Getting your Trinity Audio player ready...
|
Китайският комунистически режим изнася зад граница преследването на последователите на Фалун Гонг
Датата 10 декември е обявен за Международен ден за правата на човека. Но за милиони последователи на духовния метод Фалун Гонг в Китай този ден няма значение, защото в продължение на четвърт век те са лишени от човешки права. Комунистическият режим е отнел на хиляди от тях дори изконното право на живот. Кампанията на репресии срещу религиозната група не само продължава с пълна сила в Китай от 1999 г. насам, но нейният интезитет се разраства и извън границите на източната държава, превръщайки я в транснационална.
Китайският лидер Си Дзинпин е провел през октомври 2022 г. тайна среща, на която е инструктирал висши държавни служители за нова международна стратегия срещу симпатизантите на Фалун Гонг. Това разкри The Epoch Times. Участниците в срещата контролират китайските политически и разузнавателни дейности, както и операциите за чужда намеса.
В основата на новата стратегия на Китайската комунистическа партия (ККП) за борба с Фалун Гонг е провеждането на кампании за дезинформация чрез инфлуенсъри в социалните платформи и западни медии, както и използването на американската правна система за преследване на компании, основани от практикуващи Фалун Гонг.
Подробности за тайната среща през 2022 г. бяха предоставени от Юан Хонбин, китайски правен експерт, който живее в изгнание в Австралия и поддържа връзки с висшите политически кръгове в Китай. Неговият разказ се основава на информация, която е получил от два източника: лице от семейство на ККП ветерани, което сега се противопоставя на Си, и вътрешен информатор, който говори по съвест.
Срещата се е състояла непосредствено преди 20-ия национален конгрес, на който Си си осигури безпрецедентен трети мандат като партиен лидер. По време на срещата той е заявил пред официалните лица, че предишните усилия на режима да потисне Фалун Гонг в чужбина са се провалили.
В началото на 90-те години на миналия век Фалун Гонг (Фалун Дафа) е най-бързо разрастващата се духовна група в Китай. Духовният метод се базира на принципите Истинност, Доброта, Търпение и има пет медитативни упражнения. Фалун Гонг учи практикуващите да подобрят нравствения си характер. През 1999 г. ККП възприема нарастващата популярност на духовната дисциплина като заплаха и започва кампания на преследване, като се зарича да я премахне. Четвърт век по-късно религиозната група продължава да е жестоко преследвана от ККП, включително чрез ръководено от режима насилствено отнемане на органи.
Инструкциите на Си, за които не е съобщавано по-рано, са ескалирали дългогодишната офанзива срещу практикуващите Фалун Гонг. Тя е изнесена и в чужбина, хвърляйки сянка върху живота на тези, които са потърсили убежище в САЩ и други държави.
„Тежка ситуация“, казва Си
Срещата е проведена от Комисията по политически и правни въпроси и на нея са присъствали министрите на националната сигурност и на държавната сигурност, секретарят и няколко заместник-секретари на Комисията по политически и правни въпроси, служители от Министерството на външните работи и от Департамента за работа на Обединения фронт – ключовата китайска агенция, натоварена с операциите за оказване на влияние в чужбина.
Според Си Дзинпин международните усилия срещу Фалун Гонг са неуспешни заради разрастването на медийните организации, основани от практикуващи Фалун Гонг. Китайският лидер твърди, че те са се превърнали в основната „враждебна сила“ срещу ККП, не само на китайски, но и на английски език.
Сред медиите, основани от практикуващи Фалун Гонг, са The Epoch Times и New Tang Dynasty Television (NTD), които са създадени в началото на 2000 г., първоначално на китайски, а понастоящем на много езици, включително на български.
Си заявил, че въпреки дългогодишните усилия и вложените работна сила, материални ресурси и пари, ККП не само не е успяла да потисне тези медии, но вместо това им е позволила да се превърнат във водеща контрасила на ККП в международен план и в медийната среда.
Лидерът на ККП определил ситуацията като „тежка“ и заявил, че това е голям пропуск на отговорните служители.
Според Юан, Си смята, че провалът се дължи на липсата на „стратегическо планиране“ и „задълбочена, силова координация“ и че съществуващите тактики за потискане са твърде „резервирани, консервативни и недостатъчно креативни“. И макар че режимът е налял значително количество ресурси за усилията, при дисциплинарната проверка се е оказало, че голяма част от тях са пропилени поради корупция.
Си наредил на присъстващите да започнат „отново да развиват анти Фалун-Гонг силите“ и да преоценят настоящия персонал, определен за тази задача в чужбина, а ако е необходимо – да наложат наказания или да ги съкратят.
Смяна на стратегията
По традиция китайското външно министерство и Управление 6-10 – извънправен апарат, специално натоварен с преследването на Фалун Гонг – провеждат кампанията в чужбина. Според Юан, Си е наредил да се извърши структурна промяна.
На срещата той възложил на Централната комисия по политически и правни въпроси, която е надзирател на всички правоприлагащи органи, да координира задачата както в Китай, така и извън него.
Под надзора на комисията начело на преследването в Китай е било поставено Министерството на обществената сигурност, с неговите около 2 милиона служители на правоохранителните органи.
Министерството на държавната сигурност, което е водещата шпионска агенция на Китай, е било натоварено със задачата да атакува Фалун Гонг в чужбина. Подпомагащата роля била дадена на съответния отдел от Министерството на външните работи и на Отдела за работа на Обединения фронт. Това е оперативното звено на ККП за влияние в чужбина.
Си инструктирал длъжностните лица да използват дезинформация, за да атакуват Фалун Гонг, чрез медии без връзки с ККП и със социални платформи, Той им е наредил да насочат енергията си към очерняне на основателя на Фалун Гонг – г-н Ли Хонгджъ, и към дискредитиране на медиите, основани от Фалун Гонг практикуващи.
За подмяната на общественото мнение според Си трябвало да се използват западните медии и социални платформи, а не държавните китайски медии, което би се възприело като пропаганда.
Но западната преса отдавна се използва в пропагандните войни на комунистическите държави.
„Това, което прави ККП, е точно това, което правеше Съветският съюз, като се опитваше да вкара своя наратив, своята пропаганда в признати западни вестници, списания, медии“, заяви пред The Epoch Times Роналд Джей Райхлак, изтъкнат професор по право в университета в Мисисипи и експерт по дезинформация.
Кейси Флеминг, главен изпълнителен директор на BlackOps Partners и експерт по контраразузнаване, посочи, че ККП се занимава с това от десетилетия и „те просто стават много, много добри в това“. И че новите технологии просто им позволяват да увеличат мащаба си.
„Социалните медии могат мигновено да разпространяват фалшиви послания по целия свят, за да разколебават мнението на хората и да разколебават нашата свобода в САЩ, в свободния свят“, заяви той.
Нов шеф на сигурността
Дни след партийния конгрес Министерството на държавната сигурност се сдоби с нов ръководител – Чън Исин.
Преди това Чън е бил кмет на Ухан, а по-късно генерален секретар на Централната комисия по политически и правни въпроси. По време на неговия мандат и на двата поста преследването срещу Фалун Гонг се засилва.
Един отделен информатор, излязъл наяве миналия месец, също посочи Чън като човек, който лично ръководи кампанията срещу Фалун Гонг в чужбина. Информаторът заяви, че Чън смята преследването на Фалун Гонг за свой политически капитал и се стреми да „го приключи до края на годината“.
Десетки хиляди практикуващи Фалун Гонг са били подложени на тормоз или арестувани през периода, в който Чън е оглавявал Централната комисия по политически и правни въпроси, а стотици са починали. Данните са на Minghui.org – медийна платформа, която събира директно от Китай информация за преследването на Фалун Гонг.
Междувременно Ухан – градът, който Чан оглавява малко по-рано, се превръща в модел за преследване. Комисията дори изпраща служители в центъра за промиване на мозъци в Ухан – съоръжение, използвано за принуждаване на практикуващите да се откажат от вярата си – за да могат да научат тактиката и да я прилагат в цялата страна.
В чужбина службата на Чън разполага с редица мрежи, които могат да бъдат лесно разгърнати, като например „офис за борба с Фалун Гонг в Северна Америка“. В интернет има малко информация за тази служба, което предполага, че тя е един от секретните партийните органи. Освен в офиса в Северна Америка, режимът е внедрил мрежа от агенти в извънправни отношения и по други начини. През 2023 г. ФБР арестува двама агенти на ККП, които управляват таен полицейски участък в Манхатън под прикритието на прокитайска гражданска организация.
„Систематичен и цялостен план“
Международната кампания срещу Фалун Гонг практикуващите се засили значително през последната година.
Появиха се десетки акаунти в социалните мрежи, насочени специално срещу Фалун Гонг и „Шен Юн„. Това е базирана в Ню Йорк компания за сценични изкуства, основана от практикуващи Фалун Гонг. Тя представя на световните сцени традиционната култура на Китай, каквато е съществувала преди комунизма.
Американски инфлуенсър от китайски произход публично призна в социалните медии как е помогнал на „Ню Йорк Таймс“ да публикува серия клеветнически материали, насочени срещу „Шен Юн“.
Лицето също така се хвали, че е подавало жалби срещу „Шен Юн“ до властите на щата Ню Йорк, за да предизвика съдебни действия срещу артистичната група. Той насърчавал и други да направят същото.
Миналата година подстрекателят е бил проследен от органите на реда в близост до базата на „Шен Юн“. ФБР издава предупреждение до местните правоприлагащи органи, в което го описва като „потенциално въоръжен и опасен“. Сега срещу него са повдигнати обвинения за притежание на незаконно огнестрелно оръжие.
Статиите в „Ню Йорк Таймс“ се опитват да компрометират „Шен Юн“. Те некоректно представят подготвителния процес, който позволява на ограничен брой талантливи ученици от танцувалната академия „Фей Тиен“ и колежа „Фей Тиен“, да гастролират с „Шен Юн“. Публикуването на последните статии съвпадна със започването на гражданско дело, заведено от бивша ученичка, която твърди, че има нарушения на трудовото законодателство.
Изявление на „Шен Юн“ разкрива, че жената, която е подала иска, е свързана с китайска правителствена структура и е давала интервюта на лица, които режимът на ККП използва, за да атакува артистичната компания.
Според двама информатори, които са говорили с Информационен център Фалун Дафа през август, на среща на Министерството на обществената сигурност два месеца по-рано, е било наредено на всички управляващи на провинциално ниво да „подкрепят напълно“ инфлуенсъра от социалните медии, който е говорил пред „Ню Йорк Таймс“. Както и да предоставят „цялата злонамерена информация за Фалун Гонг“, която министерството е събрало.
ККП също така увеличи усилията си да насочи вниманието към „Шен Юн“, използвайки американската правна система.
Американските власти през септември и ноември осъдиха двама китайски агенти, заради заговор да подкупят агент на американската данъчна служба с 50 000 долара, за да започне проверка на „Шен Юн“. Парите били получени от служители на ККП по време на пътувания до Китай.
Отделно от това, американец с дълбоки връзки с Китай е завел поредица от необосновани съдебни дела за защита на околната среда, насочени срещу „Шен Юн“. В последното дело Окръжният съд на САЩ в Южния окръг на Ню Йорк отхвърли иска с предубеждение поради неговите недостатъци, което означава, че той не може да бъде подаден отново.
Междувременно съвсем наскоро китайски гражданин беше осъден за шпионаж на Фалун Гонг в Съединените щати.
Призиви за бдителност
Ескалиращите транснационални репресии срещу Фалун Гонг разтревожиха американски законодатели като републиканеца Скот Пери.
Това, че „една противникова държава се опитва да използва инструментите на нашето федерално правителство, за да накаже своите идеологически съперници, е напълно извън границите и е изключително обезпокоително“, заяви той пред The Epoch Times. Пери е един от поддръжниците на Закона за защита на Фалун Гонг в Камарата на представителите. Това е законопроект, който подвежда под отговорност ККП за престъплението на насилствено отнемане на органи.
Други законодатели изразиха подобна загриженост относно това, че ККП изнася нарушенията на човешките си права в Америка.
Републиканецът Майкъл Маккол, председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, заяви, че „решително осъжда последната серия от опити на Китай да извърши нарушения на човешките права срещу продемократичната група Фалун Гонг в САЩ и в чужбина“.
„ККП има история на репресии срещу продемократични групи извън границите си, тъй като се стреми да засили авторитарната хватка върху собствения си народ“, коментира той пред The Epoch Times, като добавя, че приветства американските правоприлагащи органи за „защитата на живота на демократичните активисти, гражданските свободи и върховенството на закона“.
Представителката на републиканската партия Мишел Стийл и преди е призовавала за законови средства за борба с транснационалните репресии на режима срещу дисидентите. Подобно на останалите, тя смята, че трябва да се търси отговорност на Пекин за това, което прави.
„В продължение на 25 години китайската комунистическа партия преследва практикуващите Фалун Гонг и всички, които се стремят да практикуват вярата си без намесата на правителството. Репресивни режими като ККП трябва да бъдат подведени под отговорност за посегателство срещу правата на човека чрез дезинформация и преследване“, коментира тя пред The Epoch Times.
За да се справи с тайните китайски операции, републиканецът Джим Банкс, избран през ноември в Сената, цитира внесения от него Закон за противодействие на политическата война в Китай. Конгресът трябва да приеме законопроекта, за да „санкционира групировки на ККП като Обединения фронт, които водят политическа война срещу американски граждани и китайски дисиденти на американска земя“, заяви той пред The Epoch Times.
Пери предупреждава, че САЩ трябва да бъдат бдителни, когато става дума за ККП. Според него има начини за „изпращане на по-силно послание“ към ККП и Си Дзинпин.
„Затварянето на консулства и други дипломатически средства са мерки, които бихме обмислили“, ако режимът иска да води подобна политика, заяви той.
„Комунистическата партия на Китай по същество е престъпна организация, която управлява държава“, посочи републиканецът и добави, че тъй като Съединените щати не позволяват на престъпни организации да използват правителствени системи за преследване на противници или нарушаване на основни човешки права, „със сигурност не трябва да позволяваме и на ККП да го прави“.