НАСА откри междузвездна комета, която се е отклонила в нашия космически район.
Космическата агенция засече бързо движещия се обект с телескопа „Атлас“ в Чили по-рано тази седмица и потвърди, че се касае за комета от друга звездна система.
Официално това е третият известен междузвезден обект, който преминава през нашата Слънчева система, и не представлява заплаха за Земята.
„На тези обекти им трябват милиони години, за да преминат от един звезден район в друг, така че този обект вероятно пътува през космоса стотици милиони години, дори милиарди години“, заяви в четвъртък Пол Чодас, директор на Центъра за изследване на обекти близо до Земята към НАСА. „Не знаем и затова не можем да предвидим от коя звезда идва.“
Най-новият посетител се намира на 670 милиона километра от Слънцето, близо до Юпитер, и се движи към нас със зашеметяващата скорост от 59 километра в секунда.
От НАСА съобщиха, че кометата ще направи най-близкото си приближаване до Слънцето в края на октомври, като ще мине между орбитите на Марс и Земята – като ще се приближи по-близо до червената планета, отколкото до нас, на безопасно разстояние от 240 милиона километра.
Астрономи от цял свят наблюдават ледената снежна топка, която официално е обозначена като 3I/Atlas, за да определят размера и формата ѝ. Чодас заяви пред Асошиейтед прес, че от откриването на кометата на 1 юли досега са направени повече от 100 наблюдения, като първоначалните доклади сочат наличие на опашка и облак от газ и прах около ядрото ѝ.
Кометата трябва да се вижда с телескоп до септември, преди да се приближи твърде много до Слънцето, и да се появи отново през декември от другата страна на Слънцето.
Съдейки по яркостта си, кометата изглежда по-голяма от първите два междузвездни пришълци – вероятно с диаметър десетки километри, каза Чодас. Освен това идва по-бързо, от различна посока, и въпреки че родната ѝ звезда е неизвестна, учените подозират, че се е намирала по-близо до центъра на нашата галактика Млечен път.
Първият междузвезден посетител, наблюдаван от Земята, беше Оумуамуа – на хавайски „разузнавач“, в чест на обсерваторията в Хавай, която го откри през 2017 г. Първоначално класифициран като астероид, издълженият Оумуамуа по-късно показа признаци, че е комета.
Вторият обект, за който се потвърди, че се е отклонил от друга звездна система в нашата – 21/Борисов – беше открит през 2019 г. от кримски астроном любител с това име. За него също се смята, че е комета.
„Честно казано, от десетилетия очакваме да видим междузвездни обекти и най-накрая ги виждаме“, каза Чодас. „Посетител от друга слънчева система, въпреки че е естествен – не е изкуствен, не се вълнувайте, защото някои хора го правят… Просто е много вълнуващо.“
Да припомним, че основната разлика между комета и астероид е в техния състав и поведение. Кометите са изградени основно от лед, прах и скали, и когато се доближат до Слънцето, ледът се изпарява и образува характерна опашка от газ и прах. Астероидите, от друга страна, са съставени главно от скални и метални материали и не образуват опашка, дори когато се приближат до Слънцето. Освен това, орбитите на кометите са по-издължени и често ги отвеждат далеч от Слънцето, докато астероидите обикновено се движат по по-кръгови орбити
От Марсия Дън