Getting your Trinity Audio player ready...
|
Експерти твърдят, че новият план за действие на ККП за привличане на чуждестранни инвестиции няма да бъде ефективен, тъй като основната причина е режимът и неговата политика
Чуждестранните инвестиции продължават да се изтеглят от Китай на фона на срива на икономиката му, въпреки че управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) предложи нови мерки за стимулиране.
На 22 март Министерството на търговията на ККП публикува нови данни, според които преките чуждестранни инвестиции, постъпили в Китай от януари до февруари 2024 г., са 215,1 млрд. юана (30 млрд. щатски долара), което представлява спад от 19,9% на годишна база и осмият пореден месец, в който цифрата намалява. Спадът е значително по-голям от показателя, публикуван през януари – 11,7% спад спрямо същия период на миналата година.
Министерството на търговията на Китай се опита да омаловажи резкия спад, като на 22 март заяви, че последните данни са занижени спрямо рекордно високото ниво година по-рано, и добави, че „чуждестранните инвестиции са пазарно поведение и колебанията на данните са нормални и в съответствие с пазарните правила“.
Наскоро ККП представи нови планове за привличане на чуждестранни инвестиции. Експертите обаче изтъкват, че комунистическият режим, ръководен от Си Дзинпин, е дал приоритет на политическата власт пред икономическото развитие и е политизирал бизнес средата, което предизвиква дълбок страх сред чуждестранните бизнесмени.
На 19 март Генералната служба на Държавния съвет на Китайската комунистическа партия публикува своя „План за действие за повече усилия за привличане и използване на чуждестранни инвестиции“, в който се предлагат насърчителни мерки в пет области и се подчертава необходимостта от укрепване на доверието на чуждестранните инвестиции в развитието на Китай.
Планът включва намаляване на негативите за достъп на чуждестранни инвестиции, цялостно премахване на ограниченията за достъп на чуждестранни инвестиции в преработващата промишленост и насърчаване на по-голямо отваряне в областта на телекомуникациите, медицинските грижи и технологичните иновации. В областта на банковото дело, застраховането и капиталовите пазари на облигации достъпът до чуждестранни финансови институции също ще бъде разширен.
Планът включва и мерки за улесняване на получаването на визи за Китай и удължаване срока на валидност на входните визи за персонала на предприятия с чуждестранни инвестиции и техните семейства до две години.
Изтичането на чуждестранен капитал продължава на фона на икономическия спад в Китай
Уан Гуо-чен, изследовател в Института за икономически изследвания Чун-Хуа в Тайван, заяви пред The Epoch Times, че причината ККП да подготви този нов план за действие е, че чуждестранните инвестиции продължават да намаляват след въвеждането на миналогодишния план за действие, включително във финансовата система.
Той също така заяви, че мощта на китайската икономика намалява и се нуждае от подкрепа от чуждестранни инвестиции, затова премиерът на ККП Ли Цян подчерта това на политическите срещи на ККП по-рано този месец.
Напоследък равнището на младежката безработица и на безработицата в градовете в Китай се повишава и повече чуждестранни инвестиции биха могли да помогнат за облекчаване на проблема с безработицата.
На 20 март Националното статистическо бюро на ККП публикува данни за равнището на безработица сред младите хора в градовете на Китай, което е 15,3%, с изключение на учениците. През февруари той се е увеличил с 0,7% спрямо предходния месец.
Новият план за действие идва в момент, когато чуждестранният капитал продължава да изтича от Китай.
Уан Гуо-чен заяви: „Стартирането на новия план за действие показва безпокойството на властите в Пекин от изтеглянето на чуждестранните инвестиции, което може да се види и от срещата между САЩ и Китай в края на миналата година.“
На 9 октомври 2023 г., при срещата си с лидера на мнозинството в Сената на САЩ Чък Шумър в Пекин, Си заяви: „Икономиките на Китай и САЩ са дълбоко интегрирани и можем да се възползваме взаимно от развитието си.“
Въпреки това чуждестранният капитал продължава да изтича от Китай. През януари чуждестранните инвестиции в Китай намаляха с 11,7% на годишна база до 112,71 млрд. юана (15,78 млрд. щатски долара).
