Държавният департамент на САЩ призова всички правителства да уважават религиозната свобода, след като международният съд по правата на човека в Европа постанови, че руската забрана на материали за Фалун Гонг е незаконна.
„В по-широк план ние категорично се противопоставяме на закони, които възпрепятстват свободата на изразяване и свободата на вероизповедание – права, защитени от Всеобщата декларация за правата на човека и Международния пакт за граждански и политически права“, заяви говорител на Държавния департамент пред The Epoch Times. „Обезпокоени сме от всеки опит да се попречи на хората да упражняват основните си права и насърчаваме всички правителства да зачитат религиозните свободи или убеждения.“
Решението на Европейския съд по правата на човека от 31 януари се отнася до руска забрана от 2008 г., насочена към четири материала, свързани с духовната практика Фалун Гонг – медитативна практика, произхождаща от Китай, която се отличава с ценностите истинност, доброта и търпение.
Сред публикациите, които са били обект на посегателство, са основното учение на практиката „Джуан Фалун“, две брошури за представяне на практиката и популяризиране на глобалния протест с олимпийския огън, в който се изтъкват нарушенията на човешките права в комунистически Китай – тогава домакин на първите олимпийски игри в Пекин – и разследващ доклад, хвърлящ светлина върху системното насилствено отнемане на органи от китайския режим.
Преди Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. привърженици на Фалун Гонг и активисти за правата на човека в цял Китай бяха преследвани или хвърлени в затвора. Ю Джоу, популярен фолклорен музикант, попада в обхвата на проверката и умира дни след ареста си. Съпругата му, Сю На, художничка, сега излежава осемгодишна присъда както за това, че се е придържала към убежденията си, така и за това, че е споделила с The Epoch Times снимки, свързани с Ковид, в условията на силно ограничаване на информацията за пандемията в Пекин през 2020 г.
Европейският орган по правата на човека установи, че руската забрана е нарушила защитата на свободата на словото, предвидена в Европейската конвенция за правата на човека, в контекста на правото на религиозна свобода в Хартата.
Руските съдилища „не са преценили необходимостта от забрана на публикациите с оглед на контекста, в който те са били публикувани, тяхното естество и формулировка, както и възможния им вреден ефект“, се посочва в решението от 31 януари.
Леви Брауд, изпълнителен директор на Информационния център на Фалун Дафа, заяви, че се надява решението на Европейския съд да бъде напомняне за руските власти, че „сътрудничеството с ККП [Китайската комунистическа партия] никога не е удачно“.
„Все пак признаваме, че Москва не е ККП и все още смятаме, че руските власти могат да се коригират и да не изпълняват заповедите на ККП за потискане на религиозната свобода“, каза той пред The Epoch Times.