Българският президент и кралят на Йордания Абдула II съ-председателстват среща на балканските държави (плюс Белгия)
„Голямото предизвикателство не само пред Балканите и Европа, но и пред света днес, е да се освободи от самозаблудата, че е възможно мирът и сигурността да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг“. Това заяви президентът Румен Радев преди началото на срещата на високо равнище „Процес Акаба за Балканите“, съпредседателствана от Република България и Хашемитското кралство Йордания.
Във форума участват председателят на Председателството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович, президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова, президентът на Черна гора Яков Милатович, президентът на Словения Наташа Пирц Мусар, президентът на Албания Байрам Бегай, президентът на Косово Вьоса Османи, президентът на Хърватия Зоран Миланович, президентът на Сърбия Александър Вучич и министърът на вътрешните работи на Белгия Бернар Куинтин. На срещата са поканени също близо 30 делегации, водени от държавни ръководители, представители на правителства, на междуправителствени и неправителствени организации и ръководители на дипломатически мисии у нас.
Инициираният през 2015 г. от краля на Йордания Абдула II „Процес Акаба“ е посветен на въпроси, свързани с тероризма, нелегалната миграция и радикализацията. София приема третата среща на високо равнище от този формат, посветена на Балканския регион.
„Днес, когато сигурността се превръща в ежедневно предизвикателство, особено важно е държавните лидери да могат да обменят мнения и заедно да търсят пътища за нейното укрепване“, подчерта българският президент. По думите му във време на рязко влошаване на средата за сигурност е особено важно да се чуват повече гласове на лидери и експерти и да се зачитат техните мнения и предложения.
„Ако това беше направено, нямаше да се случи фаталното за Украйна контранастъпление, предприето през 2023 г., и редица лидери в Европа да живеят с наивното убеждение, че наливайки повече средства и оръжия в Украйна, тя ще постига значими военни успехи и ще може да преговаря от позиция на силата“, заяви държавният глава и припомни многократно заявената от него позиция, че тези действия няма да доведат до успех, а до повече разрушения, жертви, отдалечаване на мира и загуба на още повече територии от страна на Украйна.
„Често се забравят уроците на историята, че във времена на глобални сблъсъци не може да има изолирани острови на мир и спокойствие“, посочи още Румен Радев и открои значимостта на днешния форум, посветен на сигурността в региона.
„Именно Балканите са особено чувствителни на темата за сигурността, защото ние пряко понасяме последствията от военните конфликти около нашия регион, които подхранват нелегален трафик на хора, миграция, тероризъм и радикализация“, подчерта президентът и добави, че именно затова фокусът на срещата на високо равнище „Процес Акаба за Балканите“ е върху това общо разбиране по въпросите на сигурността и търсенето на общи пътища за тяхното решаване.
България и Йордания отбелязаха наскоро 60-ата годишнина от установяването на двустранни дипломатически отношения, а „официалното посещение на крал Абдула II дава възможности за последващото им задълбочаване“, каза Румен Радев при посрещането на йорданския крал на 3-ти април. По думите на президента Йордания има водеща роля в арабския свят и е признат фактор на стабилност в региона на Близкия Изток, а България като член на ЕС и НАТО полага активни усилия за укрепване на доверието, сътрудничеството и добросъседството на Балканите и в Европа. „Отговорността на нашите две страни към проблемите на сигурността в тези два ключови региона ни прави много близки и ни позволява да работим заедно и да търсим общи решения не само на двустранно ниво, но и в рамките на всички международни организации и инициативи“, посочи държавният глава.
Румен Радев изрази подкрепата на България към Йордания, както и за личните усилия на крал Абдула II, за прекратяване на кръвопролитието и разрушенията в Ивицата Газа, за преодоляване на тежката хуманитарна криза и за намирането на мирно решение със средствата на дипломацията. Българският държавният глава подчерта, че „страната ни остава категорична в позицията си, че решението на израелско-палестинския конфликт на основата на две държави е единственият начин за постигане на устойчив и дълготраен мир в региона“.
„Разглеждаме България като стълб на сила в региона, но и като мъдър глас в НАТО и в Европейския съюз“, заяви от своя страна крал Абдула II и открои значението на партньорството между Йордания и България за сътрудничеството между региона на Близкия Изток и Европа и за справяне с общите предизвикателства.