Бьорн Лонборг: Богатите страни харчат много електроенергия. Ако искаме да продължим да сме богати, няма как да намалим потреблението на ток
Датчанинът Бьорн Лонборг е сред най-видните представители на т.нар. скептици на тезата за глобално затопляне. Не защото го отрича, а защото е убеден, че мерките за справяне са неадекватни и дори опасни.
Бьорн Лонборг е политолог, създател и директор на мозъчния тръст Copenhagen Consensus Center, в който членуват някои от най-видните икономисти на планетата. Той е бивш директор на Института за оценка на околната среда на датското правителство в Копенхаген. През 2008 г. беше посочен сред „50-те души, които могат да спасят планетата“ от в. „Гардиън“, влезе в списъка на сп. „Форин полиси“ на 100-те интелектуалци на годината и беше определен от сп. „Ескуайър“ сред 75-те най-влиятелни хора на XXI век. Автор е на бестселърите The Skeptical Environmentalist и Cool it, в които оспорва традиционните идеи за глобалното затопляне. Последната му книга Best things first беше определена от The Economist за една от най-добрите книги през 2023 г. в Европа.
„Климатичните промени са проблем, но ни се внушава, че това е краят на света, че това е екзистенциална криза. Не е така“, казва Лонборг в интервю на Мартин Карбовски. „Това просто не е това, което ни казва Панелът по климата на ООН. Ново проучване на ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие, бел. ред.) показва, че 60% от хората в „богатия свят“ вярват, че ако не се справим драматично с изменението на климата, е вероятно или много вероятно, че това ще доведе до края на човечеството. Това очевидно плаши хората до полуда, плаши малките деца, но просто не е вярно. Климатичните промени са проблем. Това е от голямо значение, защото ако мислим, че това е краят на света, очевидно смятаме, че това е единственото нещо, за което трябва да се притесняваме. Ако осъзнаем, че това е проблем, един от многото проблеми, които трябва да решим, можем да започнем рационална дискусия за това, което трябва да направим. Така че, ако искате, представете си, че голяма част от климатичните алармисти, много от хората, които пишат новини, ще ви кажат нещо от рода на това, че това е метеор, който се движи към земята, сякаш ще изтреби цялото човечество, което звучи малко като метеорита, довел до изчезването на динозаврите. Ако към земята се беше устремил такъв метеор, той би трябвало да бъде единствената ни грижа. За спасение от него трябва да похарчим всичките си пари. Но това не е така.
Колко голям проблем е това? Всъщност знаем, защото точно върху това работят климатичните икономисти през последните 30 години. Така твърдят най-известният климатичен икономист в света, специалистът по въпросите относно климата Уилям Нордхаус – единственият човек, спечелил Нобелова награда за икономика на климата, и Ричард Тъл – един от най-цитираните икономисти по въпросите на климата в света. Те са направили изследвания, в които се опитват да оценят въздействието на климата върху човешкото благосъстояние. И простият отговор е, че до края на века това въздействие ще бъде в рамките на 2 до 3% от нашия доход. Към края на века ще изглежда така, сякаш ще сме с 2 – 3%, отколкото бихме били иначе. Това не е нищо. Това е проблем, но не забравяйте, че това просто не е краят на света.
По оценки на ООН до края на века средностатистическият човек на планетата ще бъде с 450% по-богат от днешния. Това е фантастично постижение! Но заради климатичните промени ще се чувстваме сякаш той или тя е само 435 – 440% по-богат или по-богата. Да, това е малко по-малко, но все пак е много добре. Това не е климатична или екологична катастрофа. Това е проблем. Ето защо казвам, че ни се внушава, че това е краят на света. Не е – има проблем, но трябва да се справим.“
Цялото интервю можете да видите тук: