Getting your Trinity Audio player ready...
|
Пакистан анулира визи, издадени на индийски граждани, затвори въздушното си пространство за индийските авиокомпании и прекрати цялата търговия с Индия
Напрежението между Индия и Пакистан продължава да расте след терористичната атака от вторник, при която бяха убити 26 туристи в контролирания от Индия Кашмир.
В отговор на мерките, които Индия предприе в сряда, включително спирането на Договора за водите на река Инд и затварянето на основния граничен пункт, Пакистан отвърна, като анулира визите, издадени на индийски граждани, затвори въздушното си пространство за индийските авиокомпании и прекрати цялата търговия с Индия.
Има и непотвърдени съобщения, че индийски и пакистански войски са разменили огън по границата в Кашмир.
В петък ООН излезе с изявление, призоваващо двете страни „да проявят максимална сдържаност и да гарантират, че ситуацията и развитието, на което сме свидетели, няма да се влоши допълнително.“
„Всички проблеми между Пакистан и Индия, според нас, могат и трябва да бъдат решени мирно, чрез съдържателно, взаимно сътрудничество“, се добавя в изявлението.
И Индия, и Пакистан притежават ядрени оръжия.
Пакистан отрече всякаква връзка с атаката от вторник, за която отговорност пое досега неизвестна група, наречена „Кашмирска съпротива“.
Индия смята, че това е разклонение на Лашкар-е-Таиба (LeT), терористична група, която в миналото е атакувала индийските военни и полицията в Кашмир.
LeT – която имаше връзки с Ал Кайда, Осама бин Ладен и талибаните, е под санкции от Съвета за сигурност на ООН от 2005 г. и е определена като терористична група от Съединените щати.
В интервю за Sky News в четвъртък, министърът на отбраната на Пакистан Хаваджа Асиф заяви, че LeT е „изчезнала“ и твърди, че не може да има разклонение, ако първоначалната организация вече не съществува.
Твърдение за операция под „фалшив флаг“
Асиф продължи, като заяви, че терористичната атака в Пулвама, Кашмир, през февруари 2019 г., при която бяха убити 44 служители на индийската паравоенна полиция, е била операция под „фалшив флаг“.
След това той предположи, че последната атака също може да е била операция под фалшив флаг.
Попитан дали пакистанското Междуведомствено разузнаване (ISI) е подкрепяло терористични групи, Асиф каза: „Много удобно е за големите сили да обвиняват Пакистан за всичко, което се случва в този регион. Когато воювахме война на тяхна страна още през осемдесетте години, срещу Съветския съюз, всички тези терористи от днес, те вечеряха във Вашингтон, а след това дойдоха атаките на 11 септември.“
„Вършим тази мръсна работа за Съединените щати от около три десетилетия и за Запада, включително за Великобритания“, добави Асиф.
В интервюто Асиф призна, че има възможност за „пълномащабна война“ с Индия.
Попитан дали има послание към индийското правителство, той каза: „Ние сме съседи. Имаме проблеми. Имаме някои много сериозни проблеми помежду си, особено за Кашмир, но трябва да решаваме проблемите си чрез преговори.“
След съобщения от Индия, че войски са разменили огън на границата в хималайския регион Кашмир, министерството на външните работи на Пакистан отказа да потвърди съобщенията.
Говорителят на министерството Шафкат Али Хан заяви на пресконференция: „Ще изчакам официално потвърждение от военните, преди да коментирам.“
Индийските и пакистанските сили често са влизали в конфликт в планините на Кашмир, който е спорен между двете страни.
Регионът Ладак в Кашмир граничи и с Китай, който през последните години се сближава политически и икономически с Пакистан чрез китайската инициатива „Един пояс, един път“.
В сряда индийското външно министерство издаде изявление, в което обяви поредица от дипломатически ходове срещу Пакистан.
В него се казва: „Договорът за водите на река Инд от 1960 г. ще бъде временно спрян с незабавно действие, докато Пакистан не се откаже достоверно и безвъзвратно от подкрепата си за трансграничния тероризъм.“
Пакистан предупреди Индия, че всеки опит за спиране или отклоняване на водния поток ще се счита за „акт на война“ и ще бъде посрещнат „с пълна сила в целия спектър“ на пакистанската мощ.
Договорът, сключен с посредничеството на Световната банка през 1960 г., позволява споделянето на речната система, която е от решаващо значение за двете страни.
Фермерите в Пакистан разчитат на вода от река Инд, която тече през страната и се влива в Арабско море южно от Карачи, Пакистан, и на нейните притоци за напояване на земята си.
Договорът остава в сила въпреки двете войни между Индия и Пакистан през 1965 и 1971 г., както и граничната схватка в региона Каргил в Ладак през 1999 г.
Associated Press допринесе за този материал.