• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Пекин се оплаква, че Нидерландия ограничава износа на оборудване за производство на чипове

отЛили Джоу
12 септември , 2024
Пекин се оплаква, че Нидерландия ограничава износа на оборудване за производство на чипове

Смартфон показва логото на ASML. (Dado Ruvic/Reuters)

Двете машини, добавени в нидерландския контролен списък, вече са били обект на експортен контрол от страна на САЩ в продължение на почти една година

Управляващата комунистическа партия на Китай изрази недоволство на 7 септември, след като Нидерландия актуализира правилата си за контрол на износа, за да включи в контролен списък още две високотехнологични машини за производство на чипове на нидерландската компания ASML.

Машините за фотолитография – системите за имерсионна литография TWINSCAN NXT:1970i и 1980i DUV на ASML, вече са обект на експортен контрол от страна на САЩ в продължение на почти една година.

Новите регулации на Нидерландия

На 6 септември нидерландското правителство включи машините за фотолитография в своя собствен списък за контрол на износа, като приведе правилата си в съответствие с тези, които САЩ едностранно наложиха миналата година. Нидерландия, както и САЩ, се позова на рискове за безопасността и сигурността, свързани с „настоящия геополитически контекст“.

ASML заяви, че актуализацията означава, че компанията ще трябва да кандидатства за експортни лицензи пред нидерландското правителство, а не пред правителството на САЩ, за да изнася системите.

Обявявайки правилата на 6 септември, нидерландското правителство заяви, че машините могат да се използват в комбинация с технологии от други държави за производство на полупроводници, които „на свой ред могат да играят важна роля в съвременни военни приложения“.

„Поради това неконтролираният износ на оборудването има последици за нидерландските интереси в областта на сигурността“, заяви министерството.

Реакцията на Китай

Реагирайки на новите ограничения, говорител на китайското министерство на търговията заяви, че Пекин е „недоволен“ от разширените ограничения и обвини Съединените щати, че „принуждават“ държавите да затегнат контрола върху износа на високотехнологични полупроводници и свързано с тях оборудване.

Министерството твърди, че Съединените щати непрекъснато разширяват концепцията за национална сигурност, за да запазят глобалната си „хегемония“. Реториката за „хегемонията“ е повтаряща се тема в постоянните опити на Пекин да представи своята система на управление като алтернатива на международния ред, основан на правила, ръководен от либерално-демократичните Съединени щати и техните съюзници.

Политиката на САЩ спрямо китайските чипове

По време на управлението на Тръмп Съединените щати започнаха да лобират пред Япония и Нидерландия да спрат продажбите на високотехнологично оборудване за производство на чипове на китайски фирми.

Администрацията на Тръмп също така добави китайския телекомуникационен гигант Huawei и производителя на полупроводници SMIC към списъка на субектите.

През 2022 г. администрацията на Байдън ратифицира Закона за чиповете и науката (CHIPS and Science Act), с който се въвеждат още ограничения за ограничаване на износа на съвременни чипове за Китай. Тя също така актуализира ограниченията през 2023 г., за да отстрани оставащите пропуски.

biden
Джо Байдън разглежда квантов компютър по време на обиколката си в завода на IBM, Ню Йорк, 6 октомври 2022 г. IBM бе домакин на президента, за да отпразнува обявяването на инвестиция от 20 млрд. долара в полупроводници, квантови компютри и други авангардни технологии в щата Ню Йорк. (снимка: Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

Компанията ASML и контролът от страна на САЩ

ASML има ефективен монопол върху екстремната ултравиолетова литография (EUV) – технология, която използва екстремния ултравиолет за производство на транзистори за най-съвременните микрочипове. Нидерландската компания е водеща и в областта на дълбоката ултравиолетова имерсионна литография (DUV).

Под натиска на САЩ нидерландското правителство никога не е позволявало на ASML да доставя най-доброто ди оборидване за EUV на клиенти от Китай.

През септември 2023 г. тя също така започна да изисква от ASML да получи лицензи за износ, ако иска да продава най-модерното DUV оборудване на компанията извън Европейския съюз.

Двете системи, добавени в списъка на Нидерландия за експортен контрол на 6 септември, са в средата на продуктовата гама на ASML.

Те вече бяха включени в правилата на САЩ, обявени през октомври 2023 г., които ограничаваха продажбата на оборудването с аргумента, че то съдържа някои американски части.

Интересът към машините 1980i и 1970i е следствие от успеха на базирани в Китай фирми, като SMIC, в производството на високотехнологични чипове чрез многократно пускане на силициеви пластини под такива DUV инструменти – процес, известен като „мултипатернинг“.

На събитие в Ню Йорк на 4 септември главният изпълнителен директор на ASML Кристоф Фуке заяви, че базираните в Китай производители на чипове ще могат да произвеждат чипове на технологични нива от 7 nm, 5 nm и евентуално 3 nm, използвайки DUV инструменти – които са по-добри от ограниченията, определени от Вашингтон.

Въпреки това, производителите на чипове, използващи тази техника, ще имат все по-лоши производствени резултати, което превръща целевото постижение в една демонстрация на инженерно майсторство, която не е икономически рентабилна, посочи той.

Reuters допринесе за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
electric vehivles china
Пекин заведе жалба срещу митата от ЕС за китайските електромобили
id5590890 bydgettyimages 1915751404 1080x720 1
Китайската индустрия за електрически автомобили
turskijat prezident erdogan otkriva fabrikata
Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай
Логото на TikTok
Забрана за TikTok в структурите на ЕС и много правителства по света
olio ot kanalizacijata v kitaj
Олио от отпадъци – доходоносен бизнес в Китай
id5684304 processing aids featured image
Скритите вещества, които се използват за преработка на храните
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Германският президент заявява, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

Германският президент заяви, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Мартин Донован, Мария Бакалова, Али Абаси, Себастиан Стан след пресконференцията на „Стажантът“ на 77-ия филмов фестивал в Кан в Двореца на фестивалите в Кан, Франция, 21 май 2024 г.

След „Стажантът“ Мария Бакалова е във фокуса на прожекторите с филма „Триумф“

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria