Осъдената Наталия Миненкова заяви, че страната ѝ се превръща в оръдие на ККП
Московски съд осъди жена на четири години затвор за практикуване на Фалун Гонг. Наблюдатели на правата на човека вече алармират за „опасната близост“ между Русия и Китай.
47-годишната Наталия Миненкова получи присъдата си на 23 юли, след като прекара цяла година в ареста под обвинението за „осъществяване на дейности на нежелана организация“.
Присъдата беше произнесена само ден след като властите в Сибир нахлуха в дома на практикуваща Фалун Гонг и иззеха телефона и лаптопа ѝ.
Репресиите срещу практикуващи Фалун Гонг в Русия се засилиха през последната година. От март 2024 г. насам седем други практикуващи са преследвани или задържани.
В края на юни руската гражданка Джу Юн също получи присъда от три години затвор по същия закон. А през ноември 2024 г. Оксана Щеткина от южния руски град Пятигорск беше осъдена на две години затвор заради връзката си с „Приятели на Фалун Гонг“ – организация, която руският съд определи като „нежелана“.
Противоречивият закон, според който „осъществяването на дейности на нежелана организация“ се счита за престъпление, беше приет през 2015 г. Руските власти го използваха за преследване на повече от 100 организации, както и на журналисти и правозащитници.
Ливай Броуди, изпълнителен директор на Информационния център на Фалун Дафа, заяви, че тенденцията да се наказват практикуващи Фалун Гонг за това, че практикуват медитация е „опасна и дълбоко тревожна“.
Фактът, че Миненкова беше осъдена три дни след ключова годишнина на Фалун Гонг – 26-ата година от началото на преследването в Китай, поражда сериозни въпроси, каза той.
„Независимо дали е умишлено или не, моментът наподобява почерка на Пекин и сигнализира за опасна близост до неговите авторитарни репресии“, каза Броуди пред The Epoch Times.
„Под достойнството и националния суверенитет на Русия е да се подчини на натиска на Пекин да забрани Фалун Гонг и да затваря собствените си граждани. Историята няма да погледне благосклонно към онези, които избират да си сътрудничат с Китайската комунистическа партия – най-жестокият комунистически режим в съвременния свят.“
По-широка тенденция на транснационални репресии
Според Броуди се очертава „тревожна закономерност“ между нарастващото китайско влияние и разширяващите се репресии срещу Фалун Гонг в световен мащаб.
Арестът на Миненкова през май 2024 г. се случи две седмици преди срещата между Владимир Путин и китайския лидер Си Дзинпин. Тази среща завърши с обещанието на двамата за „нова ера“ на партньорство. Подобни арести се проведоха и в Сърбия и Малайзия през изминалата година преди пътуванията на Си в съответните страни. Според Броуди това отразява „по-широка тенденция на транснационални репресии, свързани с влиянието на Пекин“.
„Тези инциденти пораждат сериозни опасения, че Москва и други правителства може да потискат мирни религиозни групи, за да се приближат до Пекин – използвайки репресиите като своеобразна дипломатическа валута“, каза той.
Освен временните задържания в Сърбия и Малайзия, ситуацията в Русия изглежда особено тревожна. Москва включи седем организации, свързани с Фалун Гонг, в списъка на незаконните организации и забрани няколко публикации за Фалун Гонг, включително основната философия на практиката „Джуан Фалун“, както и доклад за санкционираното от режима принудително отнемане на органи в Китай.
През 2017 г. някои руски градове забраниха художествена изложба с картини, които изобразяват реални истории за мъчения и преследване на Фалун Гонг в Китай. Местната прокуратура се позова на „целесъобразността от запазване на добрите международни отношения“, за да оправдае действието.
Сега Русия издава „наказателни присъди за медитация“. Изглежда, че Москва „предприема крайни мерки, за да си осигури благоволението на Пекин“, казва Броуди.
Следвайки съвестта
Миненкова, заместник-управител в компания за доставка на стоматологично оборудване, практикува Фалун Гонг повече от десет години.
„Ние казваме истината за преследването на Фалун Гонг и ККП се страхува от това“, заяви тя пред съда на 23 юли. „И тук, в Русия, партията върши мръсната си работа с ваши ръце – с ръцете на следователи, прокурори, служители на ФСБ.“
„Колкото и дълго и внимателно да търсят правоохранителните органи доказателства за „престъплението“, за което ме съдят, те няма да ги намерят“, заяви Миненкова. „Защото няма нито престъпление, нито вина. И служителите на правоприлагащите органи знаят това.“
Тя разказа за популярността на Фалун Гонг в Китай през 90-те години на миналия век, когато около 70-100 милиона души започват да го практикуват заради физическите и психическите ползи. И как през 1999 г. атеистичният режим обявява практиката за свой враг, след като я счита за заплаха за властта на партията. Режимът мобилизира ресурсите на цялата нация, за да я изкорени.
Миненкова приписва на практиката заслугата за излекуването на стомашните ѝ проблеми, болките в гърлото и хроничния тонзилит. Характерът ѝ също се подобрил благодарение на практиката, казва тя. Сестра ѝ, с която преди се карала постоянно, веднъж ѝ казала, че „много се е променила“.
Тя пише писма и участва в медицински форуми и други събития, с които насочва внимание към продължаващото преследване на Фалун Гонг, включително принудителното отнемане на органи в Китай от затворници с нейната вяра. Казва, че не може да мълчи пред лицето на убийствата.
„Много е болезнено да виждам, че моята страна, вместо да ме защити от преследването на ККП и да помогне за разобличаването на мъченията, убийствата и принудителното отнемане на органи в Китай, се превръща в инструмент в ръцете на ККП и преследва собствените си граждани“, казва Миненкова.
„Затворът не е най-лошото нещо, което може да се случи на човек. Много по-лошо е да загубиш себе си, като откажеш да действаш според съвестта си.“