Getting your Trinity Audio player ready...
|
Вотът на емигрантите наклонява везните в полза на действащия президент на Молдова
Мая Санду, проевропейският действащ президент на Молдова, обяви победа в оспорваната президентска надпревара от 3 ноември, съпроводена от обвинения за намеса от страна на Русия—твърдение, отречено от Москва.
„В нашия избор за достойно бъдеще никой не загуби,“ каза Санду, обръщайки се към поддръжниците си в Кишинев, столицата на Молдова, вечерта на 4 ноември.
„Ангажирам се да бъда президент за всички вас.“
Тя обеща да се заеме с проблемите на всички молдовци, включително тези, които са гласували за нейния опонент, Александър Стояногло.
При преброени 98% от всички бюлетини, Санду водеше пред Стояногло с 54% от гласовете, според избирателната комисия на страната.
„Чух гласа ви—както на тези, които ме подкрепиха, така и на тези, които гласуваха за г-н Стояногло,“ каза Санду.
На първия тур на 20 октомври, Санду получи повече от 42% от гласовете в сравнение с почти 26% за Стояногло, бивш главен прокурор.
Санду обеща, че ако бъде преизбрана, ще въведе страната си в Европейския съюз до 2030 г. ЕС предостави на Молдова статут на кандидат миналата година.
Бивш съветник в Световната банка, Санду, която встъпи в длъжност за първи път през 2020 г., е яростен критик на Русия и нейния президент Владимир Путин.
Под нейното ръководство Молдова осъди руската инвазия в източна Украйна през 2022 г. и остана твърд поддръжник на Киев и военните му усилия.
Стояногло също подкрепя кандидатурата на Молдова за членство в ЕС.
Но той също призовава за подобряване на отношенията с Москва, които се влошиха значително под ръководството на Санду.
Стояногло обвинява Санду и правителството ѝ в лошо управление на националната икономика за сметка на обикновените граждани.
Молдова, бивша съветска република с население над 3 милиона души, е една от най-бедните страни в Европа.
Споделяйки дълга граница със западна Украйна, тя има румъноезично мнозинство и значително рускоезично малцинство.
Твърдения за руска намеса
В навечерието на вота Санду и нейните поддръжници се опитаха да представят Стояногло, който има подкрепата на Социалистическата партия на Молдова, като агент на Кремъл.
Стояногло и Москва отричат обвинението като политически мотивирано.
В деня на вота Станислав Секриеру, съветникът по национална сигурност на Санду, обвини Русия в „масивна“ намеса в изборите.
„Виждаме масивна намеса от страна на Русия в нашия изборен процес,“ написа Секриеру в социалната платформа X.
Без да предостави доказателства за твърдението, той продължи да твърди, че руската намеса има „висок потенциал да изкриви резултата“ от изборите.
Молдова ще проведе ключови парламентарни избори следващото лято, които вероятно ще определят състава на новото правителство на Санду.
Преди по-малко от две седмици Грузия проведе парламентарни избори, които управляващата партия спечели.
Изборите в Грузия също бяха съпроводени от твърдения за руска намеса – обвинения, за които не са представени доказателства.
Гласът на емигрантите променя баланса
Изглежда Санду трябва да благодари за победата си на значителната молдовска диаспора.
Според избирателната комисия, Стояногло – не Санду – спечели мнозинството от гласовете, подадени в Молдова, като получи малко повече от 51%.
Санду спечели повече от 80% от всички бюлетини, подадени от молдовци, живеещи в чужбина, като по този начин наклони крайния резултат в нейна полза.
На изборите се наблюдава най-високата избирателна активност на гласоподаватели от чужбина в молдовски избори от 2010 г., когато на молдовците, живеещи в чужбина, за първи път бе разрешено да гласуват.
„Увеличената избирателна активност в диаспората се отплати,“ каза Руслан Рохов, украински политически анализатор и експерт по молдовските въпроси, в изявление пред Ройтерс.
„Тя промени баланса на силите.“
Първият тур на изборите на 20 октомври бе придружен от необвързващ референдум за евентуалното присъединяване на Молдова към ЕС.
В това гласуване проевропейският лагер спечели 50.35%от всички подадени бюлетини, като крайният резултат също бе определен от гласоподавателите от чужбина.
Ройтерс допринесе за настоящия материал.