Двете машини, добавени в нидерландския контролен списък, вече са били обект на експортен контрол от страна на САЩ в продължение на почти една година
Управляващата комунистическа партия на Китай изрази недоволство на 7 септември, след като Нидерландия актуализира правилата си за контрол на износа, за да включи в контролен списък още две високотехнологични машини за производство на чипове на нидерландската компания ASML.
Машините за фотолитография – системите за имерсионна литография TWINSCAN NXT:1970i и 1980i DUV на ASML, вече са обект на експортен контрол от страна на САЩ в продължение на почти една година.
Новите регулации на Нидерландия
На 6 септември нидерландското правителство включи машините за фотолитография в своя собствен списък за контрол на износа, като приведе правилата си в съответствие с тези, които САЩ едностранно наложиха миналата година. Нидерландия, както и САЩ, се позова на рискове за безопасността и сигурността, свързани с „настоящия геополитически контекст“.
ASML заяви, че актуализацията означава, че компанията ще трябва да кандидатства за експортни лицензи пред нидерландското правителство, а не пред правителството на САЩ, за да изнася системите.
Обявявайки правилата на 6 септември, нидерландското правителство заяви, че машините могат да се използват в комбинация с технологии от други държави за производство на полупроводници, които „на свой ред могат да играят важна роля в съвременни военни приложения“.
„Поради това неконтролираният износ на оборудването има последици за нидерландските интереси в областта на сигурността“, заяви министерството.
Реакцията на Китай
Реагирайки на новите ограничения, говорител на китайското министерство на търговията заяви, че Пекин е „недоволен“ от разширените ограничения и обвини Съединените щати, че „принуждават“ държавите да затегнат контрола върху износа на високотехнологични полупроводници и свързано с тях оборудване.
Министерството твърди, че Съединените щати непрекъснато разширяват концепцията за национална сигурност, за да запазят глобалната си „хегемония“. Реториката за „хегемонията“ е повтаряща се тема в постоянните опити на Пекин да представи своята система на управление като алтернатива на международния ред, основан на правила, ръководен от либерално-демократичните Съединени щати и техните съюзници.
Политиката на САЩ спрямо китайските чипове
По време на управлението на Тръмп Съединените щати започнаха да лобират пред Япония и Нидерландия да спрат продажбите на високотехнологично оборудване за производство на чипове на китайски фирми.
Администрацията на Тръмп също така добави китайския телекомуникационен гигант Huawei и производителя на полупроводници SMIC към списъка на субектите.
През 2022 г. администрацията на Байдън ратифицира Закона за чиповете и науката (CHIPS and Science Act), с който се въвеждат още ограничения за ограничаване на износа на съвременни чипове за Китай. Тя също така актуализира ограниченията през 2023 г., за да отстрани оставащите пропуски.
Компанията ASML и контролът от страна на САЩ
ASML има ефективен монопол върху екстремната ултравиолетова литография (EUV) – технология, която използва екстремния ултравиолет за производство на транзистори за най-съвременните микрочипове. Нидерландската компания е водеща и в областта на дълбоката ултравиолетова имерсионна литография (DUV).
Под натиска на САЩ нидерландското правителство никога не е позволявало на ASML да доставя най-доброто ди оборидване за EUV на клиенти от Китай.
През септември 2023 г. тя също така започна да изисква от ASML да получи лицензи за износ, ако иска да продава най-модерното DUV оборудване на компанията извън Европейския съюз.
Двете системи, добавени в списъка на Нидерландия за експортен контрол на 6 септември, са в средата на продуктовата гама на ASML.
Те вече бяха включени в правилата на САЩ, обявени през октомври 2023 г., които ограничаваха продажбата на оборудването с аргумента, че то съдържа някои американски части.
Интересът към машините 1980i и 1970i е следствие от успеха на базирани в Китай фирми, като SMIC, в производството на високотехнологични чипове чрез многократно пускане на силициеви пластини под такива DUV инструменти – процес, известен като „мултипатернинг“.
На събитие в Ню Йорк на 4 септември главният изпълнителен директор на ASML Кристоф Фуке заяви, че базираните в Китай производители на чипове ще могат да произвеждат чипове на технологични нива от 7 nm, 5 nm и евентуално 3 nm, използвайки DUV инструменти – които са по-добри от ограниченията, определени от Вашингтон.
Въпреки това, производителите на чипове, използващи тази техника, ще имат все по-лоши производствени резултати, което превръща целевото постижение в една демонстрация на инженерно майсторство, която не е икономически рентабилна, посочи той.
Reuters допринесе за настоящия материал.