• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

„Синята деветка“ – документалният филм за Георги Аспарухов – заслужава да бъде гледан от всеки българин

отГергана Костова
1 април , 2025
„Синята деветка“ – документалният филм за Георги Аспарухов –  заслужава да бъде гледан от всеки българин

Георги Аспарухов - Гунди

Getting your Trinity Audio player ready...

Олег Ковачев: И най-добрият професионалист, ако не е добър човек, нищо не струва

Има една страна България. В тази страна България има един отбор „Левски“. Може и да не са чували за него.

В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!

Георги Аспарухов, отказвайки щедрото предложение да играе в италианския отбор „Милан“

Напускам най-старото работещо кино в София – „Влайкова“ след прожекцията на „Синята деветка“ – документалния филм за Георги Аспарухов. Аз не съм футболен запалянко – защо се просълзявам тогава? Защо не оставам равнодушна към спорта, който обикновено не забелязвам?

Сливам се с тълпата на „Орлов мост“, минавам сякаш невидима през нея, ходейки „педя над земята“. Изпълват ме родолюбиви чувства и стремеж към съвършенство, скромност и жертвоготовност. Чувствам се готова да ги проявявам.

sinjata devetka afishjpg
Афиш за премиерата на филма „Синята деветка“ с автор и режисьор Олег Ковачев, оператор Лъчезар Петров и звукорежисьор Боян Ковачев

Как една документална кино-лента за живота на един футболист, макар и легендарен, подобно на свещено четиво, успя да ми внуши това желание за извисяване?

Вярвам, че разговорът ми със създателя на „Синята деветка“ Олег Ковачев ще ми подскаже отговорите на въпросите, които си задавам.

Г-н Ковачев, какво е за Вас Георги Аспарухов – Гунди?

Георги Аспарухов е легенда. И като при всяка легенда има хора, които я украсяват, други я принизяват, а тя е високо горе, някъде в сините небеса и ще остане неопетнена, докато има левскари, които я предават на децата и внуците си.

Как се роди филмът „Синята деветка“?

Исках да е готов през 2023 г. за осемдесетгодишнината на Георги. Замислям го от много преди това. Но е трудно да се работи с немного пари и с малко свободно време. Сега се чувствам чудесно. Затворих страницата в живота си, която се нарича Аспарухов. Нямам какво повече да кажа и смятам, че направих достатъчно, за да знаят тези след нас кой е бил той.

Защо избрахте дядо да разкаже на любимото си внуче историята за Гунди?

Това е стара идея – през 2014 г. имах желание да създам филм за стогодишнината на футболния отбор на „Левски“.  Не се получи, но ето че сега в много по-скромен вид успях да го заснема.

Защо избрахте Вие – лично – да изиграете ролята на дядото?

Защото съм дядо от 15 години, освен това имам опит пред камера. Че кой друг да изиграе тази роля по-добре от мен? Шегувам се, но само донякъде.

Как избрахте момчето, което изпълни ролята на внучето?

Лесно – живеехме в един блок. Често го виждах, хареса ми. Оказа се, че тренира футбол. Родителите му се зарадваха, че ще участва в този филм. Нищо, че са потомствени цесекари.

Кое беше най-трудно в реализирането на филма?

Да преодолея мъката от загубата на големия левскар и близък мой приятел Веселин Гуевски. С неговата финансова помощ започнах снимките, той измисли заглавието и почина само на 49 години. За дълго време спрях работата по филма, дори мислех да се откажа. После реших в негова памет да го завърша.

oleg kovachev po vreme na futbolen mach na pfk levski
Веселин Гуевски и Олег Ковачев (Снимка: личен архив)

Имате богат опит в работата с архиви. Какво е усещането да се докосваш до отминала действителност?

Това е най-хубавата част от работата по един филм. Потапяш се в миналото, виждаш работата на колеги, отдавна отишли си от този свят. Разбираш характерите на героите, виждаш в какъв свят са живели. Това е огромен опит, дава идеи и става неотменима част от филма.

Как избрахте архивните кадри за този филм?

Лесно беше, защото от години ги познавам. На прожекцията си помислих, че май трябваше да сложа още малко архив. Но винаги е така – гледайки филма си, откриваш празноти, които публиката няма как да усети.

С какво личността на Гунди е повлияла Вашата личност? Кои негови добродетели се стремите да проявявате?

Скромност! Доброта. И най-добрият професионалист, ако не е добър човек, нищо не струва.

Как и защо заобичахте футбола?

Не помня как съм станал левскар. Не помня как съм обикнал футбола. Станало е несъзнателно. Когато бях дете, нямаше много забавления. Списание „Космос“ един път в месеца, новият филм в киното и неделният мач – това бяха нещата, които ме вълнуваха. Самият аз играех футбол до около тридесетата си годишнина. С приятели на поляната – както самият Гунди е играл. Но скъсах един мускул и разбрах, че трябва да престана. Сега само гледам.

Смятате ли го за възпитателна игра?

Вече не. Комерсиализацията уби възпитателния елемент в спорта. Модерно е хулигани да се бият преди и след мачовете. Отвратително е.

Какво е загубила България, загубвайки Гунди?

България загуби един добър човек, но се роди легендата, иконата Аспарухов. Отиде си млад и не остави възможност на лошите хора да го обругаят. Какво щеше да стане с него, ако беше остарял като треньор? Какво щеше да стане с Ботев и Левски, с Караджата и Хаджията ако бяха дочакали Освобождението? Нямаше да са това, което са сега, щяха да са предадени, принизени, бедни и обидени. Един мълчалив страдалец като Георги щеше да има трудна съдба.

Какво не Ви се иска да забравяме, припомняйки ни детайлно катастрофата?

Да престанат измислиците, че Държавна сигурност е убила Гунди. Разбирам, че хората някак не могат да приемат, че величие като него е виновно за катастрофата, но е така. Висока скорост и изключително лош късмет – тези две неща стигат за една голяма трагедия. Във филма подробно съм обяснил какво е станало на 30 юни 1971 г.

В кадър от филма някогашен коментатор заявява, че българският народ е имал нужда от Гунди и Господ му го е изпратил. Споделяте ли това и какви съвременни обстоятелства според Вас са необходими за появата на личност, подобна на неговата сред нас?

Това изречение е част от една книга, посветена на Аспарухов. В тъмата на социалистическата неправда, когато дори на спортните терени властваше идеологията, а не спортната логика, България е имала нужда от човек, който да не е от онези, а да е от нас. От обикновените момчета, които ритат топка и не харесват военния отбор.

Завършвате филма, поднасяйки цветя на паметниците на Васил Левски и Гунди. Каква е символиката в това?

Това е предопределено от привържениците на синия отбор от много, много години. Не само защото отборът ни се казва Левски. А защото е символ на свободните хора, защото всеки гол, отбелязан срещу отборите на статуквото от онова време, носеше надеждата за справедливост! Във филма се виждат препълнените стадиони, вълните от публика, радостта от победата, свободата да крещиш „Левски, Левски, Левски…“. И спонтанно след голяма победа на синия отбор всички се събирахме около паметника на светинята Васил Левски. За да се усетим силни, да споделим радостта си и надеждата за нещо по-добро в бъдеще. Знам, че за младите хора това ще прозвучи пресилено, но наборите ми прекрасно ще ме разберат. Така че: „Само Левски завинаги“!

ВИЖТЕ СЪЩО
f
Олег Ковачев и Момчил Карамитев: Киното – съдба и най-добър приятел (II част)
milen cvetkov
Филмът „Милен“ разказва за борбата на Милен Цветков за свободата на словото
georgi asparuhov rangelov gundi
Спомен за Георги Аспарухов – Гунди – пример за талант, висок морал и достойнство
gundi cast 2024 1
Филмът „Гунди – Легенда за любовта“ излиза на голям екран
moralat e dobroto plakat
„Моралът е доброто“ – филм за живота на Кристиан Таков
kiril marichkov
Легендата на българския рок Кирил Маричков ни остави безценно наследство
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Кремъл казва, че американски и руски компании проявяват интерес към партньорство за редки метали, но предизвикателствата остават

Кремъл заяви, че американски и руски компании проявяват интерес към партньорство в сферата на редкоземни метали

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria