Стотици трактори блокираха центъра на Лондон в сряда, 11-ти декември. Големият протест бе обявен седмици по-рано, когато фермерите масово излязоха, за да заявят на правителството, че с настоящите си политики ги обрича на загиване.
Поводът е планиран от 2026 г. 20% данък при наследяване на семейна ферма. Досега фермите са се предавали от поколение на поколение без данъци.
„Това е последният пирон в земеделския ни ковчег“, казва фермерът Гарет Джоунс за Sky News, а зад него протестиращи държат плакати с посланието „Няма ли фермери, няма храна и няма бъдеще“.
Фермерите споделят още, че приходите им намаляват от години, заради политиките на супермаркетите, евтин внос на храна от чужбина и спрените след Брекзит субсидии. Протестите започват в средата на ноември, а за популярността им допринася подкрепата на най-популярния английски фермер Джеръми Кларксън. Неговото предаване „Фермата на Кларксън“ е сред най-гледаните от англичаните в „Амазон“.
Засега правителството е категорично, че новият данък ще остане. Екоминистърът Стив Рийд казва, че подпомагането на фермерите ще става чрез локални схеми за подкрепа.
Подобни протести в момента има из цяла Западна Европа. Магистралите в Испания от Севиля до Жирона също са блокирани от трактори и други земеделски машини. Протестите са организирани от Асоциацията на младите фермери в Испания (Asaja Asociación Agraria de Jóvenes Agricultores), а исканията са намаляване на бюрокрацията в ЕС и спиране на дъмпингова продукция от държави извън ЕС.
„Проблемите на фермерите в цяла Европа са едни и същи, с малки разлики“, казва вицепрезидентът на ASAJA Донасиано Духо. „В провинцията ни дойде до гуша!“
Лидерите на протестите се обявяват и срещу планираните от ЕС регулации за намаляване на въглеродния отпечатък от земеделието, за които фермерите казват, че ще ги направят напълно неконкурентноспособни на земеделци извън ЕС.
Фермерите се притесняват и от сделката за свободна търговия на ЕС със страните от Южна Америка. Тя стана повод за протести във Валония, френскоговорящата част на Белгия, както и от другата страна на границата, във Франция.
От понеделник протестират и фермерите в Италия. Конвой от трактори се е запътил към Рим, отново, както и в Испания, заради бюрокрацията в ЕС.
„Разбира се, винаги има възможност за подобрение, и аз винаги съм готова да изслушам исканията на хората, без чиято работа не можем“, коментира Джорджа Мелони протестите. Италианските фермери искат да бъдат върнати данъчните облекчения, въведени през 2017 г. и отпаднали от бюджета през 2024 г.