Съдът в Сърбия се произнесе по 4 от петте дела срещу сръбската полиция, заведени от практикуващи Фалун Гонг заради неправомерното им задържане през декември 2014 г. Арестът им се случва по време на срещата 16+1 между китайския премиер (тогава Ли Къцян) и премиерите на 16 източноевропейски държави от социалистическия блок, сред които и България, и е под претекст, че практикуващите представляват заплаха за националната сигурност на Сърбия. Съдът се произнася, че арестите са били незаконни и сръбската държава е задължена да заплати на ищците по 1000 евро обезщетение. Присъдата е окончателна и не подлежи на обжалване.
Сред арестуваните в Белград 11 Фалун Гонг практикуващи са 7 български граждани, от които четирима решават да заведат дело срещу своя незаконен арест. Те отиват там по покана на свой съмишленик от Сърбия, за да изобличат престъпленията на китайското правителство, сред които насилственото отнемане на органи от живи хора с цел извършване на трансплантации. Излизащите разкрития за това престъпление са толкова ужасяващи, че пред него бледнее дори и Холокоста.
Практикуващите са арестувани още при пристигането им в хостела на 14 декември вечерта, като са били отнети личните им документи и мобилни телефони. С полицейски ван те са отведени в полицейско управление, а след това и в лагер за бежанци, където прекарват следващите три денонощия. След това са ескортирани до границата с полицейски автомобил. Повдигнати са им обвинения за нарушаване на обществения ред и заплаха за националната сигурност на република Сърбия.
„В началото, в полицейското управление ни посрещна един млад служител, който изглеждаше по-стресиран дори от нас — заявява Лилия Костова, една от задържаните тогава Дафа практикуващи. — Когато го попитахме в какво сме обвинени, той вдигна рамене и няколко пъти повтори: „Не зная, заповед отгоре.“
„Когато човек стане жертва на подобно незаконно отвличане в държава от Европа, кандидат за членство в Европейския съюз, веднага се замисля на какво са подложени всъщност последователите на Фалун Гонг в Китай. Те са изцяло в ръцете на един безмилостен диктаторски комунистически режим“ — продължава практикуващата.
Тя е сред онези, които са подали жалба срещу полицейския произвол, проявен от държавата. „В подобни случаи мълчанието е съучастие в престъпление.“
Продължилото седем години дело е истинско изпитание за адвокатката Душка Маркович. Тя се чувства безкрайно облекчена, че то най-после е завършило, при това успешно. Остава да се решат още два случая, което най-вероятно ще се случи през есента.
Съпругът на г-жа Маркович Деян пък посвещава три години усилия да бъде заснет документален филм по случая – „В черния списък“. Въпреки усилията на китайското посолство в Сърбия филмът да не бъде излъчен, той се радва на сериозен интерес от публиката.
„Наскоро правехме упражненията на Фалун Дафа в парка и един минувач ме посочи с думите: „О, този мъж е бил тормозен от полицията, гледах го във филм!“ — разказва Деян Маркович.
“И така постигнахме целта си – да обърнем внимание върху жестокото нарушаване на човешките права в Китай — продължава той. — Макар и да не се случи както го бяхме планирали, медийният ефект беше значителен, заснехме филм, а сега имаме и съдебни решения в наша полза. Репутацията на Фалун Дафа в Сърбия е изчистена. Да, не можахме да вдигнем банери с надпис „Спрете преследването на Фалун Гонг“, но филмът „В черния списък“ е достъпен в 76 държави по популярните канали за излъчване.”
Сред спечелилите делото е и финландската гражданка от китайски произход Лан Лихуа. Тя е била подложена на преследване и в Китай, където за една година е незаконно задържана в затвора. „Хранеха ни само с вода, в която плуваха листа недоварено, изядено от гъсеници зеле“, казва тя. „В Сърбия поне ни хранеха добре, макар и с твърде много месо.“
Лан в момента работи за изданието на „The Epoch Times“ на китайски език в САЩ. Отскоро цялото ѝ семейство са на сигурно място във Финландия, далеч от преследването на ККП.
Пaричното обезщетение от всички спечелени дела практикуващите искат да бъде компенсация за дългогодишния труд на г-жа Маркович и за благотворителни каузи в Сърбия, тъй като „това са пари на сръбските данъкоплатци и те следва да останат в Сърбия“.
„Мотивацията ми да повдигна иска беше да се даде гласност на случая, казва Мартин Ангелов, друг от спечелилите делото в Сърбия Дафа практикуващи. „В Китай преследването на Фалун Дафа е изключително мащабно, но поради отличната пропаганда на партията отзвукът по света и в самия Китай е минимален. Втората е разпространението на репресиите и влиянието на ККП извън Китай. От години ние говорим, че репресиите ще се случат рано или късно и в други държави и това вече е факт, който според мен заслужава внимание.“
На 20 юли се навършват 22 години от началото на преследването на Фалун Гонг в Китай, а наскоро КНР чества грандиозно 100 години от създаването на комунистическата си партия. В поздравлението си по повода премиерът на Сърбия Александър Вучич обяви, че „няма друга партия или политическа организация в света, която да се похвали с резултатите, постигнати от ККП, включително над 700 милиона китайски граждани, спасени от бедност“. Вучич обаче, случайно или удобно, забравя за милионите, убити по време на политическите кампании на ККП – поземлената реформа, Културната революция, потушаването на студентските протести през 1989 г., геноцидът върху уйгурското и тибетското малцинство и гореспоменатото преследване на Фалун Гонг. Ако добавим към това репресиите в Хонконг, заплахите към Тайван, прикриването на истината около коронавируса от Ухан, получаваме сериозно предупреждение за опасност, което международната общност не бива да продължава да игнорира в името на печалби с много нули отзад. Защото, както се казва и във филма „В черния списък“: „Не може финансовите интереси да бъдат поставяни преди човешкия живот.“
Премиерът на Сърбия Александър Вучич също попадна в черния списък на престъпната ККП