Въпреки че почти един от всеки трима американци приема ежедневно мултивитамини, ново проучване оспорва тезата, че подобряват здравето или благоприятстват дълголетието
Мащабно проучване на здрави пълнолетни американци е установило, че ежедневната употреба на мултивитамини не допринася за по-дълъг живот и е свързана с 4% по-висок риск от смъртност.
То е проведено от учени от Националния институт по рака и публикувано на 26 юни 2024 г. в JAMA Network Open. Научният труд оспорва широко разпространеното схващане, че мултивитамините подобряват здравето и дълголетието. Констатациите идват в момент, когато почти един на всеки трима пълнолетни жители на САЩ редовно приема мултивитамини, често с очаквания да предотврати хронични заболявания и да удължи живота си.
Проучването
Ръководеното от д-р Ерика Лофтфийлд проучване хвърля светлина върху ефекта от употребата на мултивитамини (МВ) върху дълголетието и поставя под въпрос ползите от тези популярни добавки. Въз основа на данни от три обширни групови проучвания, изследването проследява 390 124 възрастни в Съединените щати в продължение на 27 години, което го прави един от най-изчерпателните анализи по рода си.
Участниците, никой от които не е имал ракови или хронични заболявания, са участвали в проучването NIH-AARP Diet and Health Study, в Проучването за скрининг за рак на простатата, белия дроб, дебелото черво и яйчниците и в проучването Agricultural Health Study. Те съобщават за употребата на мултивитамини в началото на проучването и по време на периодите на проследяване.
Данните не са потвърдили положителен ефект върху смъртността при потребителите на мултивитамини. Вместо това резултатите са показали леко завишаване на риска от смъртност. В проучването се посочва: „Ежедневната употреба на МВ е свързана с 4% по-висок риск от смъртност“ в сравнение с неупотребяващите. Този повишен риск, макар и малък, предполага, че мултивитамините може да не осигуряват очакваните ползи за здравето.
Изследователите са отчели други здравни навици като диета, физически упражнения и тютюнопушене. Те са установили, че потребителите на мултивитамини като цяло са по-склонни към здравословен начин на живот, често се хранят по-здравословно и спортуват повече. Този „ефект на здравословния потребител“ обаче не се е отразил на по-дългата продължителност на живота.
Продължителният период на проследяване на проучването е позволило да се направи надежден анализ на дългосрочната употреба на мултивитамини. През периода на проучването 164 762 участници са починали, което предоставя значителен набор от данни за оценка на тенденциите в смъртността. Последователността на резултатите в различните групи и периоди на проследяване са затвърдили заключението, че употребата на МВ не оказва значително влияние върху смъртността.
Потенциални причини за резултатите от проучването
Проучването, свързващо ежедневната употреба на мултивитамини с повишен риск от смъртност, предизвика дискусия сред експертите. Няколко потенциални причини биха могли да обяснят резултатите, отразявайки както сложността на науката за храненето, така и ограниченията на проучването.
Хранителен дисбаланс, свързанс употребата на мултивитамини
Хората, които приемат мултивитамини, може да получат хранителен дисбаланс. Д-р Майкъл Бауершмидт, основател на Deeper Healing Medical Wellness, дава подробна информация за това.
„Какво определя нуждата от дадена добавка? Или казано по друг начин, коя е най-важната добавка, която трябва да приемате? Отговорът е, че това е тази, от която имате най-малко“, обяснява д-р Бауершмит пред The Epoch Times.
Той изтъква, че индивидуалните хранителни нужди могат да варират значително и да се променят с течение на времето, което не е отчетено в проучването. Тази променливост означава, че недостатъците в храненето при един човек може да не са същите при друг и те могат да се променят в зависимост от различни фактори.
„Нямаме представа какъв е бил изходният хранителен режим на хората в проучването и дали изобщо са имали нужда от мултивитамини в началото“, твърди д-р Бауершмит. Този пропуск е съществен, тъй като без да се знаят първоначалните хранителни дефицити, е трудно да се определи истинското въздействие от употребата на мултивитамини, добавя той.
Опасения предизвиква и дисбалансът на минералите в много мултивитамини. Неврологът Робърт Лав пояснява във видеоклип: „Мултивитамините са с недостиг на някои минерали, които липсват на повечето от нас – по-специално магнезий и цинк“. Той отбеляза, че 40 – 70% от американците имат недостиг на магнезий, а в много мултивитамини липсва и достатъчно цинк, който е от решаващо значение за здравето на мозъка и имунитета.
