Наред със статистиката за 2024 г. за осигурените средства за двойки с репродуктивни проблеми, МЗ коментира лаконично орязването на бюджета за инвитро процедури за 2025 г., като „Продължаваме промяната“ ще внесе искане за обяснения до МФ
„В момент, когато демографската криза е най-голямото предизвикателство пред България, финансирането на асистираната репродукция не е разход – това е инвестиция в бъдещето на страната ни.“, посочват в изявление от фондация „Искам бебе“ относно намалението на бюджета за асистирана репродукция.
„Последното решение за намаляване на бюджета за асистирана репродукция с 2 милиона лева, заложено в Постановление №407 на Министерски съвет от 22 ноември 2024 г., е пореден удар за най-уязвимите семейства в България. Това решение не само задълбочава финансовата тежест върху двойките, мечтаещи за дете, но и унищожава надеждите на стотици семейства за нов живот.“, посочват още от фондацията, като настояват за признаване на асистираната репродукция като приоритетен национален ангажимент.
Изявление на МЗ
От Министерството на здравеопазването посочват, че чрез бюджета на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) за 2024 г. МЗ е подсигурило средства за всички двойки с репродуктивни проблеми, които кандидатстват за финансиране и отговарят на критериите. Общият размер на плащанията в рамките на 2024 г. за нуждите на ЦАР възлиза на 22 500 000 лв.
„През настоящата година бюджетът на ЦАР е общо 22 милиона лева, което е увеличение с 2 милиона лева, спрямо предходната година. Само през първото полугодие броят на преминалите двойки, финансирани от фонда е 2552, при 2426 за първото полугодие на 2023 г., което е увеличение с 5,19%.“, се казва в изявлението.
С промени в Правилника за работата и дейността на Центъра от началото на тази година за всяка ин витро процедура фондът отпуска до 6000 лв., което е с 1000 лв. повече. Средно с около 20% е увеличението и за останалите финансирани процедури.
Взетите с Постановление №407 на Министерския съвет от 22.11.2024 г. два милиона лева са резерв по централния бюджет, извън основния бюджет на ЦАР в размер на 22 милиона лева.
След направен анализ е установено, че този резерв няма да е необходим. Към края на бюджетната година ЦАР е заявил необходимост от допълнителни 500 000 лв., които са предоставени от бюджета на Министерството на здравеопазването и така всички потребности за 2024 г. на Центъра са обезпечени.
Позиция на фондация „Искам бебе“
От фондацията посочват, че през 2023 г. в България са извършени 1787 донорски процедури (ръст от 42% спрямо 2020 г.), но тези процедури, жизненоважни за стотици семейства, остават изцяло за сметка на пациентите. Цената на една процедура с донорски материал варира между 8000 и 10 000 лева – сума, която е непосилна за огромна част от нуждаещите се семейства.
Във връзка с Постановление №407 на МС от 22.11.2024 г. и намалението на бюджета с 2 милиона лева за асистирана репродукция, фондацията коментира, че това ще доведе до: поне 333 по-малко финансирани процедури, с което 333 семейства няма да могат да получат шанс за дете, както ще доведе и до увеличаване на финансовия натиск върху семействата, които се борят за своето бъдеще.
От фондацията „Искам бебе“ посочват още, че делът на донорските процедури през 2023 г. представлява 12.3% от всички извършени процедури, което подчертава тяхното значение за решаването на демографската криза в България. Вместо да намалява бюджета за асистирана репродукция, държавата можеше: да включи процедурите с донорски генетичен материал в обхвата на финансиране от ЦАР, подкрепяйки семействата с репродуктивни проблеми, като осигури достъп до необходимото лечение., коментират от фондацията.
„Донорските процедури са единствената надежда за стотици семейства, които не могат да използват собствени репродуктивни клетки. Включването им в държавното финансиране ще даде шанс на повече български семейства да сбъднат мечтата си за дете.“
От фондацията „Искам бебе“ настояват за незабавно възстановяване на пълния размер на бюджета за асистирана репродукция, както и включване на процедурите с донорски материал в обхвата на държавното финансиране.
„Продължаваме промяната“ ще поиска обяснения от Министерството на финансите
От пресцентъра на ПП съобщават, че „Продължаваме промяната“ ще поискат обяснения за промените в бюджета, като според посоченото Постановление №407 на МС се пренасочват общо 125 милиона лева към земеделските производители, а се орязват заложените от кабинета “Денков” средства по следните пера:
- 2 милиона лева от програмата за асистирана репродукция (инвитро);
- 5 милиона лева от образователния фонд “Стефан Стамболов”;
- 33.9 милиона лева от научни изследвания;
- 5 милиона лева от иновации и инвестиции.
В съобщението от ПП се казва още:
„С това си действие служебният кабинет зачерква всички политики, които последното редовно правителство започна за репродуктивно здраве, за развитието на науката и иновациите и за стимулиране на млади хора да се върнат в България след следване във водещи университети в чужбина.
През 2023 г. за първи път от 14 години увеличихме финансирането за инвитро опит – с 20% (или общо на 24 млн. лева). С промени в нормативната уредба се въведе медицински стандарт, по който центровете за асистираната репродукция да работят, защитавайки правата, сигурността и генетичния материал на пациентите.“