Getting your Trinity Audio player ready...
|
Европа допусна грешка, като разчиташе на руския нефт и газ, и тази грешка не може да се повтори с Китай, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг
НАТО трябва да се организира и подготви за дългосрочно съревнование с управляващия комунистически режим в Китай, смята Столтенберг.
Продължаващата военна модернизация на Китайската комунистическа партия (ККП) и проникването в инфраструктурни проекти по света са най-големите дългосрочни заплахи за международния мир и стабилност, посочва генералният секретар на западния военен съюз.
„Трябва да се организираме за продължително съперничество с Китай“, заяви Столтенберг по време на събитие на 1 февруари на „Фондация Херитидж“, базиран във Вашингтон консервативен мозъчен тръст.
„Китай модернизира армията си и разработва нови оръжия без никаква прозрачност или ограничения. Той търгува несправедливо, изкупува критична инфраструктура, упражнява тирания над съседите си, не на последно място над Тайван, и се стреми да доминира в Южнокитайско море.“
Йенс Столтенберг добави, че комунистическото ръководство на Китай все повече се координира с Русия, Иран и Северна Корея като част от по-широк опит за създаване на „алтернативен световен ред, в който силата на САЩ е намалена, НАТО е разделен, а по-малките демокрации са принудени да коленичат“.
„Те заплашват нашия свободен свят. Те открито оспорват американската власт. И [това] не е само Америка. Те се опитват да потъпчат глобалните правила, които поддържат сигурността за всички нас“.
НАТО се събужда за заплахата от Китай
Столтенберг заяви, че лидерите на НАТО са помогнали на останалата част от Европа да разбере по-добре предизвикателствата, които поставя ККП, макар да отбеляза, че те бавно приемат степента на заплахата. За тази цел той призна промяната в политиката на администрацията на Тръмп спрямо Китай през 2017 г. като сигнал за събуждане, който е подтикнал алианса към действие.
Той се зарече, че лидерите на НАТО няма да допуснат същата грешка с режима в Пекин, каквато направиха с Москва, когато отказаха да се вслушат в предупреждението на тогавашния президент Доналд Тръмп за зависимостта от руския петрол.
„Европа направи грешка, като разчиташе на руския нефт и газ“, каза Столтенберг. „Не можем да повторим същата грешка с Китай. Зависимостите ни правят уязвими.“
Той призна, че Съединените щати са били „прави“ да критикуват членовете на НАТО от Европа, че не инвестират достатъчно в отбрана. Сега това се променя, каза той, като разходите за отбрана са по-високи навсякъде, а някои страни, като Полша, отделят за отбрана по-голям процент от своя брутен вътрешен продукт, отколкото дори САЩ.
В стремежа си да спечели непрекъснатата подкрепа на САЩ за НАТО Столтенберг също така представи алианса като жизненоважен инструмент за защита на интересите и мощта на САЩ срещу машинациите на все по-сплотени авторитарни сили.
„НАТО е невероятно мощна идея, която развива интересите на САЩ и умножава силата на Америка“, посочи той.
„Китай, Русия, Иран и Северна Корея са все по-сплотени. Заедно те подкопават санкциите и натиска, отслабват основаната на американския долар международна финансова система, подхранват войната на Русия в Европа и използват предизвикателствата пред нашите общества.“
Администрацията на Байдън се стреми към конкуренция и сътрудничество с Китай
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан също говори по въпроса за Китай по-миналата седмица, като подчерта позицията на администрацията на САЩ, че Китай представлява „предизвикателство за темповете [на развитие]“, но пълното отделяне от икономиката му не е осъществимо.
„Решихме, че [Китай] е единствената държава, която има както намерението да промени международния ред, така и има икономическата, дипломатическата, военната и технологичната мощ да го направи“, каза той по време на събитие, организирано от Съвета по международни отношения – друг независим американски мозъчен тръст.
„Ние сме наясно с конкурентната структурна динамика в отношенията ни с [Китай], но също така сме наясно, че Съединените щати и [Китай] са икономически взаимозависими и имат общи интереси в решаването на транснационални проблеми.“
Джейк Съливан изтъкна стратегията на администрацията на Байдън за Китай, която гласи: „инвестирай, приспособявай се, конкурирай се“, и подчерта, че страната трябва да се съсредоточи върху изграждането на съюзи с трайна взаимна полза, а не само да се противопоставя на Китай.
„Не можем да се отнасяме към останалата част от света като към бойни полета с марионетно управление – по начина, по който според мен САЩ и Съветският съюз твърде често го правеха по време на Студената война.“