Хуан Шикун, тайвански икономист и политически коментатор, заяви пред The Epoch Times, че под натиска на конфронтацията между Китай и САЩ чуждестранните инвестиции в Китай са се забавили и повечето от инвеститорите са насочили средствата си към Индия или страните от ASEAN – Индонезия, Малайзия, Сингапур, Тайланд, Филипините, Виетнам, Лаос, Бирма, Камбоджа.
„Непрекъснатото изтичане на чуждестранен капитал е много вредно за китайската икономика и инвестиции и те [ККП] са осъзнали това“, посочи той.
„Ключът е в отношението на ККП към чуждестранните инвестиции. Тя е разследвала и наказала толкова много консултантски компании с чуждестранно участие, а политическата обстановка между Китай и САЩ е толкова лоша. Това са важните причини, които възпрепятстват чуждестранните инвестиции в Китай.“
Загриженост за безопасността
През 2023 г. ККП нахлува в офисите на няколко чуждестранни компании в Китай и арестува както местни китайски служители, така и чуждестранни служители, работещи в Китай.
Посланикът на САЩ в Китай отговори на целта на ККП да привлече повече чуждестранни инвестиции, като заяви, че политиката на Китай изпраща противоречиви сигнали към чуждестранните инвеститори, особено след като прие мащабния закон за борба с шпионажа, насочен срещу чуждестранни физически и юридически лица и китайци, които имат връзки с чужбина. Безопасността е основен проблем за чуждестранните инвеститори.
„Не е така, че просто да отворите пазара, тогава чуждестранните бизнесмени ще инвестират. Ако те ще загубят живота си и сигурността им е под въпрос, кой ще инвестира?“, посочи Хуан Шикун.
В проучването на Европейската търговска камара в Китай за бизнес доверието през 2023 г. (Business Confidence Survey 2023) рекордните 64% от анкетираните заявяват, че правенето на бизнес в Китай е по-трудно, отколкото през същия период на предходната година.
Наскоро Търговската камара на Европейския съюз в Китай публикува доклад, озаглавен „Рисково мислене: Навигиране на политиките за икономическа сигурност“ ( Riskful Thinking: Navigating the Politics of Economic Security.)
Повече от половината респонденти в проучването заявяват, че бизнес средата в Китай е станала по-политическа. В доклада се казва, че несигурността и „драконовските регулации“ са повишили драстично рисковете за чуждестранните предприятия в Китай, а компаниите от ЕС в Китай са били принудени да се фокусират повече върху рисковете, отколкото върху бизнеса.
Мерките на ККП няма да бъдат ефективни
Що се отнася до това дали новият план за действие на ККП за привличане на чуждестранни инвестиции ще бъде ефективен, Хуан Шикун заяви: „Досега изглежда, че Си Дзинпин все още се застъпва за конфронтация със Съединените щати. Тази обща атмосфера не се е променила. Как да се приложат тези планове? Какво ще стане, ако един ден отварянето на тези пазари влезе в конфликт с така наречените въпроси на националната сигурност? Как ще се справят с това? Това е най-голямото притеснение на чуждестранните инвеститори. Така че този така наречен план за разширяване на инвестициите не решава основните съмнения, които хората имат.“
Уан Гуо-чен посочва, че основната причина за оттеглянето на чуждестранните инвестиции е ККП. „Първата причина е законът за борба с шпионажа, а втората е акцентът на режима върху военно-промишлените предприятия и държавните предприятия, които застрашават компаниите с чуждестранни инвестиции.“
„Основният въпрос е, че Си Дзинпин иска да развие икономиката и да стабилизира режима си, затова допълнително засили контрола на партията върху чуждестранния капитал и чуждестранните компании. Чуждестранният капитал също трябва да се вслушва в думите и заповедите на партията“, добави той.
„Ако политиките на ККП не се променят и средата не се промени, без значение колко стимули ще дадете на предприятията с чуждестранно финансиране или колко пазари ще отворите, това няма да бъде ефективно.“
Му Цин и Луо Я допринесоха за настоящия материал.