания и неадекватната инфраструктура, което значително намалява международната им конкурентоспособност.
Междувременно Lufthansa ще продължи да изпълнява ежедневни полети от Франкфурт, най-натовареното летище в Германия, до Шанхай.
Сун Куо-сян, професор по международни отношения и бизнес в университета Нанхуа в Тайван, заяви пред The Epoch Times на 21 септември, че през последните години слабото търсене на маршрути между Китай и Европа, съчетано с нарастващите оперативни разходи, е направило тези маршрути „вече непривлекателни за европейските авиокомпании.“
Американският икономист от китайски произход Дейви Й. Уон заяви пред The Epoch Times на 21 септември, че след драконовските забрани и ограничения на Китайската комунистическа партия по време на COVID-19 „търсенето на туристически и бизнес посещения в Китай е спаднало бързо и никога не се е възстановило“.
„Особено в Пекин, който е политическа и икономическа дестинация, броят на пристигащите и заминаващите клиенти силно намаля“, казва той.
Уон изтъкна, че в решението на Lufthansa има и политически фактори.
„Сега недружелюбното отношение на Пекин към чуждестранните компании става все по-очевидно“, каза Уон. „В относителен план ограниченията, на които са подложени чуждестранните авиокомпании, също могат да станат все по-големи. Основните причини са икономически, следвани от политическите.“
През август British Airways също обяви, че ще съкрати маршрутите си до Пекин в края на октомври.
Въздействие върху Китай
Уон прогнозира, че в бъдеще все повече западни авиокомпании ще отменят полетите си до Китай.
„В момента повечето са европейски авиокомпании, а след това и авиокомпании от САЩ“, каза той. „[Това] се дължи на неравностойната конкуренция: Китай субсидира китайските авиокомпании да летят по много международни маршрути, за да доминират на пазара, независимо от загубите или печалбите. Това е същото като дъмпинга на стоки на Запада, извършван от [Китайската комунистическа партия].“
Сун се съгласява, че в бъдеще повече западни авиокомпании може да вземат подобни решения поради „слабото пазарно търсене, бавното възстановяване на туризма след COVID-19 и геополитическите фактори“.
Според Сун ако повече западни авиокомпании отменят полетите си до Китай, това може да доведе до „икономически загуби, тъй като авиационната индустрия е ключов стълб на китайско-чуждестранната търговия, привличането на чуждестранни инвестиции и туризма“.
„Съкращаването на повече маршрути до Китай може да се отрази на бизнес пътуванията, международната търговия и приходите от туризъм“, каза Сун.
Според Сун това може да навреди на международния имидж на китайския режим, особено геополитическите причини за съкращаването на маршрутите на западните авиокомпании до Китай.
„Това може да задълбочи впечатлението на външния свят за Китай като затворен и изолиран“, казва Сун.
Това ще доведе до транспортни затруднения за Китай, тъй като намаляването на преките въздушни връзки между Китай и външния свят „може да доведе до забавяне или намаляване на трансграничния обмен, инвестициите и сътрудничеството“, посочи той.
Уон добави, че неравностойната конкуренция от страна на китайските авиокомпании е причинила огромни загуби на големите западни авиокомпании, които имат значително влияние в западната политика. Те могат да лобират пред правителствата на САЩ и Европа за оказване на по-силен международен икономически натиск върху Китай.
„От една страна, те могат да окажат натиск върху Пекин да осигури по-преференциално третиране на чуждестранните инвеститори или да призоват Европейския съюз и Съединените щати да въведат ограничения върху определени китайски индустрии, продукти или други търговски практики“, заяви Уон.
Луо Я и Ройтерс допринесоха за този репортаж.