• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Пет естествени метода за борба с хроничната умора

отЕкип на The Epoch Times
18 юни , 2022
Пет естествени метода за борба с хроничната умора

Уморена жена се прозява, докато гледа телефона си (снимка: Shutterstock*)

Умората е нормална физиологична реакция. Когато организмът се умори временно след напрегната дейност или стрес, той може да се възстанови за кратък период от време с подходяща почивка. Но в някои случаи хората се чувстват постоянно уморени – например при хронични заболявания като високо кръвно налягане, висок холестерол в кръвта и високи нива на кръвната захар, хронична бъбречна недостатъчност, сърдечна недостатъчност, чернодробна цироза, хронична обструктивна белодробна болест и рак.

Има и хора без хронични заболявания, но с постоянна необяснима умора, която не се облекчава от повече сън или почивка. В някои от тези случаи тя става толкова тежка, че влияе негативно на ежедневието им. Тези хора могат да имат и проблеми със съня, като системно безсъние и смущения в съня като често събуждане и др. В същото време може да се наблюдава липса на концентрация или затруднения с краткосрочната памет, а някои пациенти могат да имат усещането, че имат замайване на съзнаниетo. Замайването може да е по-силно, когато седят или стоят прави. Някои хора могат да изпитват и главоболие, мускулни болки или болки в множество стави.

Пациентите, които имат тези симптоми, вероятно имат синдром на хроничната умора.

Причините за синдрома на хроничната умора засега не са напълно изяснени, но може да са свързани с фактори, свързани с начина на живот или с вирусни инфекции.

Факторите на живота ни включват стрес, график за работа и почивка, диети и други. Лекари твърдят, че стресът може да причини хормонални колебания и дисбаланс, по-специално колебания на кортизола – хормон, отделян от кората на надбъбречните жлези. Кортизолът поддържа хората будни, така че те не са склонни към дълбок сън. Когато кортизолът не е в норма, страдат много от системите и функциите на организма.

Много хора са склонни да си лягат след полунощ, но най-подходящото време за лягане е между 23:00 и 24:00 часа или дори по-рано. Ако хората не си лягат навреме, дори с еднакви часове сън, например седем до осем часа, почивката им няма да е качествна, така че сънят няма да е толкова ефективен, колкото при хората, които си лягат в интервала 22:30-23:00 ч. Освен това някои хора могат да останат будни до късно поради нарушения на съня, като например сънна апнея, свързана с нарушено дишане по време на сън, синдром на неспокойните крака като неврологично нарушение или безсъние.

Хранителният дисбаланс също може лесно да доведе до липса на необходимите за функционирането на организма микроелементи. Най-малката функционална единица на човешкото тяло е клетката, а всяка клетка има „генератор“ – митохондрия, която трябва да бъде снабдена с достатъчно витамини и минерали за безпроблемно функциониране.

Вирусните инфекции също могат да причинят хронична умора. Известно е, че хроничната умора се появява при някои хора, заразени с човешкия херпесен вирус тип 4. Сега е установено, че пациентите, които са имали COVID-19, също могат да изпитват тежка умора, известна като „дълъг COVID“.

Според стандартите за медицинска диагностика симптомите на умора трябва да продължават шест месеца или повече, преди да се признае синдромът на хроничната умора. Лекари обаче изтъкват, че когато пациентът няма енергия през по-голямата част от деня, той няма да иска да чака шест месеца, за да му бъде проведено лечение.

Дори и да се потвърди диагнозата Синдром на хроничната умора, в момента няма медицинско лечение за него, така че лечението се фокусира върху облекчаване на симптомите. Например на пациентите, които лесно се депресират, могат да бъдат предписани ниски дози антидепресанти. Някои юноши са склонни да имат замайване при изправяне и могат да бъдат облекчени с лекарства за регулиране на кръвното налягане или сърдечния ритъм, а на някои пациенти, които са склонни към мускулни болки, се осигуряват болкоуспокояващи.

В допълнение към лекарствата съществуват и природосъобразни начини за справяне с хроничната умора:

Добавяне на витамин В комплекс за регулиране на хормоните

Липсата на енергия и умората през деня са свързани с кортизола.

При нормални обстоятелства през деня трябва да се отделя повече кортизол, отколкото през нощта. По-специално, нивата на секреция на кортизол трябва да са високи, когато се събуждате за първи път сутрин, и много ниски, когато си лягате вечер. При хората с хронична умора обаче ситуацията е различна. Според специалисти по време на физическите прегледи ще откриете, че нивото на кортизол при пациентите с хронична умора е много ниско между 7:00 и 8:00 ч. сутринта.

В момента няма лекарства, които могат директно да регулират кортизола, но добавянето на витамин В комплекс може да помогне. Освен това мозъкът се чувства уморен и ако му липсва кислород. Витамин В12 в комплекс В е свързан с производството на червени кръвни телца в организма. Червените кръвни клетки помагат на организма да пренася кислород, така че добавянето на витамин В12 може да направи преноса на кислород по-безпроблемен.

Витамин В12 може да помогне и за производството на друг хормон – мелатонин. Мелатонинът може да накара хората да се чувстват сънливи и се отделя в големи количества през нощта, като позволява на хората да заспят дълбоко и насърчава възстановяването на енергията. Триптофанът в организма може да синтезира мелатонин. А този процес на синтез се нуждае от помощта на витамин В12.

Най-общо казано, приемането на витамин В комплекс през деня може да ви накара да се чувствате енергични. Някои хора обаче ще искат да спят, ако приемат витамин В комплекс сутрин, въпреки че приемът му през нощта ще им помогне да заспят. Ето защо се препоръчва да се регулира времето на прием на витамина, според конкретната ситуация на индивида.

Подходящ е и приемът на висококачествени протеини, защото триптофанът може да се набави от богати на протеини храни. Също на минерали: мед, желязо, цинк, калций и магнезий. Желязото може да синтезира червени кръвни клетки; цинкът участва в много химични реакции в организма; медта е свързана с червените кръвни клетки и нервната система; а калцият и магнезият могат да отпускат мускулите. Рибено масло: хроничното възпаление също може да причини умора, а основният компонент на рибеното масло, омега-3, има противовъзпалителен ефект.

Подобряването на съня може да намали умората наполовина

Добрият нощен сън може да премахне умората. Клиничното лечение на хроничната умора ще започне с подобряване на съня на пациента.
Другата страна на умората е лошото качество на съня твърдят лекарите, като тези две неща често се комбинират.

Хората, които имат проблеми със съня и хъркат, могат да бъдат проверени за сънна апнея. Това заболяване причинява недостиг на кислород, намалява качеството на съня и прави хората уморени и сънливи през деня.

За хората с хронична умора е най-добре да си лягат в интервала от 22:30 до 23:00 ч. и да си лягат в определено време. Средата им за сън трябва да е проветрива, тъмна и без светлини, а ако по време на сън има светлина, шансът за развитие на диабет тип 2 може да се увеличи.

Също така вземането на вана преди лягане помага за заспиването. Проучване, публикувано от Тексаския университет в Остин през 2019 г., показва, че вземането на гореща вана един до два часа преди лягане и поддържането на температурата на водата между 40°C и 42,8°C помага на хората да заспят дълбоко и увеличава средната скорост на заспиване с 10 минути.

Лекарите подчертават, че не трябва да пием алкохолни напитки преди лягане. Това кара хората да се окажат в състояние на лек сън през по-голямата част от нощта.

Подходящите упражнения могат да помогнат за подобряване на качеството на съня

Умората е свързана и с дисфункционални графици за работа и сън. Обикновено организмът е енергичен през деня и уморен през нощта, но в случай на вечерни работни смени пациентът не е енергичен през деня. По този начин упражненията могат да помогнат за регулиране на физиологичния часовник на тялото.

Въпреки че пациентите със синдром на хроничната умора могат да изпитат повече умора, ако веднага се включат в упражнения с по-висока интензивност, те могат да започнат с упражнения с много ниска интензивност, като ходене, и постепенно да увеличат количеството упражнения.

Пациентите могат да обмислят и бавни упражнения, като например цигун, които не само намаляват симптомите на умора, но и успокояват съзнанието на човека. Проучване в медицинското специализирано издание Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine открива, че пациентите с хронична умора, които практикуват цигун, отбелязват значително подобрение на общата си умора, физическата умора и депресията.

Регулиране на осветлението в помещенията в зависимост от сезоните

Дневната умора е по-вероятно да се появи през зимата. Поради късите зимни дни и дългите тъмни нощи организмът произвежда повече мелатонин. Мелатонинът може да помогне за съня на хората, но твърде много от него ще ги направи уморени и депресирани.
Ето защо е най-добре да увеличите вътрешното осветление през зимните дни, за да повишите яркостта на помещението. Вечер включвайте осветлението по-рано, за да избегнете затъмняването в стаята.

Използване на акупунктура и масаж за подобряване на цялостното здраве

Акупунктурата и масажът също са добри начини за лечение на синдрома на хроничната умора.
Акупунктурата е една от терапевтичните техники, използвани в традиционната китайска медицина за насърчаване на циркулацията на ки (или ци), кръвта и меридианите. Това е техника за балансиране на потока на енергията или жизнеността чрез стимулиране на акупунктурните точки (места, където са разположени нерви, мускули и съединителни тъкани) за подобряване на цялостното здраве и намаляване на стреса.

Масажът, извършван от професионален масажист, може да помогне за намаляване на стреса, облекчаване на болката и мускулното напрежение, да помогне на тялото да се отпусне и да подобри имунната функция.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
image 2025 05 03 200936281

„Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ – премиера в Народен театър „Иван Вазов“

0
0

Свързани Публикации

Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
woman working her sustainable greenhouse

Алелопатия и съжителство на зеленчуците: тайните взаимоотношения в градината

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Как се празнува Гергьовден в България - традиции и обичаи

Гергьовден – народна вяра и традиция

0
0
Алберт Попов след победата си на 8 януари 2025 г. в Мадона ди Кампильо, Италия

Алберт Попов – слаломистът с голямо сърце

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Паисий Хилендарски пише своята "История славянобългарска" в продължение на 3 години - от 1760 до 1762 г. (снимка: pintrest)

Честваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria