• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Нов политически сезон със стари политически принципи

отЕва Иванова
14 септември , 2023
Нов политически сезон със стари политически принципи

Министър-председателят на България Николай Денков (снимка: Валентина Петрова, AP, чрез epochtimes.de)

Getting your Trinity Audio player ready...

Политическият сезон тази есен започна малко по-рано, тъй като страната ни бе споходена от редица извънредни ситуации – природни бедствия и човешки трагедии. Депутатите, клели се да помагат на народа си, прекъснаха отпуските си и се събраха в нова зала да изграждат светлото бъдеще на този свой народ.

Какво да очакваме от новия сезон – никой не знае, тъй като довчерашните непримирими опозиционно настроени политически формации днес вече са притихнали в сплотена работна среда. Разбира се, от време на време се появява някой с щекотлив коментар, за да развали политическата идилия – като Бойко Борисов и заявлението му, че покойният вече Алексей Петров е „помагал” за сформирането на така „нежеланата“ от никой коалиция. Прехвърчат понякога уж опозиционни искри, но почти веднага министър Денков намира някое уютно телевизионно студио на някоя от националните медии и с присъщия за него благ тон – разрешава проблема. И така, в коалицията се настанява добрият тон и както животът, така и сценарият – продължават.

Но как действително ще продължи всичко това, какво да очакваме, знаем ли кой ни управлява, какъв е мотивът, сценарият, участниците… ? Твърде сложно стана и дори за хора, които изкъсо следят политическата обстановка и се опитват да анализират политическите ходове.

И така, разполагаме със странна комбинация от политически формации, замислена може би доста отдавна от непробиваемата задкулисна машина, като целта най-вероятно е чрез много лека и безобидна трансформация старата добре смазана олигархична система (ГЕРБ–ДПС) да има възможността да се адаптира. Да се адаптира към така жадуваните нови условия на политическа ситуация и нужда от промяна, но пък да запази позициите си и да продължи да управлява държавата. Тоест да се нагоди към изискващата промени политическа ситуация, защото външният натиск за промяна на вътрешната политка не можеше да се удържа повече по стария начин и трябваше да бъде измислен нов, а старите играчи да бъдат адаптирани към него.

За кратко време народът се успокои, нещата изглеждаха по-справедливо разпределени и сякаш бе предотвратена едноличната власт, с която президентът Радев разполагаше. На хоризонта на държавното управление се очертаха демократични формации като ПП-ДБ и макар с нежеланите партньори от ГЕРБ ситуацията изглеждаше като не добра, но поне приемлива. Тази така наречена „некоалиция“ предостави възможност държавата да се опита да се справи с кризата в парламентаризма и да даде старт на жизненоважни реформи, както промяна в корупционния модел, държавното управление и най-вече съдебната реформа. Случва ли се всичко това и дали ще успее да се случва зависи от твърдостта, с която коалицията ПП-ДБ ще налага своите виждания и ще следи за тяхното реализиране. И колко голям ще бъде компромисът при вземането на политически решения, предложени им от далеч по-опитните играчи от ГЕРБ и ДПС. С други думи ще имат ли ПП-ДБ политическа сила и воля да устоят на натиска – времето ще покаже.

ПП-ДБ би трябвало много ясно да си дават сметка, че се опитват да се изправят срещу един абсолютен властови хегемон. За да се справиш с този хегемон, трябва да го отслабиш, а за да го отслабиш – трябва да ограничиш правата и влиянието му. В политически смисъл това отслабване се случва, като отнемеш от него най-важните инструменти за упражняване на власт – тези с най-голямо влияние и които са най-дълбоко овладяни: съдебна система, служби за сигурност, икономически и финансови структури, държавна администрация, медии. От ПП-ДБ се очаква публично и прозрачно да упражняват натиск и да припомнят на партньорите си от ГЕРБ и ДПС с какви цели се е осъществила тази така наречена „некоалиция“, за да можем всички ние да следим както за реакциите, така и за действията по изпълнението на тези цели.

epoch times de
Билборд с Бойко Борисов (снимка: Николай Дойчинов/AFP/ Getty Images, чрез epochtimes.de)

За да се легитимира това управление като евроатлантическо и за да се разсеят съмненията с мирис на статукво, бяха избрани двама много силни представители на прозападната идея. Това са Мария Габриел и проф. Тодор Тагарев. Мария Габриел е бивш еврокомисар и „топлата връзка“ с Брюксел, а професор Тагарев е военен експерт, мощен двигател в действията и политиките в подкрепа на Украйна. Така вече това правителство разполага с легитимността на евроатлатническо такова и от него се очакваше да се захване с „тежката“ работа за промяна на политическата и икономическата власт и разбира се –  съдебната власт. Трябваше да бъде избран нов главен прокурор, след като старият се оказа изведнъж неподходящ за имиджа на такова ново антикорупционно и проевропейско управление. Трябваше да се приеме антикорупционно законодателство, това предвиждаше Плана за възстановяване и устойчивост на България. Очакваше се да бъдат избрани съставите на висши държавни органи и регулатори като: Комисия за защита на конкуренцията, Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, Комисия за финансов надзор, Българска народна банка, Национална здравноосигурителна каса, Сметна палата, Висш съдебен съвет и много други. Начинът, по който се избират ръководителите на тези институции, дава много ясно да се разбере дали политиките вървят към промяна. Или статуквото се бетонира и легитимира институционално властта, като с това си осигурява безпроблемен достъп до огромен финансов ресурс от ЕС.

Ако вземем само случая с начина и мотивите, с които бе сменен шефа на Сметната палата Цветан Цветков, някак си ще можем да добием представа какъв е курсът на това управление – посоката на промяна ли е или на подмяна.

С този управленски скандал, както обективно можем да го наречем, индикациите за промяна от новосформирания съюз между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, разбира се, се оказаха меко казано неубедителни. По-неопитните представители на този новосформиран модел като ПП трябваше много ясно да си дадат сметка, че се изправят срещу гигантска и добре смазана корупционна машина – разполагаща както с неограничен  финансов ресурс, така и с овладени множество институции и действащи лица, чрез които осъществяват абсолютен контрол над държавата.

Изключително дългото управление на ГЕРБ е внедрено в икономическата тъкан на обществото и подобно на карцином е почти невъзможно да бъде отстранено или променено. Създаденият и побългарен модел на капитализъм по никакъв начин не може да се впише в една модерна и нова бизнес среда. Защото такава беше заявката на ПП от самото начало, че техен приоритет ще бъде честната и конкурентна бизнес среда. Това беше основният им наратив още от самото начало, защото знаеха, че бизнес средата в България е задушена, подчинена и лишена от всякаква държавна подкрепа. За никого не беше тайна, че огромни финансови потоци в България се насочват не чрез механизмите за оценка на благодатно развиващи се независими бизнеси, а чрез добре манипулирани държавни поръчки и усвояване от поставени фирми и лица на европейските субсидии.

Всички по-големи и стратегически бизнес сделки (каквито трябваше да бъдат) са лишени от всякаква финансова и капиталистична логика, която би била изгодна за България. Сделки като например „Лукойл”, АЕЦ „Белене” и частта ни в „Турски поток” показват всичко друго във финансов аспект само не и икономически рентабилни и демократично изготвени споразумения в полза на държавата. Държавата, лишена от възможността за независими оценки и съзнателно съботираща развитието на бизнеса, неуморно тръбеше, че ако не дойдат огромните финансови инжекции от ЕС, възлизащи на няколко милиарда, с нас и респективно с икономиката ни било свършено. Сякаш тези милиарди попадат в икономическия поток на страната. Така този порочен кръг отне възможността в страната ни да се създаде здрава и работеща бизнес среда.

С така наложения финансово-олигархичен модел, подчинени медии и овладяни институции, за да се случи каквато и да е промяна, управляващите партньори, с желание и воля да реализират такава, ще трябва да разбият този модел като започнат с разобличаването му.      

Мненията, изразени в тази статия са тези на автора и не отразяват непременно възгледите на Epoch Times Bulgaria. 

ВИЖТЕ СЪЩО
Паметникът на Шипка, снимка Shutterstock
Защо точно сега 24 май да стане национален празник?
navodnenie
Емил Пейчев: Моделът „Лапчев-Цигуларов“ вече е опасен за всички
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0

Свързани Публикации

Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Терапия със студен душ (Pheelings media/Shutterstock)

Студеният душ повишава имунитета, подобрява метаболизма и ви прави по-щастливи

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria