Нов симфоничен оркестър ще представи Симфония №3 от Шуберт и Симфония №4 от Шуман под диригентската палка на Росен Миланов
На 25-ти февруари от 19:30 часа в зала „България“ Нов симфоничен оркестър ще зарадва публиката с виртуозно изпълнение на своите музиканти на Трета симфония от Франц Шуберт и Четвърта симфония от Роберт Шуман под палката на утвърдилия се като диригент със сериозно национално и международно присъствие – Росен Миланов.
Маестро Миланов
В периода 1997 – 2013 година Росен Миланов е музикален директор на Нов симфоничен оркестър, с който реализира десетки концерти в София. Сега, 12 години по-късно, младите музиканти от оркестъра имат възможността да работят с един от най-големите диригенти в света.
Росен Миланов е дирижирал: Симфоничния оркестър на BBC, Суис Роман оркестър, Ротердамската филхармония, Софийската филхармония, Симфонични оркестър на Олборг, Латвийския и Унгарския национален симфоничен оркестър, оркестрите в Торонто, Ванкувър, Квазулу-Натал и Кейптаун филхармония в Южна Африка, Мексиканска филхармония, Колумбийската филхармония, Националния симфоничен оркестър на Коста Рика, Симфонични оркестри на Сао Паоло, Бело Оризонти и Нова Зеландия, а в Япония – NHK, Сапоро, Токио, Hyogo Performing Arts Center, както и Сингапурския симфоничен оркестър, Малайзийската и Хонконгската филхармония.
Солисти в негови концерти са били Йо-Йо Ма, Ицхак Пърлман, Джошуа Бел, Рене Флеминг, Мидори, Кристиан Тецлаф, Хилари Хан, Доун Ъпшоу и Андре Уотс. По време на единадесетгодишния си мандат с Филаделфийския оркестър Миланов дирижира повече от 200 концерта. Под неговата палка са прозвучали първите изпълнения на произведения на съвременните композитори Дерек Бермел, Мейсън Бейтс, Каролайн Шоу, Филип Глас, Ричард Даниелпур, Николас Мо и Габриел Прокофиев.
Уважаван и ценен както от публиката, така и от музикантите, Росен Миланов в момента е музикален директор на Симфоничния оркестър на Колумбия, Симфоничния оркестър на Чаутаука, Симфоничния оркестър на Принстън и главен диригент на оркестъра на Словенското радио и телевизия в Любляна.
Росен Миланов е бивш стипендиант и настоящ член на Управителния съвет на фондация „Кирил и Методий“ в България.
Из биографиите на Франц Шуберт и Роберт Шуман
Десет години след смъртта на Шуберт, Роберт Шуман пише: „Ако плодовитостта е главен признак на гения, то Франц Шуберт(1797 – 1828) е един от най-великите. За малко повече от трийсетте си години живот той създава изключително много. От всичко това обаче е отпечатано едва половината…“. Творческата самота и бедността на Шуберт са били очевидни за неговото обкръжение. Музиката му е останала непозната, интересът на издателите към нея бил слаб, защото била „недостъпна за широката публика“. Немотията на Шуберт е била пословична: по време на една от премиерите на негово произведение, след бурни аплодисменти, композиторът е бил приканван многократно на сцената, но той не искал да излезе заради износените си дрехи. Парадоксалното е, че това е съдбата на автора на такива шедьоври като „Аве Мария“, „Горски цар“, Серенада, „Смъртта и момичето“; на девет симфонии, първата от които написана на девет-годишна възраст и наречена по-късно „звезда от първа величина на небосклона на световния симфонизъм“.
Син на търговец на книги, Роберт Шуман(1810 – 1856) показва много рано способностите си на пианист, интереса към композирането, както и литературните си наклонности. През 1821 г. заминава за Лайпциг, за да учи право. От огромно значение в този период е срещата му с Фредерик Вик, при когото взема уроци по пиано и учи композиция. През 1834 г. Шуман започва да издава музикалния журнал „Ново списание за музика“. Той е негов главен редактор и основен автор в продължение на 10 години.
Сърдечните връзки играят важна роля в живота на Шуман. През 1835 г. той се влюбва в дъщерята на своя учител Вик – Клара, но баща й прави всичко възможно, за да ги раздели. Те прекарват твърде много време разделени, поради което Шуман изпада в тежки депресии. Едва в 1839 г. те предприемат законна стъпка да прескочат съгласието на Вик и след редица съдебни дела получават правото да се оженят.
Творчеството на Шуман е изумително – около 150 песни, включително знаменитите цикли „Любовта и животът на жената“ и „Животът на поета“, симфониите, прекрасните поетични творби за пиано и невероятно красивата камерна музика. Всичко това му отрежда място на композитор от световна величина.
През 1850 г. Шуман заема поста музикален директор на оркестъра на град Дюселдорф. Това е първият и единствен щастлив период в неговия живот, в който пише изразителният Концерт за виолончело, Симфония №3 /“Рейнска“/ и Четвърта симфония.
През 1852 – 1853 г. здравето на Шуман се влошава. През 1854 започва да страда от халюцинации, прави опит за самоубийство и постъпва в приют, където умира през 1856 г.
Нов симфоничен оркестър с диригент Росен Миланов ще представи през февруари Симфония №3, ре мажор, D.200 от Франц Шуберт и Симфония №4, ре минор, оп. 120 от Роберт Шуман.
Билети за концерта на 25 февруари (вторник) от 19:30 часа в зала „България“ могат да бъдат закупени на място на касите на концертния комплекс (тел. 02 987 7656), както и от eventim.bg и epaygo.bg.
Сезон 2024/2025 на Нов симфоничен оркестър е под почетния патронаж на Н. П. Симона ван дер Бург, посланик на Кралство Нидерландия.