Getting your Trinity Audio player ready...
|
УО по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ затваря стария програмен период 2014-2020 г., при който 1,3 милиона български граждани са подкрепени с европейски средства
Комитетът за наблюдение на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 одобри шест нови мерки с бюджет над 320 млн. лв. Променени са и част от условията на две операции, които вече се изпълняват от Агенцията по заетостта към Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Новите процедури са насочени към хората в неравностойно положение или от уязвими групи, към предприемачите от Северна България, към младежите, които трудно успяват да се реализират на пазара на труда. С новата мярка „Иновативни здравно-социални услуги за хора в неравностойно положение“ ще продължи подкрепата за възрастните и хората с увреждания в домовете им, която получават по мярката „Грижа в дома“, която ще бъде надградена с иновативен модел за дистанционен мониторинг на здравния и психо-социалния статус.
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г.
По време на заседанието Комитетът за наблюдение на ПРЧР одобри окончателния доклад по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г.
Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти” към МТСП като Управляващ орган по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) обяви, че затваря стария програмен период 2014-2020 г. с над 102% верифицирани разходи. Успешно реализираните процедури са 218, като са сключени 4403 договора с бенефициенти. Над 1,3 милиона български граждани са подкрепени с европейски средства за предходния програмен период.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова припомни, че приключва програмен период, който се характеризира с много турбулентни процеси във вътрешен и международен план.
„Всички тези предизвикателства неизменно дадоха своето отражение върху изпълнението на ОПРЧР, но ни предоставиха възможност да демонстрираме гъвкавост, адаптивност и креативност при преформулирането на приоритетите, поставянето на нови цели и препрограмиране на мерките“, подчерта Ефремова. Тя припомни ключовата подкрепа на Оперативната програма в кризата, предизвикана от разпространението на COVID-19 и безпрецедентната вълна от десетки хиляди бежанци, бягащи от бойните действия в Украйна.
„С мерките по ОПРЧР успяхме да достигнем до всеки пети българин“, припомни ръководителят на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ Цветан Спасов. Той цитира данни, според които общо 128 696 безработни и неактивни участници са останали на работа при напускане на мерките, което прави всеки седми участник зает или над 22% от всички безработни и неактивни лица. Хората, които са придобили или повишили професионалната си квалификация, са 68 176, като огромната част от тях са заети.