• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 17 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Защо Италия напуска „Един пояс, един път“

отЕкип на The Epoch Times
11 декември , 2023
Защо Италия напуска „Един пояс, един път“

Италианският министър-председател Джорджия Мелони присъства на пресконференция в канцлерството в Берлин на 22 ноември 2023 г. (Michele Tantussi/Getty Images)

Министър-председателят Джорджа Мелони заяви, че проектът не е довел до очакваните резултати

Италия се оттегля от китайската инициатива „Един пояс, един път“ (BRI), нанасяйки сериозен удар на амбициозния проект на комунистическия режим.

Единствено Италия от странните от Г-7 се присъедини към проекта, който китайският лидер Си Дзинпин стартира преди десет години, за да разшири геополитическото влияние на режима чрез инвестиции в инфраструктура.

Министър-председателят Джорджа Мелони потвърди излизането от китайския проект в четвъртък.

„Смятам, че трябва да подобрим сътрудничеството си с Китай в областта на търговията и икономиката – заяви Мелони пред репортери и добави – инструментът (Един пояс, един път) … не донесе очакваните резултатите“.

Меморандумът за разбирателство за BRI между Рим и Пекин беше валиден до март 2024 г. Италия трябваше да реши преди края на тази година дали да избере да прекрати споразумението. В противен случай сделката щеше да бъде автоматично подновена за още пет години.

В сряда се появиха съобщения, че правителството на Италия е информирало китайските власти, че официално се оттегля от пакта.

Според местната медия Corriere della Sera в началото на този месец в китайското посолство в Италия е постъпило официално уведомление, без да бъде направено изявление. По време на брифинга в четвъртък, когато бе попитано за официалното оттегляне на Рим от проекта BRI, китайското външно министерство не го отрече или потвърди, но заяви, че проектът има „огромна привлекателност и глобално влияние“.

Без да назовава името на Италия, говорителят на министерството Уан Уенбин заяви пред репортери, че китайският режим „твърдо се противопоставя на опитите да се очерни и саботира сътрудничеството по „Един пояс, един път“ или да се подклажда конфронтация и разделение между блоковете“.

„Голяма грешка“

Си Дзинпин стартира инициативата „Един пояс, един път“ малко след като пое властта в края на 2012 г. Оттогава режимът е разпределил над 1 трилион долара под формата на заеми и други средства за изграждане на железопътни линии, пристанища, електроцентрали и друга жизненоважна инфраструктура в Югоизточна Азия, Африка и Европа. По-голямата част от тези заеми бяха раздадени на държави с ниски и средни доходи.

През 2019 г. италианският министър-председател Джузепе Конте подписва меморандума за „Един пояс, един път“ при посещение на Си Дзинпин в Рим, въпреки съпротивата на Вашингтон и Брюксел. Сделката среща критики и от страна на собственото коалиционно правителство на Конте, тъй като официални лица се опасяват, че китайските инвестиции могат да бъдат „троянски кон“, който да подкопае икономиката на страната.

Г-н Конте се надява, участието в „Един пояс, един път“ да увеличи търговията с Китай и да даде тласък на италианската икономика, която по това време е изпаднала в рецесия.

„Искаме преди всичко да възстановим баланса на нашата търговия, който сега не е благоприятен за нас. Износът ни за Китай е много по-нисък от този на другите европейски държави“, заявява Конте пред законодателите преди подписването на споразумението със Си.

Противно на очакванията, китайските компании все още извличат повече ползи от двустранната търговия. Износът на Италия за Китай се е увеличил само леко – от 14 млрд. долара през 2019 г. до 17,7 млрд. долара през 2022 г., сочат италиански данни. Износът на Китай за Италия обаче почти се удвоява, като нараства до 61,9 млрд. долара от 34,1 млрд. долара през същия период.

По време на предизборната кампания миналата година Мелони остро разкритикува решението на правителството да се присъедини към проекта „Един пояс, един път“. В интервю за официалната тайванска информационна агенция CNA през септември 2022 г. тя определи споразумението на г-н Конте с режима като „голяма грешка“.

От встъпването си в длъжност през октомври миналата година Мелони и нейното дясно правителство многократно сигнализираха за намерението си да напуснат „Един пояс, един път“, като се позоваха на това, че ползите не отговарят на очакванията.

В сряда външният министър на Италия Антонио Таяни заяви, че инфраструктурната програма на Китай „не е сред приоритетите на страната“.

Китайският проект „не е донесъл желаните резултати и наистина тези страни, които не са участвали, са имали по-добри резултати“, заяви г-н Таяни, който е и заместник министър-председател на Италия, на събитие, организирано от италианската информационна агенция Аднкронос в Рим. Той добави, че оттеглянето от „Един пояс, един път“ няма да навреди на отношенията с Китай.

