Московски съд наложи на Apple глоби заради „насърчаване на нетрадиционни сексуални отношения“ и непремахването на забранено съдържание
Таганският районен съд в Москва наложи на Apple глоби в размер на 10,5 млн. рубли (приблизително 131 000 долара) за нарушения, свързани с руската забрана за „ЛГБТ пропаганда“ и за непремахване на съдържание, поискано от държавните регулаторни органи.
Решенията бяха обявени на 19 май, според независимата руска медия „Медиазона“, чиито репортери присъстваха на частите от съдебното заседание, отворени за пресата. Руските държавни агенции ТАСС и „Интерфакс“ потвърдиха информацията за решенията.
В рамките на едно заседание съдия Александра Анохина наложи четири отделни глоби на Apple Distribution International Ltd., съобщи „Медиазона“. Три от тях, всяка на стойност 2,5 млн. рубли (около 31 000 долара), бяха свързани с нарушения на разпоредби от 2023 г., които криминализират разпространението на материали, смятани за насърчаващи „нетрадиционни сексуални отношения“. Четвъртата глоба от 3 млн. рубли (около 37 400 долара) беше наложена за неспазване на изискванията за премахване на онлайн съдържание, нарушаващо руските закони за информация. Подробности за исковете не бяха разкрити, тъй като по-голямата част от съдебното производство беше закрито за медиите и обществеността.
Apple все още не е предоставила коментар относно съдебните решения.
Тези действия представляват най-значимото правно предизвикателство за Apple в рамките на разширените руски закони за цензура.
Забрана за „ЛГБТ пропаганда“
През 2023 г. Русия разшири своите ограничения върху популяризирането на „нетрадиционни сексуални отношения“. Законът забранява разпространението на съдържание, което според властите „насърчава хомосексуалността“, включително чрез филми, книги и онлайн платформи, като предвижда значителни глоби за нарушителите.
Тогавашният държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен осъди мярката, определяйки я като „удар по свободата на изразяване“. В отговор руското посолство във Вашингтон обвини Запада в опит да „налага псевдолиберални и извратени идеи за правата на човека на други държави“.
Законът от 2023 г. надгражда ограниченията от 2013 г., когато Русия за първи път забрани „ЛГБТ пропагандата“, насочена към непълнолетни. Оттогава тези разпоредби се използват за забрана на публични прояви като „гей прайдове“ и за задържане на ЛГБТ активисти.
Руският президент Владимир Путин, подкрепян от Руската православна църква, многократно е заявявал, че „ЛГБТ пропагандата“, особено идеята за „плавност на половете“, представлява заплаха за културните и морални ценности на Русия. Той неведнъж е обвинявал Запада в „морален упадък“ и налагане на „чужди идеологии“.
„Западните елити смятат, че могат да наложат на своите народи странни идеи, като съществуването на десетки полове“, заяви Путин през октомври 2022 г. „Но те нямат право да изискват от другите да следват техния пример.“
Apple под натиск
След началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г. Apple е изправена пред нарастващ натиск от руските регулаторни органи. Според докладите за прозрачност на компанията през 2023 г. тя е премахнала 12 приложения от App Store в Русия – спрямо 7 през предходната година – в съответствие с местните закони, ограничаващи съдържание, критикуващо войната.
На фона на обвиненията, че се подчинява на руските изисквания за цензура, Apple защити действията си в изявление пред „Репортери без граници“. Компанията отбеляза, че неспазването на тези изисквания може да доведе до закриване на целия App Store в Русия. Apple подчерта, че поддържането на ограничено присъствие в страната позволява запазването на достъпа до комуникационни инструменти, което според нея подкрепя „демократичните принципи“ и е в съответствие с неофициалните насоки на правителството на САЩ.
Съдебните решения в Москва идват на фона на нарастващ регулаторен контрол върху Apple и в други региони. През април 2025 г. Европейската комисия наложи глоба от около 570 млн. долара за нарушаване на Закона за цифровите пазари на ЕС чрез ограничаване на възможностите на разработчиците да предлагат по-евтини алтернативи извън App Store.
Междувременно Apple ускорява диверсификацията на производството си, намалявайки зависимостта си от Китай. В момента компанията произвежда около 14% от своите iPhone-и в Индия, като местни официални лица прогнозират, че този дял може да достигне 25% до 2026 г.
Адам Мороу и „Асошиейтед Прес“ допринесоха за този материал.