Getting your Trinity Audio player ready...
|
Поредно постижение за българския плувец в открити води – протокът Каталина в САЩ
Все повече се пише за българския изтъкнат плувец Петър Стойчев. Той е печелил плувни маратони и състезания по плуване в открити и ледени води. Най-новото предизвикателство на носителя на 11 Световни купи по плувен маратон е преплуването на протока Каталина при Лос Анджелис, САЩ. Стойчев успя да направи това вчера, 10 юни, като преплува близо 33-километровия проток за 8 часа и 42 минути. С това си постижение той стана първият българин носител на престижната награда Triple Crown (Тройна корона) в плуването в открити води, която обхваща исторически значимите протоци Каталина (Catalina Channel), Ла Манш (English Channel) и плуването „Около остров Манхатън“ (20 Bridges Swim или Manhattan Island Swim).
Новото предизвикателство – плувният маратон Oceans Seven
Постиженията на Петър Стойчев са изключително вдъхновяващи за обикновените хора, а и даже трудни за много спортисти – също плувци с постижения. Преплуването от Петър Стойчев на протока Каталина е неговата пета стъпка към другата голяма цел – покоряването на Oceans Seven. Това са най трудните седем плувни маратона в света. Досега българският плувец е преплувал Ламанша, Протока Кук, Протока Гибралтар, Протока Молокай в Хавай и Протока Каталина. Остават му Северен канал (между Ирландия и Шотландия) и Цигару в Япония. Според правилата на световната асоциация по плуване в открити води (WOWSA) плувният маратон Oceans Seven се прави с текстилен бански, без неопрен.
Плуването и бягането – най-популярните спортове в света днес
Плуването е вторият по популярност спорт в света след бягането. Още в древността се е изисквало хората да усвояват тези умения. За ловци, войници, а и даже за обикновените селяни и пастири се е налагало да преминават големи разстояния тичайки. Също така е трябвало да се преодоляват реки, езера, а особено за рибарите и моряците плувните умения са били задължителни.
И все пак, защо тичането и плуването са най-популярните спортове? Даже ежегодният класически маратон в Ню Йорк се явява най голямото струпване на хора на едно място в света, а навсякъде през летните месеци плажовете и басейните са пълни.
Причината е една подсъзнателна необходимост, характерна за всеки човек – желанието да се преодолее земното притегляне. Човешкото тяло да се рее, освободено от страдание – онова състояние на тялото и душата, както се споменава във философските и религиозни кръгове – за „Изгубения рай“ при човека. При тичането съществува летежна фаза, тоест в определен момент, за разлика от ходенето, двата крака са във въздуха. При плуването – тялото е олекотено. Още при малките деца се забелязва, че те първо започват да тичат, а след това – ходят. И до сега жени раждат във вода, а има и култури, при които децата започват да плуват още като бебета.
Плуването в открити води – рискове и предизвикателства
Светът обаче е и враждебен – идват и първите падания, травми и болки. Водата също е враждебна среда – студена, дълбока и опасна, и рискът от удавяне е голям. Прагматичният човешки ум се опитва да промени това. В съвременния спорт заниманията и съревнованията се провеждат в контролирана среда – в спортни зали със щадяща настилка, в басейни с определена дълбочина и температура на водата, и оптимална температура на въздуха. Всичко това е направено така, за да се осигури физическо натоварване и активност без чувството за тревожност от възможен риск, т.е. в най-голяма степен да се контролира съхраняването на човешкия живот.
Това е разликата между състезателното плуване (в басейни) и плуването в открити води. В откритите водни пространства плувецът осъзнава рисковете от дълбочината, теченията, вълнението и вятъра, промените в температурата, съществува дори опасността от хищници като акули, скатове, китове и др. Поради тези причини някои световни спортни асоциации не признават тези постижения. Например, в леката атлетика се признава само класическия маратон, за разлика от ултра маратоните, които също така не са особено популяризирани от медиите.
Постиженията на Петър Стойчев са именно в тази специфична сфера, в която тялото е подложено на най-голям стрес. Срещал съм Петър Стойчев по басейните и спортните зали и съм имал възможността да говоря с него. Той винаги беше усмихнат и неговият поглед търсеше контакт с хората. Може би това е причината за неговите успехи – неговата откритост и човечност. Човек не трябва да има лоши мисли или страх, той трябва да бъде спокоен, когато преодолява такива изключителни предизвикателства. Точно тези аспекти от подготовката за спортни постижения в такива трудни условия са ключови.
Пожелаваме на Петър Стойчев успех във всички негови начинания, крепко здраве и все така да провокира гордост и вдъхновение във всички нас!