Нарастващ скептицизъм

Си Дзинпин неведнъж е определял „Един пояс, един път“ като „проекта на века“. Но десетилетие след създаването му, той продължава да среща нарастващ скептицизъм на Запад.

Критиците наричат схемата „дипломация на дълговия капан“, тъй като тя натоварва по-малките държави с неустойчиви дългови задължения. Пример за това е Шри Ланка, която през 2017 г. предаде правата на стратегическото пристанище Хамбантота на китайския режим под формата на 99-годишен лизинг заради огромните си задължения към Китай, които правителството се оказа неспособно да изплати.

Лидерите на Г-7 представиха Глобална програма за инфраструктура като отговор на спорната инициатива „Един пояс, един път“ на китайския режим. Анализатори предупредиха, че „Един пояс, един път“ е част от опитите на режима да промени световния ред.

На форума Си Дзинпин представи своя проект „Един пояс, един път“ като глобална платформа за сътрудничество и просперитет, като по-рано тази година в Пекин отбеляза 10-годишнината на проекта.

Руският президент Владимир Путин, един от няколкото високопоставени гости, присъстващи на форума, похвали „Един пояс, един път“ за заявената му роля в създаването на „по-справедлив, многополюсен свят“.

Забележително е, че на тазгодишния форум на „Един пояс, един път“ присъства само един лидер от страна на Европейския съюз – министър-председателят на Унгария Виктор Орбан. За сравнение, на срещата през 2019 г. присъстваха седем ръководители на държави от ЕС.

ВИЖТЕ СЪЩО
id5485780 italy defense minister gettyimages 1251935366
Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“
EU Kitai dylgove prinuditelen trud
ЕС въвежда алтернатива на китайската стратегия „Един пояс, един път“
Унгарският премиер Виктор Орбан (вторият отляво) и китайският лидер Си Дзинпин (вторият отдясно) водят своите делегации на среща в Голяма зала на народа в Пекин на 13 февруари 2014 г. (Ролекс Дела Пена/AFP via Getty Images)
Унгария прие „Един пояс, един път“, загърбвайки международните усилия срещу нарушаването на човешките права в Китай
id5540472 pe183 3
Задава ли се нова пандемия от Китай?
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, основател на ВМРО-ДПМНЕ (вдясно) заяви лично подкрепата си за Любчо Георгиевски от Битоля на 21 май 2025 г., по време на последното съдебно заседание по делото, обвиняващо основателя на културния клуб "Иван Михайлов" в расизъм. Снимки: Личен архив на Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски получи в РСМ условна присъда заради пробългарските си възгледи

0
0
Снимка на камери Hikvision в МОЛ в Пекин, 24 май 2019 г. (Fred Dufour/AFP via Getty Images)

Хватката на Китай: от цифров идентификатор за самоличност до цифрова парична единица

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Европейските автомобилни доставчици са засегнати от затваряне на заводи докато Китай ограничава износа на редкоземни метали

Европейските автомобилни доставчици са засегнати от затваряне на заводи докато Китай ограничава износа на редкоземни метали

0
0
Карол Навроцки, придружен от  съпругата си Марта поздравява поддръжниците си във Варшава на 1-ви юни, след обявяването на победата му над Рафал Часковски. Снимка: Шон Галъп /Getty Images

С под 2%, но победа за консерваторите в Полша

0
0
Алис Вайдел на трибуната в Бундестага. "Алтернатива за Германия" обмислят излизане на Германия от Европейския съюз

Алис Вайдел от «Алтернатива за Германия» на CPAС в Унгария: Искат да ни забранят. Но няма да успеят

0
0
Полша се подготвя да избере нов президент на балотаж

Полша се подготвя да избере нов президент на балотаж

0
0
ЕС одобрява отбранителен фонд от 170 милиарда долара, докато Европа се насочва към поемане на контрол върху собствената си сигурност

Европа се превъоръжава, ЕС прие отбранителен фонд от 150 млрд. евро

0
0
МОСВ (https://www.moew.government.bg/)

Постигнато е съгласие за реализацията на автомагистрала „Струма“ извън Кресненското дефиле

0
0
Национален ученически кинофестивал "Ученически обектив" 2025 (https://www.mon.bg/)

„Ученически обектив“: 51 училища в България създадоха национален кинофестивал

0
0
Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Следваща публикация
Участници в демонстрация протестират срещу антисемитизма под лозунга "Германия се изправя - Никога повече е сега!" в Берлин на 10 декември 2023 г. (Carsten Koall/dpa via AP)

Хиляди на протест срещу антисемитизма в Берлин

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria