„Религиозната свобода в Китай продължава да намалява под управлението на комунистическия режим в Пекин, който се опитва да изнесе религиозното потисничество в чужбина“, се казва в най-новия доклад на Комисията по международни религиозни свободи на САЩ (USCIRF) от 28 април т. г.
На преследване в Китай са подложени най-различни религиозни и духовни групи, включително християни, тибетски монаси, мюсюлмани и последователи на древната духовна дисциплина Фалун Гонг.
В рамките на Китай
Пекин построи в северозападния регион Синдзян центрове за задържане, за да затвори в тях около един милион уйгури и други мюсюлмани от етнически малцинства. Навсякъде другаде продължава разрушаването на подземни църкви и различни места за преклонение.
През 2019 г. хиляди практикуващи Фалун Гонг бяха арестувани заради отказа им да се откажат от духовните си убеждения или заради разпространяването на свързана с практиката информация, отбелязва докладът.
Списъкът с религиозни нарушения и нарастващата враждебност на режима към вероизповеданията превърна в Китай в „най-големия нарушител на религиозни свободи“, заяви в интервю Гари Л. Бауер – Комисар на Комисията по международни религиозни свободи на САЩ (USCIRF).
Въпреки че Китай ежегодно бива класифициран от Държавния департамент на САЩ като „държава от особена загриженост“, поради незадоволителната история на страната по отношение на религиозните свободи от 1999 г. насам, Бауер каза, че би искал „да има още по-нисша дефиниция, с което да обозначим комунистически Китай.“
„Китай е обявил война на религиозната вяра“ – заяви той.
„Във всички случаи, посланието, което изпращат китайските комунисти е, че нито един китайски гражданин не може да бъде лоялен към нищо по-висше от комунистическата партия – заяви Бауер. – Няма място за търсене на Бог при китайския комунизъм. Това е позор, международна заплаха.“
Той също така заклейми „варварската практика“ на китайския режим насилствено да отнема органи от лишени от свобода живи последователи на Фалун Гонг, като нарече „недопустимо“ замесването в подобен акт на която и да била цивилизована нация.
Износ на заплаха
В доклада се посочва също, че налице са тревожни сигнали как китайският режим разпространява по света своята политика на нарушаване на човешките права.
Комисията отбеляза постоянните усилия на китайските дипломати да саботират международни правозащитни организации, като Организацията на обединените нации, като отбеляза, че през месец февруари Пекин наложи вето на резолюция на Съвета за сигурност, чиято цел бе да защити рохингските бежанци в Бирма (известна също като Мианмар).
Технологията за разпознаване на лица, употребявана от китайската комунистическа партия (ККП), за да изгради държавна система за масово наблюдение, също така се разпространи в над 100 държави, като в някои случаи беше използвана като инструмент, насочен към политически дисиденти, се отбелязва в доклада.
През 2019 г., полицията в Узбекистан принуди около 100 мюсюлмани да обръснат брадите си, под предлог, че окосмяването по лицето намалява ефективността на камерите за лицево разпознаване, които бяха произведени в Китай, съобщава докладът.
По ирония на съдбата, през март 2019 г. „Организацията за ислямско сътрудничество“ – група от 57 държави с преобладаващо мюсюлманско население, издаде резолюция, с която похвали Пекин за „предоставените грижи“ към мюсюлманското население в Китай и изрази желание за задълбочаване на връзките.
„Това е доказателство какъв вид натиск са готови да окажат комунистите върху други държави“ – каза Бауер.
Междувременно държави в Африка, които имат дългове към Китай също са по-склонни да се чувстват принудени да следват директивите на ККП, като например по време на гласоподаването в Генералната асамблея на ООН, заяви Бауер.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео отбеляза по време на световната среща за насърчаване на религиозните свободи през месец юли 2019 г., че китайският режим се опитва да разубеди други държави да се присъединят към срещата.
Комисията препоръчва в доклада правителството на САЩ да наложи целенасочени санкции срещу груби китайски нарушители на религиозни свободи, като замрази притежанията им или им забрани достъп до Съединените щати; да се противопостави на провеждането в Пекин на зимните олимпийски игри през 2022 г. поради нарушенията на религиозните свободи от режима; да увеличи усилията за ограничаване на китайските опити за оказване влияние върху Съединените щати, с цел потушаване на критиките към Пекин.
Бауер обяви, че комисията ще продължи да изобличава нарушенията на човешките права от ККП.
„Не можем да позволим на комунистически Китай да се превърне в модел за подражание от други държави, който ги учи, че могат да отказват на хората това фундаментално право.“