От друга страна, мултивитамините често съдържат прекомерни количества минерали като мед и желязо. Според Робърт Лав твърде много мед може да причини окислителен стрес и увреждане на мозъка, особено ако не е балансирана с цинк.
По същия начин високите нива на желязо, от които повечето американци не се нуждаят, могат да допринесат за окислително увреждане и да ускорят стареенето. Този дисбаланс може да отхвърли потенциалните ползи и да бъде вреден в дългосрочен план. Известният учен Дейвид Синклер, доцент в Медицинското училище на Харвард, избягва мултивитамините поради опасения от прекомерен прием на желязо.
Качество и вид на мултивитамините
Друга опастност, изразена от д-р Бауершмит, е качеството и видът на мултивитамините, приемани от участниците. „Не се споменава какви мултивитамини са приемали. Съвсем откровено казано, повечето от тях са безполезни“, отбелязва той. „Големият ми проблем с мултивитамините като цяло е, че в тях има от всичко по малко и от нищо по много“.
Бауершмит също така посочва, че много мултивитамини съдържат добавки като магнезиев стеарат, който може да полепне по витамините и минералите и да затрудни усвояването им от организма, намалявайки ефективността им.
Измамно чувство за сигурност
Експертите предупреждават и за измамното чувство за сигурност, което мултивитамините могат да предоставят. Д-р Сърендер Р. Нераветла, директор на кардиохирургията в Регионалния медицински център в Спрингфийлд, поставя под въпрос стойността на мултивитамините, като посочва на своя уебсайт: „Защо искате да приемате нещо, което не помага, и да го наричате застраховка? Не прахосвайте парите си в замяна на измамно чувство за сигурност.“
Робърт Лав предупреждава, че да се разчита на мултивитамините като заместител на здравословното хранене е погрешно. „Мултивитамините и хранителните добавки като цяло не са заместител на здравословната храна. Много по-важно е да се храним здравословно, отколкото да приемаме добавки“, посочва той.
Трябва ли да приемате мултивитамини?
Експертите призовават за предпазливост при тълкуването на резултатите от проучването. Д-р Бауершмит твърди, че ретроспективният характер на проучването и разчитането на потенциално невалидни въпросници увеличават несигурността, като не успяват да установят ясна причинно-следствена връзка между употребата на мултивитамини и повишения риск от смъртност. Той счита, че това е ясен пример за това, че „асоциацията не доказва причинно-следствената връзка“.
По подобен начин Морган Максуини, който има докторска степен по фармацевтични науки и е известен като „д-р Нок“, обяснява пред The Epoch Times, че проучването е наблюдателно, което означава, че идентифицира закономерности, но не може да докаже причина и следствие.
„Те са направили всичко възможно да контролират неща като възможния „ефект на болния потребител“, но може да има и други фактори, които не са напълно отчетени. Като например разлики в това колко често хората посещават своите лекари или други здравни навици, които не са отразени в наличния набор от данни, което може да повлияе на резултатите“, коментира той. Според него, въпреки че в проучването се посочва, че мултивитамините не са от полза за дълголетието, по-трудно е да се каже със сигурност, че те причиняват вреда.
Проучването се фокусира основно върху смъртността, като оставя открита възможността витамините да имат други ползи или рискове за здравето, които не са измерени в това изследване. „Въпреки че проучването не е открило доказателства за някаква полза по отношение на смъртността, това не изключва теоретичната възможност за някакъв друг вид полза, която те не са измерили“, посочва Морган Максуини.
Личното мнение на д-р Нок е ясно – ако медицинско лице препоръча добавка, следвайте съвета му. „Въпреки това, в случаите, когато хората избират да приемат нови добавки, базирайки се на видяното в социалните медии, аз все пак не виждам убедителни доказателства, които да оправдават харченето на много пари за продукти, които може би не предлагат значителни ползи за здравето“, предупреждава той.
Максуини предполага, че е по-добре хората да харчат парите си за здравословни храни, богати на фибри и фитонутриенти. „Такива храни са скъпи в наши дни заради инфлацията, но имат много видими ползи за здравето“, заключава експертът.