Хиляди американци се събраха на 14 ноември във Вашингтон, за да заявят подкрепата си за президента Доналд Тръмп и да поискат справедливост в избирателния процес.
По време на шествието си до Върховния съд гражданите носеха плакати с надписи „Спрете кражбата“, „Върнете справедливостта в Америка“ и „Тръмп 2020″. Преди да се проведе маршът, няколко видни подръжници на Тръмп изнесоха речи. Сред тях бяха конгресменът от Тексас Луи Гоумърт от Републиканската партия, създателят на компанията My Pillow Майк Линдъл и други активисти.
„Фрийдъм Плаза“ и останалата част от централен Вашингтон бяха препълнени с хора. Според Ед Мартин, един от съорганизаторите, на митинга са присъствали призблизително 500 хиляди души.
Участниците скандираха лозунги, призоваващи „да спрем кражбата“. Така се нарича и гражданското движение, съорганизатори на събитието. Един от тях – Али Александър – бе споделил в предишно интервю пред „Епок Таймс“, че събитията са резултат от усилията на коалиция от около сто активисти и влиятелни лица да покажат „подкрепа за президента Тръмп, за честни избори и прозрачно отчитане“.
Подобни събития, макар и с по-малък мащаб, бяха организирани в около 50 други щата в същия ден.
Тръмп написа в Twitter: „Oгромната подкрепа, която видях, организираните митинги из цялата страна и особено голямото събитие във Вашингтон в събота, това наистина стопли сърцето ми“. Преди официалното начало на шествието кортежът на Тръмп премина през „Фрийдъм Плаза“ и поздрави участниците.
Оспорваните и до сега президентски избори остават нерешени, тъй като повечето резултати от отделните щати все още не са потвърдени, а в ключови щати предстои правно оспорване и ново преброяване. Кампанията на Тръмп поиска повторно преброяване в Уисконсин, а Джорджия обяви, че ще има такова. Кампанията на Тръмп оспорва по съдебен ред и резултатите в Пенсилвания, Аризона и Мичиган, като посочва, че в следващите дни ще има още дела, заведени в други щати.
Върховният съд на САЩ издаде временна заповед на 6 ноември, изискваща Пенсилвания да отдели бюлетините, пристигнали след изборния ден на 3 ноември. Кампанията на Тръмп започна дело в щата, в което се твърди, че държавните служители на изборите са „управлявали неправилно изборния процес”. Републиканската партия на Аризона започна съдебно дело, търсещо преброяване на гласовете от участъка, надявайки се, че това може да доведе до по-точна извадка от гласовете. Кампанията на Тръмп също заведе дело, в което се твърди, че има повсеместни изборни нередности и нарушения в окръг в Мичиган.
Няколко медийни мрежи, включително CNN, NBC и Fox News, обявиха кандидата за президент на Демократическата партия Джо Байдън за победител. Тръмп отхвърли твърдението, заявявайки, че „изборите далеч не са приключили“.
Тълпата, събрана във Вашингтон, се насочи и към Fox News, скандирайки „Fox News са гадняри“. Видеото може да се види в Twitter профила на Million Maga March, който беше създаден непосредствено преди събитието и набра около 30 000 последователи за много кратък период от време.
В митинга участва и каравана, призоваваща за край на Китайската комунистическа партия (ККП), както превозни средства с банери, посочващи колко милиона китайци са напуснали ККП. На 12 ноември Тръмп издаде заповед за спиране на инвестициите в китайски компании, свързани с китайската армия, позовавайки се на заплахи за националната сигурност. Този ход е част от множество мащабни контрамерки, предприети от администрацията на Тръмп срещу китайския комунистически режим.
Организаторът Александър каза пред „Епок Таймс“, че коалицията на организаторите планира да провежда събития всяка събота по обяд в столицата на всеки американски щат, докато избирателната колегия вземе решение за президентството. „Посланието ми към обществеността е да останете на улицата, защото ни цензурират онлайн. Те ни лъжат чрез масовите медии. Така че единственият начин да продължим да обменяме идеи и истински факти е да се срещаме на живо. И това е, което правим“ – каза Александър.
Редакционна бележка: В тази статия е вклюена допълнителна информация от организаторите за бройката на участниците в шествието.
Следвайте Емел в Twitter: @mlakan
Подкрепете независимата журналистика във време, когато е трудно да се намерят обективни новини.