Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че съществува „реална възможност“ конфликтът между Русия и Украйна, който продължава вече десети месец, да въвлече 30-членния алианс в „голяма война“.
„Опасявам се, че войната в Украйна ще излезе извън контрол и ще се превърне в голяма война между НАТО и Русия“, заяви Столтенберг пред норвежкия телевизионен канал NRK в интервю от 10 декември, цитирано от няколко новинарски агенции.
„Ако нещата се объркат, те могат да се объркат ужасно много“, каза Столтенберг, който преди това е бил министър-председател на Норвегия.
Изявленията на ръководителя на НАТО идват по-малко от седмица, след като три руски военновъздушни бази – разположени дълбоко в руска територия – бяха атакувани от дронове, при което загинаха трима военнослужещи, бяха повредени два самолета и се появиха опасения за ответни действия от страна на Москва. Украйна отрича да е отговорна за нападенията.
Съобщава се, че в една от базите са разположени стратегически бомбардировачи с далечен обсег на действие, които могат да бъдат оборудвани с ядрени бойни глави.
На следващия ден военно летище близо до руския град Курск стана мишена на подобна атака с дрон, който подпали петролен танкер.
Въпреки че Киев не пое отговорност за нападенията, те бяха широко приветствани от украинските военни служители.
Нападенията срещу военновъздушната база бяха непосредствено предшествани от двудневно посещение в Киев на Виктория Нюланд, помощник държавен секретар по политическите въпроси на САЩ. Посещението на Нюланд, дългогодишен критик на руския президент Владимир Путин, породи спекулации, че Вашингтон е дал зелена светлина на Киев за атаките.
Подобен сценарий обаче беше бързо отречен от говорителя на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс. На 6 декември той увери обществеността пред репортери, че Вашингтон „нито дава възможност, нито насърчава“ Украйна да нанася удари по цели извън границите й.
Той допълни, че няма потвърждение, че ударите са били извършени от украински сили.
САЩ отрича да е давала „одобрение“
На 9 декември се появи реакция на изненада, когато известният британски всекидневник The Times заяви, че Пентагонът е дал „мълчаливото си одобрение“ на украинските удари по цели в Русия.
В подкрепа на твърдението си The Times се позовава на неназовани „източници от американската отбрана“ и на бившия американски дипломат и специалист по политиката на Пентагона Ерик Еделман, който призовава за въоръжаване на Украйна с оръжия с далечен обсег на действие.
Москва неведнъж е заявявала, че САЩ ще бъдат смятани за „пряка страна в конфликта“, ако предоставят на Киев оръжия с далечен обсег, способни да поразяват руска територия.
На 11 декември говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби потвърди позицията, изразена от Прайс.
„Ние не насърчаваме и не даваме възможност за украински операции на територията на Русия“, заяви Кърби в интервю за ABC News.
„Опитваме се да подсигурим, че те могат да защитават територията си, да отвоюват позициите си в Украйна“, добави той, според официалната стенограма на интервюто на ABC.
В средата на ноември Associated Press се позова на неназован „високопоставен служител на разузнаването на САЩ“, който заявява, че руските сили са изстреляли ракета към територията на Полша, която е член на НАТО.
Твърдението, което се оказа невярно, породи опасения за предстоящ сблъсък между Русия и НАТО, която е длъжна да защитава държавите членки, ако бъдат нападнати.
По-късно Associated Press уволни репортера, отговорен за това, което медията определи като „шокираща“ грешка.
Обединеното кралство проучва оръжия за далечни разстояния
Въпреки руските предупреждения и нарастващите опасения от ескалация, Обединеното кралство изглежда обмисля да предостави на украинската армия оръжейни системи с далечен обсег на действие.
Когато на 12 декември министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс беше директно запитан по този въпрос, той заяви, че е „отворен“ към идеята.
„Непрекъснато проучвам оръжейните системи, които бихме могли да предоставим“, заяви Уолъс пред членове на парламента.
Според него Обединеното кралство разполага с „потенциални оръжейни системи, които са с по-далечен обсег, и ако руснаците продължат да атакуват цивилни райони и да се опитват да нарушават Женевските конвенции, тогава ще бъда отворен за възможности какво да правим по-нататък“.
Откакто Москва започна инвазията си в Украйна на 24 февруари, Обединеното кралство е предоставило на Украйна подкрепа на обща стойност 4,65 млрд. долара, включително оръжия, военно обучение и хуманитарна помощ.
На 19 ноември министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак посети Киев, където обеща допълнителни 61 млн. долара за украинските военни усилия.
Ройтерс допринесе за този доклад.