На 1-ви април се навършиха 3 години, откакто Украйна разкри пред света потресаващи кадри от Буча. Боевете за града започват на 25-ти февруари 2022 г., а от 5-ти до 31-ви март Буча се намира под контрола на руските войски, които създават в Буча тилова база за настъпление към Ирпен, за който се водят боеве през целия март. Руските войски получават заповед да се изтеглят заради напредъка на мирните преговори, които по това време се водят в Истанбул. На 1-ви април в Буча влиза украинската войска, а международните информационни агенции започват да публикуват фото- и видеоматериали за убийствата на мирни жители, а украинските власти обвиняват за тях руските военни. По улиците на града, в убежището на детски лагер и в дворовете на домовете са намерени 30 човешки тела в цивилни дрехи. Още 67 тела са ексхумирани от братската могила в храма „Андрей Първозвани“. Според експертизите 40 от тях са на мирни жители, като няколко десетки са згаиналите от артилерийски и танкв обстрел. По данни на украинските власти след оттеглянето на руските войски в Буча и други населени места в околностите на Киев са били намерени над 1000 тела. При свое разследване от 31-ви октомври управлението на Върховния комисар на ООН по правата човека е документирало убийствата на 73-ма мирни жители, включително масови смъртни присъди, и работи над проверка за още 105 предполагаеми убийства. На паметната плоча, поставена през 2023 г. са написани имената на 501 местни жители.
Русия обаче отказва да поеме отговорност за тези убийства. На 13-ти март по време на свой брифинг говорителката на руското МВнР нарече случилото се в Буча „поръчкова, предварително режисирана постановка, направена от режима на Зеленски и неговите западни покровители в Буча, Киевска област“.
Според Мария Захарова след Буча Западът е спрял да търси мирен изход от създалата се ситуация. Тогава всички представители на НАТО и ЕС започнаха да тръбят как всичко трябва да се решава „само на бойното поле“.
„Русия многократно предоставя подробни опровержения на този фейк, докато Украйна и нейните западни куратори дори не се опитват да предявяват никакви доказателства за обвиненията, отправени срещу Москва. Абсолютно неприемливо е киевският режим да бъде одобряван в това от международни организации, включително ООН, която според своя Устав е длъжна да се придържа към неутрална, равноотдалечена линия“, казва Мария Захарова.
„За да проведат належащо разследване, руските следствени органи се нуждаят от допълнителна информация за трагичните събития в Буча. Напълно осъзнавайки, че киевският режим няма да разобличава себе си, няма да хвърли светлина върху собствената си кървава провокация, от 2022 г. ние многократно се обръщаме към Секретариата на ООН и към Върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк с молба за съдействие за получаване на съответните данни“, продължава тя.
Ето как описа Мария Захарова опитите на рустката страна истината да бъде установена: „През септември 2024 г. чрез Постоянното представителство на Русия в Ню Йорк на представителите на ООН беше предадено искане за разследване на обстоятелствата на провокациите в Буча, изготвено от Следствения комитет на Русия в сътрудничество с Генералната прокуратура. Те специално подчертаха, че допълнителната информация е необходима единствено за установяване на истината, раздаване на правосъдие и осигуряване на цялостна защита на правата на жертвите на трагедията. През януари тази година Секретариатът на ООН беше призован да ускори отговора си на искането. През всичките три години ние не получихме от Секретариата на ООН н-и-щ-о. Подобна ситуация възникна и с нашите искания към Секретариата на ООН да получим от украинската страна списък на жертвите на провокацията. На 22 септември 2022 г., по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН за Украйна, Сергей Лавров публично отправи съответен призив към Генералния секретар на ООН. Впоследствие Министърът многократно напомняше на Антониу Гутериш за молбата си при почти всяка лична среща или телефонен разговор, обаче тези усилия нямаха ефект. На брифинг на 25 октомври 2023 г. официалният представител на Генералния секретар на ООН Дюжарик каза, че не разполага с информация защо Киев все още не е предал на Москва споменатия списък с имена на жертвите, планира ли да го изпрати и какви са препятствията, които пречат на украинската страна да го направи. В началото на февруари 2025 г., по време на среща с представители на Постоянното представителство на Русия в Ню Йорк, Антонио Гутериш за пореден път избегна оказване на съдействие, като добави, че не разполага със списък на жертвите на трагедията в Буча.“
Накрая Мария Захарова отправи искане „Секретариатът на ООН да спре да прикрива украинската инсценировка, насочена към дискредитиране на страната ни“ и призова „Секретариата да помогне за провеждането на задълбочено разследване на трагедията в Буча и да идентифицира отговорните лица за това чудовищно престъпление на киевския режим“.