Индия изпреварва Китай по брой население, но може ли да се превърне в следващата икономическа суперсила?
Индия е държава във възход. Въпреки че получава независимост от Обединеното кралство още през 1947 г., икономиката ѝ започва да се подобрява значително едва през 90-те години на миналия век, след като са въведени редица икономически реформи. В допълнение към укрепването на банковия сектор и модернизирането на фондовите пазари, тези реформи отвориха индийската икономика за големи чуждестранни инвестиции.
До 2015 г. Индия се превърна във най-бързо разрастващата се икономика в света.
До 2075 г. се очаква индийската икономика да надмине тази на САЩ.
Но преди това, поглеждайки към настоящите тенденции в Китай, последиците от бруталните COVID-19 ограничения, високите нива на безработица сред младежите и несигурния пазар на недвижими имоти, се питаме дали Индия може да направи немислимото и да изпревари китайската икономика.
Според анализатори на Morgan Stanley само след четири години Индия може да стане третата по големина икономика, изпреварвайки Япония и Германия. До 2030 г., благодарение на разумните инвестиции в технологиите и енергийния сектор, анализаторите очакват Индия да има третия по големина фондов пазар в света.
Икономическото развитие е тясно свързано с качественото образование – нещо което изглежда индийското правителство подкрепя. Неотдавнашното предложение на Индия да се разреши на чуждестранни институции да откриват кампуси в страната, както първи съобщи South China Morning Post, е част от по-широките усилия на министър-председателя Нарендра Моди да превърне Индия в истински образователен център, способен да се конкурира както със САЩ, така и с Китай.
Фокусът на Моди върху подобряването на образованието идва в момент, когато Индия се готви да изпревари Китай и да се превърне в най-населената страна в света (до средата на 2023 г. бел.ред.). Някои известни коментатори смятат, че изпреварването на Китай от страна на Индия не е само символично – то означава значителна промяна в разпределението на силите.
Промяна в икономиката
Както вече отбеляза Джефри Гарет, политолог и настоящ декан на бизнес училището „Маршал“ към Университета на Южна Калифорния, Китай е на път да се превърне в „първата страна в историята, която ще остарее, преди да забогатее“. Въпреки че брутният вътрешен продукт (БВП) на Китай е впечатляващ, БВП на глава от населението е само 12 556 щатски долара.
Китайската икономика неизбежно ще почувства последиците от застаряването и намаляването на населението. До 2050 г., отбелязва Гарет, „коефициентът на зависимост“ в Китай ще нарасне от 35% на 70%. За непосветените, „коефициентът на зависимост“ се отнася до лицата под 15- или над 64-годишна възраст, които разчитат на подкрепата на населението в трудоспособна възраст (тези на възраст от 15 до 64 години).
Като се има предвид, че Китай вече има слаба система за социално подпомагане, здравна система, която се нуждае от драстичен ремонт, и всяка година губи средно 5 милиона жени в репродуктивна възраст, е много трудно да се предвиди как ще се справи, когато населението застарява, боледува, става по-малко продуктивно и все по-зависимо от подкрепата на Китайската комунистическа партия (ККП).
Демографският състав на Индия е поразително различен. Повече от една четвърт от населението на страната е на възраст под 15 години, а по-малко от една осма е на възраст над 60 години. Френският философ Огюст Конт нарича демографията „съдба“. Въпреки че това твърдение е било и все още е леко преувеличено, една здрава демография със сигурност е необходима за здрава икономика и здраво бъдеще.
В Индия коефициентът на зависимост продължава да спада, което е по-скоро критично. Понастоящем той е 48%, а до 2050 г. се очаква да достигне 40 процента. От друга страна, в Съединените щати може да се очаква коефициентът на зависимост да достигне зашеметяващите 66%. Към 2050 г. средната възраст в Китай ще бъде 50 години, в САЩ – 42,3 години, а в Индия – само 37,5 години.
Тъй като животът ни става все по-преплетен с технологиите, бъдещето ще бъде спечелено от нациите с най-добрите научни умове. Индия е страна, известна с това, че създава брилянтни учени. Много от тези блестящи учени са учили в САЩ, след което са се насочили към възможности за работа в САЩ, като по този начин са облагодетелствали американската икономика.
Сега обаче, когато Моди се стреми да превърне Индия в глобален образователен център, способен да се конкурира със САЩ, има голяма вероятност Индия да задържи по-голям брой от тези брилянтни учени, което ще бъде от полза за индийската икономика.
Когато разглеждаме научните и технологичните тенденции, Индия вече се представя отлично. Въпреки това, с тези нови образователни реформи и младото, динамично население, трябва да очакваме, че през следващите две до три десетилетия в Индия ще се случи нещо като научна и технологична революция.
И накрая, за разлика от Китай, където дори при споменаване на думата „демокрация“ човек може да бъде вкаран в затвора, Индия е страна, която изглежда цени идеята за свобода на избора. В края на краищата Индия се смята за най-голямата демокрация в света.
Безкрайният прогрес е невъзможен, но ограниченията пред него са многократно по-очевидни в страна като Китай, където властва тиранията. Такъв метод на управление не е съвместим с устойчив икономически растеж. В дългосрочен план това, което в крайна сметка ще срине Китай, може да помогне на Индия да се изкачи на върха на икономиката.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА