Президентът на Франция призова Европа да стане по-независима от САЩ и да не се намесва в конфликта в Тайван
След срещата си със Си Дзинпин в Пекин президентът на Франция Еманюел Макрон отправи призив Европа да отслаби зависимостта си от САЩ и от американския долар. По време на интервюто си за „Политико“ в неделя Макрон заяви, че Европа трябва да получи стратегическа автономия и да не се намесва в конфликта между Китай и САЩ по въпроса за Тайван.
„[Съществува] голям риск [Европа] да бъде въвлечена в кризи, които не са наши, което ѝ пречи да изгради своята стратегическа автономия“, предупреди той в интервюто си за Politico по време на полет от Пекин до Гуанджоу в Китай след среща с китайския лидер Си Дзинпин.
„Въпросът, на който европейците трябва да си отговорят … в наш интерес ли е да ускорим [кризата] в Тайван? Не.“
С тези думи Макрон си спечели остри критики и неодобрение.
Европа трябва да финансира по-добре отбранителната си промишленост, да развива ядрена и възобновяема енергия и да намали зависимостта си от американския долар, за да ограничи зависимостта си от САЩ, допълни още Макрон.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която придружаваше френския президент по време на посещението му изрази различна позиция: „Стабилността в Тайванския проток е от първостепенно значение – заяви тя – Заплахата [за] използване на сила за промяна на статуквото е неприемлива“.
Макрон се сблъска с отпора на други лидери, които побързаха да осъдят коментарите на френския президент.
Норберт Рьотген, германски депутат, който е член и бивш председател на Комисията по външни работи на германския парламент, заяви, че пътуването на френския президент до Китай се е превърнало в „пиар за Си и външнополитическа катастрофа“ за Европа.
„С идеята си за суверенитет, която той определя по-скоро като деморкация, отколкото като партньорство със САЩ, той все повече се изолира в Европа“, заяви той в Twotter.
Той каза също, че Макрон „отново разделя Европа и затруднява общата политика за Китай“.
„Макрон вече разочарова прибалтийските страни, Централна и Източна Европа, като не направи почти нищо по отношение на Украйна. Сега те са много по-реалистични и по отношение на Китай“, каза той.
Междувременно Междупарламентарният алианс за Китай – IPAC (международна група от 30 депутати включително от САЩ, Германия, Обединеното кралство, Индия, Япония и Литва, които имат за цел да координират подхода на демократичните държави към Китай) излезе с изявление, в което осъжда коментарите на Макрон, които „сериозно се разминават“ с останалата част от Европа.
„Господин президент, Вие не говорите от името на Европа“, заявиха членове на IPAC в изявление, публикувано в Twitter.
„Необмислените забележки на президента Макрон не само пренебрегват жизненоважното място на Тайван в световната икономика, но и подкопават десетилетния ангажимент на международната общност да поддържа мира в Тайванския проток.“
„Сега, когато Пекин засилва военните учения в Южнокитайско море и демонстрира постоянна подкрепа за руската агресия в Украйна, е възможно най-лошият момент да се изпрати сигнал за безразличие по отношение на Тайван“, заявиха от организацията.
Politico заяви отказ от отговорност, че някои части от интервюто, в които Макрон говори „още по-откровено“ за Тайван и стратегическата автономия на Европа, са били изрязани от неговата канцелария като част от споразумението, сключено за осигуряване на интервюто.
„IPAC ще работи, за да гарантира, че Вашите забележки ще послужат като предупредителен сигнал към демократичните правителства да направят всичко възможно, за да гарантират, че агресивната позиция на Пекин спрямо Тайван ще получи враждебния прием, който заслужава от международната общност“, добави групата.
Австралийският сенатор Саймън Бирмингам, министър на външните работи в сянка заяви, че коментарите на Макрон показват неразбиране на предизвикателствата, пред които са изправени държавите във връзка с усилията на Пекин да разруши или разбие международния ред, основан на правила.
„Особено лидерите на държавите, които искат да зачитат тези международни правила и норми, трябва да са готови да ги отстояват последователно и да го правят по начин, който помага да се запази свободата и демокрацията, които в страна като Франция са толкова важни“, добави той.
Пекин започна тридневно военно учение около Тайван на 8 април в отговор на срещата на тайванския президент Цай Инуън с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Калифорния на 5 април.
ККП разглежда Тайван като част от своята територия и се е зарекла да завладее самоуправляващия се остров със сила, ако се наложи. Пекин е предупредил американски служители да не се срещат с Цай, тъй като разглежда подобни срещи като подкрепа за желанието на Тайван да бъде независима държава.