• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

Ще изпревари ли икономиката на Индия тези на Китай и САЩ

отДжон Мак Глион
16 май , 2023
Пътници вървят по перона на жп гара

Пътници вървят по перона на жп гара в Мумбай, Индия (Нихарика КулкарниReuters)

Индия изпреварва Китай по брой население, но може ли да се превърне в следващата икономическа суперсила?

Индия е държава във възход. Въпреки че получава независимост от Обединеното кралство още през 1947 г., икономиката ѝ започва да се подобрява значително едва през 90-те години на миналия век, след като са въведени редица икономически реформи. В допълнение към укрепването на банковия сектор и модернизирането на фондовите пазари, тези реформи отвориха индийската икономика за големи чуждестранни инвестиции.

До 2015 г. Индия се превърна във най-бързо разрастващата се икономика в света.

До 2075 г. се очаква индийската икономика да надмине тази на САЩ.

Но преди това, поглеждайки към настоящите тенденции в Китай, последиците от бруталните COVID-19 ограничения, високите нива на безработица сред младежите и несигурния пазар на недвижими имоти, се питаме дали Индия може да направи немислимото и да изпревари китайската икономика.

Според анализатори на Morgan Stanley само след четири години Индия може да стане третата по големина икономика, изпреварвайки Япония и Германия. До 2030 г., благодарение на разумните инвестиции в технологиите и енергийния сектор, анализаторите очакват Индия да има третия по големина фондов пазар в света.

Икономическото развитие е тясно свързано с качественото образование – нещо което изглежда индийското правителство подкрепя. Неотдавнашното предложение на Индия да се разреши на чуждестранни институции да откриват кампуси в страната, както първи съобщи South China Morning Post, е част от по-широките усилия на министър-председателя Нарендра Моди да превърне Индия в истински образователен център, способен да се конкурира както със САЩ, така и с Китай.

Фокусът на Моди върху подобряването на образованието идва в момент, когато Индия се готви да изпревари Китай и да се превърне в най-населената страна в света (до средата на 2023 г. бел.ред.). Някои известни коментатори смятат, че изпреварването на Китай от страна на Индия не е само символично – то означава значителна промяна в разпределението на силите.

Промяна в икономиката

Както вече отбеляза Джефри Гарет, политолог и настоящ декан на бизнес училището „Маршал“ към Университета на Южна Калифорния, Китай е на път да се превърне в „първата страна в историята, която ще остарее, преди да забогатее“. Въпреки че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е впечатляващ, БВП на глава от населението е само 12 556 щатски долара.

Китайската икономика неизбежно ще почувства последиците от застаряването и намаляването на населението. До 2050 г., отбелязва Гарет, „коефициентът на зависимост“ в Китай ще нарасне от 35% на 70%. За непосветените, „коефициентът на зависимост“ се отнася до лицата под 15- или над 64-годишна възраст, които разчитат на подкрепата на населението в трудоспособна възраст (тези на възраст от 15 до 64 години).

Като се има предвид, че Китай вече има слаба система за социално подпомагане, здравна система, която се нуждае от драстичен ремонт, и всяка година губи средно 5 милиона жени в репродуктивна възраст, е много трудно да се предвиди как ще се справи, когато населението застарява, боледува, става по-малко продуктивно и все по-зависимо от подкрепата на Китайската комунистическа партия (ККП).

Демографският състав на Индия е поразително различен. Повече от една четвърт от населението на страната е на възраст под 15 години, а по-малко от една осма е на възраст над 60 години. Френският философ Огюст Конт нарича демографията „съдба“. Въпреки че това твърдение е било и все още е леко преувеличено, една здрава демография със сигурност е необходима за здрава икономика и здраво бъдеще.

В Индия коефициентът на зависимост продължава да спада, което е по-скоро критично. Понастоящем той е 48%, а до 2050 г. се очаква да достигне 40 процента. От друга страна, в Съединените щати може да се очаква коефициентът на зависимост да достигне зашеметяващите 66%. Към 2050 г. средната възраст в Китай ще бъде 50 години, в САЩ – 42,3 години, а в Индия – само 37,5 години.

plakat s nadpis bojkotiraj kitajskite produkti v hajderabad indija
Плакат с надпис Бойкотирай китайските продукти в Хайдерабад, Индия (Noah SeelamGetty Images)

Тъй като животът ни става все по-преплетен с технологиите, бъдещето ще бъде спечелено от нациите с най-добрите научни умове. Индия е страна, известна с това, че създава брилянтни учени. Много от тези блестящи учени са учили в САЩ, след което са се насочили към възможности за работа в САЩ, като по този начин са облагодетелствали американската икономика.

Сега обаче, когато Моди се стреми да превърне Индия в глобален образователен център, способен да се конкурира със САЩ, има голяма вероятност Индия да задържи по-голям брой от тези брилянтни учени, което ще бъде от полза за индийската икономика.

Когато разглеждаме научните и технологичните тенденции, Индия вече се представя отлично. Въпреки това, с тези нови образователни реформи и младото, динамично население, трябва да очакваме, че през следващите две до три десетилетия в Индия ще се случи нещо като научна и технологична революция.

И накрая, за разлика от Китай, където дори при споменаване на думата „демокрация“ човек може да бъде вкаран в затвора, Индия е страна, която изглежда цени идеята за свобода на избора. В края на краищата Индия се смята за най-голямата демокрация в света.

Безкрайният прогрес е невъзможен, но ограниченията пред него са многократно по-очевидни в страна като Китай, където властва тиранията. Такъв метод на управление не е съвместим с устойчив икономически растеж. В дългосрочен план това, което в крайна сметка ще срине Китай, може да помогне на Индия да се изкачи на върха на икономиката.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Китай: стремеж към световно господство чрез контрол на пристанища и вериги за доставки
За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай
Йонми Парк: Китай – Народната република на оковите
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
Клаус Шваб подаде оставка като председател на Световния икономически форум

Клаус Шваб подаде оставка като председател на Световния икономически форум

0
0
Китай увеличава митата върху вноса от САЩ до 125 процента

Китай вдига до 125% митата за внос от САЩ

0
0
Българската агенция за инвестиции към Министерството на иновациите и растежа връчи на 2 април наградите "Инвеститор на годината" 2024 (Снимка: МИР)

Българската космическа компания EnduroSat получи наградата „Инвестиция в иновативен бизнес“

0
0
Тайланд нарежда разследване на свързана с Китай сграда, която се срути при земетресение

Тайланд нарежда разследване на свързана с Китай сграда, която се срути при земетресение

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Лидерът на Републиканската народна партия (РНП) и кандидат за президент Кемал Кaлъчдароглу (вляво) и Турският президент Реджеп Тайип Ердоган от Партията на справедливостта и развитието (вдясно) (Burak Kara/Getty Images)

Турция на кръстопът - идва ли краят на Ердоган

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria